Trwa ładowanie...
d1uem3r

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 1 sierpnia, 20.00

...
Share
d1uem3r

01.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz warszawscy powstańcy zebrani w środę przy pomniku Gloria Victis na warszawskich Powązkach wysłuchali w milczeniu dźwięku syren, który zabrzmiał w 68. rocznicę godziny "W".

- Jak co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, także w tę środę pod stołecznym pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK spotkali się powstańcy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, by uczcić pamięć poległych.

d1uem3r

- Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w środę rano, w 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wojskowy cmentarz na warszawskich Powązkach. Złożył kwiaty przed pomnikiem Gloria Victis, a także na mogiłach żołnierzy z batalionów AK "Baszta" i "Parasol".

- CBA zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez byłego i obecnych funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji. Sprawa dotyczy możliwych nieprawidłowości w związku z rozstrzygnięciem przetargu na zakup usługi Help Desk.

- Agenci CBA weszli do ministerstwa rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego i spółki Elewarr z żądaniem wydania dokumentów. Chodzi o śledztwo w sprawie możliwych nieprawidłowości w spółce Elewarr.

- Urząd Lotnictwa Cywilnego bezterminowo zawiesił w środę koncesję dla OLT Express Poland - poinformowała PAP rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska. Oznacza to, że firma nie może wykonywać działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego.

d1uem3r

- Spółka OLT Express Poland, która należy do grupy OLT Express, złożyła wniosek o upadłość - poinformował w środę PAP OLT Express. Oznacza to, że OLT Express znika z polskiego rynku.

- PSL złożyło w Sejmie projekt ustawy Prawo spółdzielcze. Projekt zmniejsza z 10 do 5 liczbę osób, które mogą utworzyć spółdzielnię oraz przewiduje zwolnienie z podatku niektórych dochodów spółdzielni. Koszt ustawy dla budżetu PSL wylicza na 130 mln zł.

- PSL chce, by zakazać publikacji sondaży bezpośrednio przed wyborami i rozmawia o inicjatywie z innymi partiami parlamentarnymi - poinformował w środę wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak (PSL). Projekt w tej sprawie jest gotowy i ma trafić we wrześniu do Sejmu.

- Ukraina pomogła w ewakuacji 15 Polaków z miasta Aleppo w ogarniętej wojną Syrii. Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w środę, że podziękował za to ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy.

d1uem3r

- Średnio 46 godzin w tygodniu przeznaczają Polacy na pracę zarobkową - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Dojazdy do pracy zajmują nam średnio 5 godz. W czasie wolnym poza domem pracujący spędzają 11 godz. w tygodniu, a niepracujący 14.

- Wojewoda podlaski wydał spółce PSE Operator SA pozwolenie na budowę pierwszego w regionie odcinka linii elektroenergetycznej 400 kV Narew-Ostrołęka. Będzie przebiegał na terenie gminy Poświętne. To część tzw. mostu energetycznego Polska-Litwa.

- Strona polska chciałaby, by wrak Tu-154M został przetransportowany do Polski samolotem z lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Według prokuratora ppłka Karola Kopczyka rozważana jest możliwość, by do transportu elementy wraku były "rozbierane, a nie cięte".

- 10 osób zostało oskarżonych w sprawie korupcji w b. oddziale Inspekcji Transportu Drogowego w Ostrowie Wielkopolskim - poinformował w czwartek PAP Janusz Walczak z tamtejszej prokuratury okręgowej. Wśród oskarżonych jest dwóch byłych inspektorów.

d1uem3r

- Przykłady "zatrudniania prominentnych działaczy PO lub członków ich rodzin w publicznych instytucjach" zawiera raport pt. "Tanie państwo według Donalda Tuska", który zaprezentował w środę SLD. Kompletnie bezużyteczny - ocenia raport Paweł Olszewski (PO).

- Biura podróży organizują dla klientów zastępcze loty na trasach wcześniej obsługiwanych przez spółkę OLT Express Poland, która złożyła wniosek o upadłość. Większość tour operatorów poinformowała, że znalazła już nowych przewoźników do końca sezonu.

- Katowicki sąd okręgowy zwolnił w środę z aresztu Katarzynę W., podejrzaną o zabójstwo swej półrocznej córki Magdy. Nie ma uzasadnionej obawy utrudniania przez podejrzaną śledztwa, a grożąca jej surowa kara nie jest wystarczającą przesłanką do aresztowania - uznał sąd. (PAP)

zdz/ jtt/

d1uem3r

Podziel się opinią

Share
d1uem3r
d1uem3r