Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 13 października, 20.00

...

13.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zeznał w środę przed komisją ds. nacisków, że w związku z groźbami, które były kierowane pod jego adresem, nie byli podsłuchiwani dziennikarze, ani nie były zbierane bilingi ich rozmów.

- Rodziny ofiar wypadku pod Nowym Miastem nad Pilicą zidentyfikowały w środę ciała swych bliskich.

- Kierowca ciężarówki, która brała udział w tragicznym wypadku pod Nowym Miastem nad Pilicą, zeznał, że w momencie uderzenia w jego samochód bus wyprzedzał betoniarkę - poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz.

- Członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Rzońca jest przeciwny wprowadzeniu podatku od aktywów banków, ubezpieczycieli i funduszy inwestycyjnych. Jego zdaniem podatek taki obciążyłby udzielane przez banki kredyty.

- Większość obietnic dotyczących przeciwdziałania korupcji, które politycy PO, PSL, PiS i SLD składali w kampanii wyborczej w 2007 r., nie została zrealizowana - ocenili autorzy raportu Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych, przedstawionego w środę w Warszawie.

- Z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a urządzenia te mają być wyraźnie oznakowane i widoczne tak, by przede wszystkim spełniały rolę prewencyjną i przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na drogach - zakłada nowela przepisów o ruchu drogowym.

- Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek powoła pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Kandydatami na tę funkcję są sędziowie: Stanisław Dąbrowski i Lech Paprzycki, przedstawieni prezydentowi przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN.

- Poseł PSL Janusz Piechciński zaapelował do prezydenta, premiera, liderów partii politycznych, a także ośrodków naukowych i mediów, aby rozpocząć debatę na temat priorytetów UE na przyszły rok, a także o obecnym stanie Wspólnoty.

- Senacka komisja zdrowia nie wprowadziła poprawek do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowe przepisy mają uniemożliwić handel dopalaczami.

- Były szef CBA Mariusz Kamiński w liście otwartym do premiera Donalda Tuska pisze, że jest zaniepokojony "zaniechaniem walki z korupcją" w Polsce i obarcza "osobistą odpowiedzialnością" za to szefa rządu.

- W umowie gazowej z Rosją zwiększamy tylko dostawy o 2 mld m sześc. rocznie; termin jej obowiązywania pozostaje bez zmian - poinformował w środę wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Oznacza to dostawy do 2022 roku, a tranzyt gazu do 2019 r.

- Powinno powstać bezpośrednie połączenie lotnicze między Polską a Chinami - powiedziała dziennikarzom wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska. Nie jest wykluczone, że otworzy je chiński operator - dodała.

- 18 października strona polska rozpocznie prace nad naszym stanowiskiem do raportu MAK nt. katastrofy smoleńskiej - powiedział PAP akredytowany przy MAK płk Edmund Klich. Tego dnia udaje się on do Moskwy na spotkanie informacyjne o raporcie.

- 12-osobowa grupa polskich archeologów i geodetów rozpoczęła w środę prace w Smoleńsku na terenie, gdzie 10 kwietnia doszło do katastrofy samolotu. "Wszystko przebiega zgodnie z planem" - poinformował PAP prof. Andrzej Buko, który jest szefem zespołu archeologów.

- Naziemna telewizja cyfrowa powinna być dostępna dla wszystkich Polaków, a zakup dekoderów do jej odbioru dla najbiedniejszych powinien być dofinansowany przez państwo - mówi w rozmowie z PAP przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

- Ofiary wtorkowego wypadku koło Nowego Miasta nad Pilicą prawdopodobnie będą miały wspólny pogrzeb, który zaplanowano na sobotę - powiedział burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, który przyjechał w środę do Warszawy razem z rodzinami ofiar.

- Rodziny ofiar wtorkowego wypadku busa, w którym zginęło 18 osób, otrzymały w środę doraźną pomoc finansową - po 2,5 tys. zł. Pieniądze wypłaciła gmina Drzewica, gdzie mieszkała większość ofiar wypadku.

- Po 2,5 tys. zł otrzyma od wojewody łódzkiego każda z rodzin, która straciła swoich najbliższych we wtorkowym wypadku busa w pobliżu Nowego Miasta nad Pilicą na Mazowszu - poinformowała PAP rzecznik MSWiA Małgorzata Woźniak.

- Stan zdrowia odnalezionej po sześciu dniach 10-latki ze wsi Rzepiski k. Augustowa (Podlaskie) nie pozwala na przesłuchanie jej przez policjantów - poinformował w środę PAP rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski.

- Kilkadziesiąt osób - rodziców dzieci niepełnosprawnych blokowało w środę przejście dla pieszych przed gmachem kancelarii premiera. Protestowali w ten sposób przeciw zbyt niskim - ich zdaniem - świadczeniom pielęgnacyjnym.

- Marek Golka, nauczyciel fizyki z Radomia, został w czwartek "Nauczycielem Roku". Nagrodę wręczył mu podczas gali na Zamku Królewskim prezydent Bronisław Komorowski.

- W pierwszym tygodniu października odnotowano ponad 15 tys. zachorowań i podejrzeń grypy, to prawie o 10 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

- Do końca listopada mają potrwać utrudnienia na drodze krajowej nr 47, czyli popularnej "zakopiance"; w Nowym Targu trwa remont wiaduktu uszkodzonego w maju przez kierowcę przewożącego koparkę.

- Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław - zakwalifikowały się na tzw. krótką listę w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Listę miast, które weszły do II etapu, ogłosił w środę w Warszawie minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

- 58 proc. Polaków jest przeciwnych budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie; 34 proc. chciałoby, aby prezydent, który zginął w katastrofie smoleńskiej, miał pomnik w stolicy - wynika z sondażu CBOS.

- Radni gminy Narewka jednogłośnie opowiedzieli się w środę przeciwko planom Ministerstwa Środowiska dotyczącym powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego - poinformował wójt Mikołaj Pawilcz. To pierwszy samorząd, który formalnie wyraził swoją opinię.

- Prywatna stocznia Crist z Gdańska podpisała w środę umowę kupna najważniejszej części majątku stoczni Gdynia, czyli tzw. dużego doku wraz z suwnicą i przylegającymi do niej terenami - poinformował PAP zarządca kompensacji stoczni Roman Nojszewski.

- Bez konkretnych ustaleń zakończyło się środowe spotkanie ministra finansów Jacka Rostowskiego z dyrekcją Lasów Państwowych i szefami klubów PO i PSL. Minister powiedział, że rozmowy ws. propozycji rządu o włączeniu Lasów do jednostek sektora finansów publicznych będą kontynuowane.

- Spod konstrukcji budowanego w Bytomiu odcinka autostrady A1 Piekary Śląskie - Maciejów nie wykradano materiałów budowlanych - zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na podstawie przeprowadzonych badań.

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz konsorcjum Kapsch zapewniają, że w październiku podpiszą umowę na budowę Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Termin ten nie ulega zmianie, mimo iż konsorcjum MyToll odwołało się od wyniku przetargu.

- Organizacje lokatorów mieszkań komunalnych przedstawiły w środę wykaz nieruchomości, wobec których wszczęto postępowanie ws. zwrotu właścicielom lub ich spadkobiercom. Zdaniem organizacji dokument powstał w stołecznym ratuszu i bezprawnie został utajniony.

- Porozumienie o powołaniu Europejskiej Sieci Muzeów Pól Bitewnych podpisali w środę w Stębarku k. Grunwaldu muzealnicy z Polski, Czech, Niemiec i Rosji - poinformował Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

­- Zakony męskie chcą w 2011 r. wprowadzić do użytku jednolity wzór legitymacji dla wszystkich swoich członków. Dokument ten jest potrzebny, gdy duchowny chce np. uczestniczyć w sprawowaniu sakramentów w obcej parafii. W Polsce jest ok. 13 tys. zakonników. (PAP)

osz/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)