Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 13 września, 20.00
...
13.09.2010 | aktual.: 13.09.2010 20:23
13.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Sopocka PO poparła w poniedziałek Jacka Karnowskiego jako kandydata partii na prezydenta Sopotu - powiedział PAP jeden z uczestników posiedzenia, radny PO Piotr Bagiński. Prokuratura postawiła Karnowskiemu kilka zarzutów korupcyjnych; sąd zwrócił jej akt oskarżenia do uzupełnienia.
- Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę oświadczeń majątkowych posła PO Janusza Palikota - poinformował PAP rzecznik biura Jacek Dobrzyński.
- Szef MSWiA Jerzy Miller, który kieruje pracami komisji badającej okoliczności katastrofy prezydenckiego TU-154M, powiedział w poniedziałek, iż dwie partie dokumetów, które komisja otrzymała w ostatnich dniach z Rosji, nie są jeszcze kompletne.
- Rzecznik rządu Paweł Graś uważa, że zarzuty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wobec premiera, prezydenta i niektórych członków rządu to "przejaw strachu" przed rzeczywistymi ustaleniami ws. katastrofy smoleńskiej. "Czego pan się boi, panie Kaczyński" - pytał Graś w poniedziałek w RMF FM.
- Trzeba tę sprawę przeciąć i jakąś decyzję podjąć - w ten sposób do sporu wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim odniósł się w poniedziałek w RMF FM rzecznik rządu Paweł Graś. Według niego, inicjatywa dotycząca przewiezienia krzyża do Smoleńska to "bardzo dobry pomysł".
- Dyrektor ECS w Gdańsku o. Maciej Zięba oświadczył w poniedziałek, że zarządzanie tą instytucją w obecnej sytuacji wydaje mu się bezsensowne i po dokończeniu kilku projektów - prawdopodobnie przed końcem roku - zrezygnuje ze stanowiska.
- 41 proc. Polaków uważa się za zwolenników rządu PO-PSL, 27 proc. - za jego przeciwników; 43 proc. badanych dobrze ocenia pracę rządu, ale 46 proc. uważa, że jego polityka nie stwarza szans na poprawę sytuacji gospodarczej - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
- Zarząd Poczty Polskiej i związki zawodowe zawarły w poniedziałek układ zbiorowy pracy - poinformował PAP rzecznik spółki. Związkowcy podają, że porozumienie zakłada m.in. utrzymanie przez 10 lat wypłaty nagród jubileuszowych "na godziwym poziomie".
- Związkowcy i pracodawcy negocjujący w Komisji Trójstronnej nie doszli w poniedziałek do porozumienia w sprawie wysokości płacy minimalnej w 2011 r. Oznacza to, że obowiązującą w przyszłym roku najniższą pensję określi rząd w rozporządzeniu.
- Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą płaciły ich długi, leki refundowane otrzymają stałe marże i ceny, pacjenci będą dochodzić odszkodowań bez sądu, lecznice zostaną zinformatyzowane - to główne założenia pakietu ustaw zdrowotnych.
- Nie będzie niezależnej prokuratury bez niezależności budżetu - mówi w wywiadzie dla PAP prokurator generalny Andrzej Seremet.
- 6-letni Tomek zatruty muchomorem przeszedł terapię antybiotykową i cały czas czeka na zamknięcie powłok brzusznych, ale jego stan zdrowia poprawia się - poinformował PAP rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka, Paweł Trzciński.
- Krakowski sąd dysponuje nagraniem z monitoringu, na którym widoczny jest atak 13-latki na koleżankę w gimnazjum - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy sądu okręgowego Rafał Lisak.
- Blisko połowa Polaków zna przypadki przemocy fizycznej, ekonomicznej i psychicznej w rodzinie wobec osób starszych; ponad 30 proc. zna takie przypadki wobec niepełnosprawnych - wynika z badania zleconego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
- Policjanci zatrzymali 24-letniego mężczyznę, podejrzewanego o zranienie nożem 12-letniej dziewczynki w miejscowości Jabłonka (Podkarpackie). Ma on też na swym koncie kradzieże i włamana - poinformowała PAP w poniedziałek Marta Tabasz z podkarpackiej policji.
- Krakowska prokuratura prowadzi śledztwo, które ma wykazać, czy ktoś ostatnio utrudniał śledztwo w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa. Chodzi o zniknięcie dwóch "kulistych przedmiotów", znalezionych w czaszce Pyjasa, co zgłosiła siostrzenica zmarłego.
- W wieku 66 lat zmarł w poniedziałek w Warszawie Jarosław Kukulski, kompozytor, autor m.in. takich przebojów, jak "Tyle słońca w całym mieście" i "Najtrudniejszy pierwszy krok" - poinformowała PAP rodzina zmarłego.
- Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbierze się 23 września, by omówić zasady podróży lotniczych osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka BBN Joanna Kwaśniewska.
- Harvey Kushner, amerykański ekspert ds. terroryzmu, będzie wspólpracował z parlamentarnym zespołem ds. katastrofy smoleńskiej - poinformował szef zespołu Antoni Macierewicz (PiS).
- Grupa ok. 30 salowych, które od zeszłego wtorku protestują w obronie warunków pracy w związku ze zmianą firmy sprzątającej w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej (Śląskie), w poniedziałek rano wróciła do Urzędu Miasta, by kontynuować jego okupację.
- Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o sprzedaż znacznej ilości narkotyków. Podczas przeszukania znaleźli u nich ok. kilograma kokainy i m.in. marihuanę.
- Motocyklistę, który jechał z prędkością 214 km/h, zatrzymali policjanci na drodze krajowej nr 11 Poznań-Piła. Mężczyzna opowie za to przed sądem.
- Policja apeluje do grzybiarzy o przestrzeganie zasad, które pomogą nie zgubić się w lesie. Koło Białegostoku od niedzieli sto osób poszukiwało 82-letniej kobiety, która wyszła na grzyby. W poniedziałek sama wróciła do domu. Okazało się, że zabłądziła i nocowała w lesie.
- Poseł PiS Marek Matuszewski chce, by Kurator Oświaty w Łodzi wyjaśnił, czy podczas lekcji z podstaw prawa przeprowadzonej w jednym z łódzkich liceów przez ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego (PO), nie doszło do agitacji politycznej. Nieuprawnione zarzuty - uważa minister. (PAP)
asa/