Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 6 lutego, 17.00

...

06.02.2012 | aktual.: 06.02.2012 17:23

06.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił na spotkanie szefów klubów parlamentarnych, by poznać, jakie koncepcje mają partie w sprawie przyszłości systemu emerytalnego w Polsce w związku ze zmianami demograficznymi - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego.

- Tępy uraz tyłogłowia był przyczyną śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca - wynika z wstępnych wyników sekcji zwłok. Przedstawiła je w poniedziałek katowicka prokuratura okręgowa. Wstępne wyniki sekcji zwłok Magdy nie dają podstaw do zmiany zarzutu, który został postawiony matce dziewczynki - poinformowała rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek.

- Wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) powiedział w poniedziałek, że w ministerstwie gospodarki już od 2009 roku trwają prace nad systemem, który umożliwiłby prowadzenie konsultacji on line ws. aktów prawnych. Mogłyby w nich brać udział organizacje społeczne i osoby prywatne.

- Premier Donald Tusk przeprosił w czasie poniedziałkowej debaty o ACTA za tryb konsultacji, jaki został zastosowany ws. tej umowy. Zabrakło mi refleksu i szczerze powiedziawszy wiedzy, jak bardzo wrażliwy temat zawiera w sobie umowa ACTA - przyznał szef rządu.

- Premier Donald Tusk zapowiedział udostępnienie wszystkich możliwych do ujawnienia dokumentów dotyczących umowy ACTA. Jak podkreślił, instrukcje negocjacyjne polskiej strony zawierały zobowiązanie do domagania się większej jawności w tej sprawie.

- Maj tego roku powinien być wstępną datą graniczną, co do sformułowania poglądu o ACTA: czy umowa ta niesie za sobą poważne zagrożenie dla wolności internetu, czy też nie - powiedział premier Donald Tusk podczas poniedziałkowej debaty dotyczącej porozumienia ACTA.

- PiS jest przeciwny propozycjom podniesienia wieku emerytalnego - oświadczył w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Blaszczak. Partia zaproponuje projekt ustawy pozwalającej na wybór między ZUS a OFE.

- SLD nie zgadza się na podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Lider Sojuszu Leszek Miller będzie chciał przekonać prezydenta w środę do poparcia pomysłu, aby przejście na emeryturę zależało od stażu pracy.

- Ruch Palikota jest przeciwny podwyższaniu wieku emerytalnego do 67. roku życia - powiedział w poniedziałek wiceprezes RP Artur Dębski. W jego opinii to dobrze, że prezydent Bronisław Komorowski organizuje spotkanie poświęcone systemowi emerytalnemu.

- Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych sprawdzi czy w sprawie śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca policja popełniła błędy - poinformował w poniedziałek szef komisji Marek Biernacki (PO).(PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)