Trwa ładowanie...
d3m48of

Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela,11-12 września, 20.00

...

Share
d3m48of

12.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę, na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 40,7 proc. wyborców, na PiS - 28,6 proc. - wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. W Sejmie znalazłyby się też SLD i PSL.

- W nowym, poszerzonym zarządzie krajowym PO ma się zdecydowanie zwiększyć udział kobiet. Platforma rozważa zwiększenie liczby wiceprzewodniczących partii - teraz jest ich czterech, piątym był Bronisław Komorowski. O nowym kształcie zarządu zdecyduje Rada Krajowa wybrana 25 września.

- Tablicę ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem odsłonili w piątek w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Odsłonięcie płyty poprzedziła msza w Katedrze Wawelskiej. W uroczystościach wzięły udział rodziny ofiar katastrofy.

d3m48of

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w piątek, że Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski, Bogdan Klich i Tomasz Arabski "muszą zejść ze sceny politycznej raz na zawsze". Jego zdaniem jest to związane z odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską.

- Apeluję do prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozwiązanie sprawy krzyża na Krakowskim Przedmieściu oraz pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej - mówił w piątek wieczorem lider PiS Jarosław Kaczyński.

- Ok. dwóch tysięcy osób zebrało się w piątek wieczorem, pięć miesięcy po katastrofie smoleńskiej pod Pałacem Prezydenckim. Wśród nich uczestnicy "marszu pamięci", w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaapelował on do prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozwiązanie sprawy krzyża na Krakowskim Przedmieściu oraz pomnika ofiar.

- Została przekroczona następna granica nieprzyzwoitości, ponieważ Jarosław Kaczyński zaczął mówić o najważniejszych ludziach w państwie w sposób agresywny, językiem nienawiści i wyklucza ich z życia publicznego - uważa marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

d3m48of

- Prezes PiS już zdecydował kto jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską, choć prokuratura i komisja nie zakończyły pracy, to jest problem Jarosława Kaczyńskiego - tak Radosław Sikorski odniósł się do apelu prezesa PiS, by m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz właśnie szef MSZ, zeszli ze sceny politycznej.

- Spotkania z Polakami zdominowały drugi dzień wizyty Bronisława Komorowskiego na Łotwie. Polski prezydent razem z prezydentem Łotwy Valdisem Zatlersem upamiętnili także w Dyneburgu polskich żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Łotwy.

- Komisja Europejska wyraziła zgodę na pomoc dla gospodarstw, które ucierpiały z powodu klęsk żywiołowych; od końca września rolnicy będą mogli się ubiegać o finansowe wsparcie - poinformował w sobotę minister rolnictwa Marek Sawicki.

- W październiku do Polski mają przyjechać przedstawiciele Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej - ujawnił w wywiadzie dla PAP Prokurator Generalny Andrzej Seremet. W Polsce ma zostać podpisane memorandum, które usprawni współpracę w działalności śledczej.

d3m48of

- Poszerzenie Konwencji Chicagowskiej przez powołanie stałego międzynarodowego zespołu ds. badania wypadków lotniczych proponuje Prokurator Generalny Andrzej Seremet w wywiadzie dla PAP. Zastrzega, że to nie wotum nieufności dla MAK, a wniosek na przyszłość.

- Pomorskie PiS z niedowierzaniem przyjęło zapowiedź poparcia przez PO w wyborach na prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, oskarżonego m.in. o przestępstwa korupcyjne - napisała w oświadczeniu przekazanym w sobotę PAP Hanna Foltyn-Kubicka, pełnomocnik PiS w okręgu gdańskim.

- Poseł Sławomir Piechota będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia w nadchodzących wyborach samorządowych - poinformowali w sobotę liderzy dolnośląskiej PO.

- Za niespełna trzy tygodnie czterogwiazdkowy polski generał Mieczysław Bieniek obejmie prestiżowe stanowisko zastępcy dowódcy w Dowództwie Transformacji NATO w bazie wojskowej w Norfolk w stanie Wirginia.

d3m48of

- 2 tysiące osób potwierdziło do piątku udział w kongresie Ruchu Poparcia Janusza Palikota, zaplanowanym na 2 października. Sala Kongresowa, którą wynajął Palikot, pomieści 3 tysiące osób - organizatorzy kongresu liczą, że zainteresowanych będzie jeszcze więcej. Ci, którzy nie zmieszczą się w PKiN będą mogli śledzić przebieg kongresu na telebimie przed Pałacem.

- Janusz Palikot zapowiada, że w przypadku usunięcia go z PO przez sąd partyjny, wytoczy Platformie proces przed sądem powszechnym. - Jeśli PO nie przyjmie moich postulatów, odejdę dobrowolnie, mówi w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej".

- Okupujące od wtorku Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej salowe ze Szpitala Specjalistycznego stawiły się w sobotę rano do pracy. Spółdzielnia Inwalidów Naprzód, która - zgodnie z umową - od soboty sprząta w szpitalu, odmówiła ich przyjęcia.

- 13-letnia gimnazjalistka, która zaatakowała nożem koleżankę, trafiła na leczenie do szpitala psychiatrycznego - poinformował w sobotę PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Rafał Lisak. (PAP)

dan/

d3m48of

Podziel się opinią

Share
d3m48of
d3m48of