Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 3 października, 17.00

...

03.10.2011 | aktual.: 03.10.2011 17:23

03.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski wspiera wszelkie działania profrekwencyjne w nadchodzących wyborach, bo służą one przede wszystkim demokracji - oświadczył w poniedziałek szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. "Marzymy o 70 proc. frekwencji" - podkreślił.

- Musimy pokazać jak silną jest UE, musimy przezwyciężyć egoizmy narodowe - przekonywał w poniedziałek marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, otwierając w Sejmie wraz z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem Konferencję Komisji ds. Unijnych Parlamentów UE.

- Okręgowa komisja wyborcza w Olsztynie wysłała w poniedziałek miejscowej policji zawiadomienie o zaklejaniu plakatów SLD - poprosił o to pełnomocnik partii.

- Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier wysoko ocenił w poniedziałek polską prezydencję. "Polska prezydencja jest bardzo skuteczna, chciałem złożyć jej ukłony" - mówił podczas konferencji prasowej w Krakowie.

- Wykreślenie art. 212 kk, przewidującego karę więzienia za zniesławienie, poparło ponad 140 polityków - dowiedziała się PAP w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W poniedziałek mija miesiąc od rozpoczęcia kampanii społecznej w tej sprawie.

- Marszałek Sejmu, wiceszef PO Grzegorz Schetyna poinformował, że Platforma we wtorek złoży do sądu w trybie wyborczym pozew przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu w związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie prezes PiS podał o zwalnianiu niepełnosprawnych za rządów PO.

- Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w poniedziałek wniosek złożony w trybie wyborczym przez komitet wyborczy PJN przeciwko premierowi Donaldowi Tuskowi.

- Kilkanaście osób zostało zatrzymanych w Zielonej Górze po zamieszkach, do których doszło po wypadku, w którym zginął kibic Stelmetu Falubazu, potrącony przez policyjny radiowóz. Na miejsce udają się wiceszef MSWiA Adam Rapacki i wiceszef policji Waldemar Jarczewski.

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że około południa wróci do Warszawy, by spotkać się z szefostwem policji i MSWiA ws. wydarzeń w Zielonej Górze. Złożył wyrazy współczucia rodzinie kibica, który zginął potrącony przez radiowóz i wyraził solidarność z policjantką, która została ranna w czasie zajść.

- Zespół policjantów z Komendy Głównej Policji udał się do Zielonej Góry, aby wyjaśnić okoliczności nocnych zamieszek. Do starć z policją doszło z niedzieli na poniedziałek, po wypadku, w którym zginął kibic Stelmetu Falubaz, potrącony przez policyjny radiowóz.

- Trzy postępowania w sprawie różnych zdarzeń z zamieszek zielonogórskich prowadzi prokuratura okręgowa w tym mieście - oświadczył w poniedziałek prokurator Alfred Staszak na specjalnej konferencji prasowej w Zielonej Górze.

- B. szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński (PiS) spodziewa się, że jeśli jego partia po wyborach będzie tworzyć rząd, to on dostanie propozycję ponownego objęcia kierownictwa CBA. Jak zaznaczył, przyjąłby taką propozycję.

- Nie mam zamiaru obejmować żądnych stanowisk, w razie wygranej chcę powołać rząd najlepszych Polaków - oświadczył w poniedziałek Janusz Palikot. Według niego, w takim rządzie mogliby się znaleźć m.in. Adam Bodnar, Magdalena Środa i Jerzy Hausner.

- Komitet Wyborczy Ruchu Palikota złożył w poniedziałek w warszawskim sądzie pozew w trybie wyborczym przeciwko szefowi sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej Jackowi Protasiewiczowi. Zarzuca mu rozpowszechnianie nieprawdziwych i szkalujących informacji o kandydatach Ruchu do Sejmu.

- Ministerstwo skarbu rozpoczęło w poniedziałek sprzedaż spółek inseminacyjnych należących do Skarbu Państwa. Mają one trafić do pracowników tych firm, rolników i inseminatorów. Do 28 października uprawnieni mają czas na wpłatę należnych kwot.

- W Siłach Powietrznych powstaje eskadra dla wojsk specjalnych wyposażona w śmigłowce i samoloty transportowe oraz śmigłowce wsparcia - poinformowano w poniedziałek podczas wizyty ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Dowództwie Sił Specjalnych w Krakowie.

- Śródmiejska prokuratura rejonowa wyjaśnia okoliczności incydentu, do którego doszło w czwartek wieczorem podczas meczu Legii Warszawa z Hapoelem Tel Awiw. Na trybunie zajmowanej przez fanów Legii pojawił się wielki transparent "Jihad Legia".

- Do księgarń trafiła książka o nieudanej akcji SB mającej skompromitować papieża Jana Pawła II przed planowaną pielgrzymką do Polski w 1983 r. O szczegółach prowokacji na poniedziałkowej konferencji opowiadali autorzy publikacji Piotr Litka i Grzegorz Głuszak.

- 80 proc. Polaków uważa, że głosowanie jest obowiązkiem, przeciwnie myśli 18 proc. - wynika z sondażu CBOS. 77 proc. badanych twierdzi, że trzeba iść do urn, bo każdy może wpływać na sytuację w kraju; 19 proc. jest zdania, iż udział w wyborach niczego nie zmienia.(PAP)

zdz/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)