Trwa ładowanie...
dd0kcgs

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 25 październik, 17.00

...

dd0kcgs
dd0kcgs

25.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Poważnie uszkodzone audi A6 i osiem innych aut to efekt wybuchu bomby podłożonej pod samochodem, do którego doszło w poniedziałek w nocy w Komornikach koło Poznania. Nikt nie odniósł obrażeń.

- Znany adwokat Tadeusz de Virion zmarł w poniedziałek w wieku 84 lat w warszawskim szpitalu po długiej chorobie. Występował jako obrońca w najgłośniejszych procesach. W 1965 r. bronił skazanego na śmierć w tzw. aferze mięsnej Stanisława Wawrzeckiego. Bronił też opozycjonistów w stanie wojennym. Reprezentował prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w procesie z gazetą "Życie".

- Wiceprzewodniczący Sejmu i współprzewodniczący Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Poselskiego Algis Kaszeta uważa, że należy jak najszybciej zwołać posiedzenie Zgromadzenia w celu omówienia zaistniałej sytuacji w stosunkach polsko-litewskich.

dd0kcgs

- We wtorek Sąd Apelacyjny w Warszawie zbada zażalenie warszawskiej prokuratury na odmowę przez sąd I instancji wydania nakazu aresztowania Ahmeda Zakajewa, b. szefa emigracyjnego rządu Czeczenii.

- Małopolska policja zatrzymała mężczyznę, który na forum internetowym groził spaleniem biur Prawa i Sprawiedliwości. Informację w tej sprawie przekazał policji dyrektor biura poselskiego Andrzeja Adamczyka w Krzeszowicach.

- Nie ma tu żadnego Bizancjum - w ten sposób premier Donald Tusk skomentował zaproponowanie kilkunastu osobom ochrony BOR. Jak dodał, trudno się dziwić, że po wydarzeniach w biurze poselskim PiS w Łodzi ochrona BOR zostanie tym osobom przydzielona.

- Premier Donald Tusk ocenił jako "niestosowny" pomysł Ruchu Poparcia Janusza Palikota, dotyczący zorganizowania w środę manifestacji przed siedzibami biskupów. Chodzi o protest przeciwko presji wywieranej przez Kościół na posłów w sprawie uregulowania in vitro.

dd0kcgs

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek cieszy się największym, spośród polityków, zaufaniem Polaków - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zaufanie do niego deklaruje 65 proc. badanych; nie ufa mu tylko 9 proc.

- Do piątku do godz. 16 można starać się o udział w projekcie "Zostań w Polsce - swoim szefem". Wracający do Warszawy emigranci, którzy mają dobry pomysł na biznes, mogą otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 40 tys. zł na założenie własnej firmy.

- Policja bada zapis monitoringu miejskiego w Nowym Mieście (Mazowieckie), na którym widać ciężarową scanię z cysterną do przewozu betonu. Kierowca tego pojazdu może być głównym świadkiem tragicznego wypadku, w którym zginęło osiemnaście osób.

dd0kcgs

- Premier Donald Tusk uważa, że pomysł monitorowania mediów jest nietrafiony. Jego zdaniem, nie ma żadnych powodów, aby odpowiedzialność za to, co się stało w łódzkim biurze PiS, przerzucać na media.

- Premier Donald Tusk ocenił w poniedziałek, że tzw. deklaracja łódzka PiS przeciwko agresji w życiu publicznym nie wydaje się być krokiem w dobrą stronę.

- Szef SLD Grzegorz Napieralski przyjął ochronę BOR. W Sejmie pojawił się w poniedziałek w towarzystwie funkcjonariusza Biura.

dd0kcgs

- Europoseł PiS Zbigniew Ziobro poinformował w poniedziałek, że złożył pozew przeciwko politykowi SLD Ryszardowi Kaliszowi. Ziobro wystąpił też o uchylenie mu immunitetu.

- Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że prowadzenie procesu o ochronę dóbr osobistych, jaki wytoczył posłowi Januszowi Palikotowi prezes PiS Jarosław Kaczyński, wymaga, by Sejm uchylił Palikotowi immunitet.

- Standardy debaty publicznej powinny wyznaczać media publiczne; tematami takiej debaty powinny być sprawy najważniejsze dla Polski - powiedział poseł SdPl Marek Borowski po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

dd0kcgs

- 21,6 proc. Polaków w wieku 50 lat i więcej korzysta z internetu, choć 40 proc. ma do niego dostęp w domu. Tymczasem wśród młodszych osób z internetu korzysta 71 proc. To dane zaprezentowane w poniedziałek w raporcie otwarcia koalicji "Dojrz@łość w sieci".

- 62-letni Ryszard C., który w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił pracownika, a drugiego ciężko ranił nożem, został w poniedziałek poddany badaniom psychiatrycznym. Mają one ustalić, czy w chwili popełnienia zarzucanych przestępstw był poczytalny.

- Jako chuchanie na zimne, a jednocześnie jako naturalne działanie rządu, określił zaproponowanie kilkunastu osobom ochrony BOR szef klubu parlamentarnego PO Tomasz Tomczykiewicz. Ocenił, że ochrona zostanie zdjęta najprawdopodobniej za kilka tygodni.

dd0kcgs

- Choroby układu krążenia i nowotwory to najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów Polek. Ryzyko zachorowania można zredukować, ponieważ ponad połowa czynników wpływających na zdrowie zależy od nas samych - przekonywali uczestnicy konferencji "Zdrowie kobiet w Polsce".

- Nakaz wykonania ekspertyzy, która ma stwierdzić, czy drgania odnotowane w czasie meczów piłkarskich rozgrywanych na nowym stadionie w Poznaniu spowodowane są reakcją kibiców, wydał wobec zarządcy obiektu Powiatowy Inspektor Budowlany. (PAP)

zdz/ jtt/

dd0kcgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd0kcgs