Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 14 maja, 20.00
...
14.05.2012 | aktual.: 14.05.2012 20:23
14.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w poniedziałek rano, przed rozpoczęciem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, ze związkowcami z OPZZ - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta. Związkowcy przekazali prezydentowi swoje postulaty ws. reformy emerytalnej.
- Ok. 50 mln zł wydała spółka Enea Operator na inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne przed Euro 2012. Przedstawiciele spółki zapewniają, że nie zabraknie prądu na poznańskim stadionie podczas piłkarskich mistrzostw.
- Informacje o czarnych chmurach nad MAC podane w "Dzienniku Gazecie Prawnej" są wyssane z palca - powiedział PAP minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Uważa, że podział kompetencji MSWiA na MSW i MAC nie zagraża bezpieczeństwu państwa.
- Liczymy, że wspólnie z różnymi środowiskami uda się nam wypracować założenia zmian zasad dostępu do informacji publicznej - poinformowało PAP Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W poniedziałek w MAC odbyła się pierwsza debata w tej sprawie.
- Przebywający z wizytą w Kanadzie premier Donald Tusk zaapelował do związków zawodowych o nieorganizowanie protestów przeciw ustawie emerytalnej w czasie piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce. Zapowiedział też gotowość służb porządkowych w razie demonstracji.
- Solidarność na razie nie ma planów ws. dalszych protestów przeciw reformie emerytalnej - powiedział w poniedziałek PAP wiceprzewodniczący Komisji Krajowej "S" Tadeusz Majchrowicz. Dodał, że o dalszych działaniach zdecyduje sztab protestacyjny związku.
- Nad bramą Stoczni Gdańsk przywrócono w poniedziałek nad ranem napis "imienia Lenina". Przeciwko decyzji prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO) o rekonstrukcji bramy w PRL-owskim kształcie protestowali pomorscy posłowie PiS i stoczniowa Solidarność.
- Stefan Niesiołowski (PO) zapewnił w poniedziałek, że zrzeknie się immunitetu, jeśli do prokuratury trafi doniesienie ws. rzekomego zaatakowania przez niego dziennikarki Ewy Stankiewicz. Zapewnia, że nie dotknął Stankiewicz, a jedynie odsunął od swojej twarzy jej kamerę.
- Poseł PiS Marcin Mastalerek złożył w poniedziałek w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez posła PO Stefana Niesiołowskiego. Chodzi o rzekome zaatakowanie przez posła PO dziennikarki Ewy Stankiewicz.
- Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisze w Sankt Petersburgu umowę o współpracy w sprawach cywilnych; umowa ds. karnych musi jeszcze poczekać, choć polski resort chce ją podpisać - podała w poniedziałek rzeczniczka resortu sprawiedliwości.
- Były prezydent Aleksander Kwaśniewski obawia się, że ewentualne wyjście pogrążonej w kryzysie rządowym Grecji ze strefy euro mogłoby spowodować efekt domina, czyli rezygnację ze wspólnej waluty także w innych europejskich krajach.
- W gliwickiej fabryce General Motors oficjalnie ruszyła w poniedziałek produkcja sportowej wersji opla astry IV, noszącej oznaczenie OPC.
- Katowicki Holding Węglowy scentralizował służby administracyjne i księgowe swoich kopalń w Centrum Usług Wspólnych. Dzięki temu zarządzanie ma być tańsze i bardziej efektywne. W poniedziałek oficjalnie otwarto Centrum, które pełną parą zacznie działać 1 lipca.
- Inwestor z Iranu zamierza sfinalizować kupno Huty Szkła Irena w Inowrocławiu. Dawny główny odbiorca wyrobów huty uzyskał już zgodę na zakup od MSW i zapowiedział przyjazd na ostateczne negocjacje.
- Koncern energetyczny RWE rozważa wycofanie się z projektu budowy gazociągu Nabucco - podały w poniedziałek niemieckie media. Oceniają, że powstanie magistrali jest zagrożone.
- KE opowiedziała się w poniedziałek za opłatami drogowymi opartymi na pokonywanej odległości, ponieważ - jej zdaniem - system winiet na określony czas często wymusza większe opłaty od zagranicznych kierowców. To dyskryminacja - uważa komisarz ds. transportu.
- Policyjne patrole rowerowe wyruszyły na ulice Krakowa i na pogranicze polsko-słowackie. Policjanci na rowerach docierają tam, gdzie nie dojedzie radiowóz, i są szybsi, niż patrol pieszy - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka.
- Kolejnych 29 osób usłyszało zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej - poinformowało w poniedziałek Centralne Biuro Antykorupcyjne, które prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu.
- Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji. Sprawdzane są przetargi z lat 2009 -2011 - poinformował PAP rzecznik biura Jacek Dobrzyński.
- Rada Etyki Mediów nie dopatrzyła się naruszenia przez "Newsweek" zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów. Na okładce tygodnika ostatnio ukazany został poseł PiS Antoni Macierewicz stylizowany na taliba. "Karykatura uwypukla to, co jej autor chce podkreślić lub ośmieszyć" - uznała REM.
- W łódzkim ZOO padła druga żyrafa. Dyrekcja ogrodu nie wyklucza, że śmierć zwierzęcia może mieć związek z wandalami, którzy w nocy z soboty na niedzielę włamali się na teren ZOO i zniszczyli część jego wyposażenia. W wyniku stresu padła już młodsza żyrafa.
- Policja poszukuje wandali, którzy zrzucili z cokołu i uszkodzili pomnik bł. Jana Pawła II przed kościołem w Żdżarach w powiecie wieruszowskim (Łódzkie). Straty oszacowano na co najmniej cztery tysiące złotych.
- Stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo ws. naruszenia nietykalności cielesnej posła PO Pawła Suskiego podczas piątkowej blokady Sejmu przez NSZZ "Solidarność". Prokurator bada też zawiadomienie PiS ws. incydentu z udziałem Stefana Niesiołowskiego (PO) i dziennikarki Ewy Stankiewicz.
- Pięcioosobową grupę, która uprawiała duże ilości konopi indyjskich, rozbili pomorscy policjanci. Z roślin na trzech plantacjach można było przygotować ok. 37 kg suszu. Według policji marihuana miała trafić na rynek w czasie Euro 2012.
- Sąd Rejonowy Katowice-Zachód uniewinnił w poniedziałek Barbarę K., bizneswoman, określaną w prasie mianem "śląskiej Alexis". Została oskarżona m.in. o działanie na szkodę jednej ze spółek w związku z pośrednictwem w załatwieniu publicznej dotacji.
- Od zbierania podpisów na wielkiej piłce rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie happening zorganizowany przez ambasadę Pakistanu. To część obchodów 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską i wyraz wsparcia Pakistańczyków dla polskiej reprezentacji na Euro 2012.
- Były wieloletni poseł SLD Wacław Martyniuk złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne - uznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Gliwicach. IPN, który zarzuca byłemu parlamentarzyście kłamstwo lustracyjne, zapowiada, że zaskarży to nieprawomocne orzeczenie.
- Miasto st. Warszawa podpisało umowę o trzyletnim okresie najmu pawilonu Emilia przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Adaptacja pawilonu na potrzeby Muzeum ma rozpocząć się jesienią.(PAP)
zdz/ ana/