Trwa ładowanie...
d1blsi4

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 15 grudnia, 17.00

...

Share
d1blsi4

15.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w środę w Sejmie, że liczy, iż przygotowany przez niego projekt nowelizacji konstytucji dot. członkostwa Polski w UE zostanie uchwalony przed przejęciem przez nasz kraj prezydencji w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r.

- Wszystkie kluby opowiedziały się w środę w Sejmie za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem zmian w konstytucji dotyczącym członkostwa Polski w UE. Posłowie PiS, PSL i PJN mieli jednak zastrzeżenia do regulacji, które odnoszą się do wejścia Polski do strefy euro.

d1blsi4

- Stworzenie regulacji umożliwiającej przystąpienie Polski do strefy euro oraz skuteczne wdrażanie prawa europejskiego, to - jak mówił w środę w Sejmie prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz - główne argumenty na rzecz zmian w konstytucji dotyczących członkostwa Polski w UE.

- Klub PiS opowiada się za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem zmian w konstytucji, ale po wyłączeniu z niego zapisów dotyczących wejścia Polski do strefy euro - poinformował podczas środowej debaty poseł PiS Karol Karski (PiS).

- Sejmowa komisja finansów zgodziła się w środę na obcięcie wydatków m.in. Sądu Najwyższego, NSA, NIK, Rzecznika Prawa Obywatelskich, KRRiT, Krajowego Biura Wyborczego, Państwowej Inspekcji Pracy. To wynik przyjętych poprawek do projektu ustawy budżetowej na 2011 r.

- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę, że w Kancelarii Prezydenta odbędzie się debata o rozwiązaniach ustawowych dotyczących opieki nad dziećmi do lat trzech.

d1blsi4

- Wszystkie kluby sejmowe poparły w środę projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, która ułatwić ma zakładanie żłobków i określić standardy, jakie spełniać muszą te placówki. Ponieważ do ustawy zgłoszono poprawki, projekt wróci do komisji.

- Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Maciej Piróg otrzymał w środę z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego akt powołania na doradcę ds. zdrowia. W Belwederze rozpoczęło się Forum Debaty Publicznej pod hasłem "Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina".

- Senatorowie opowiedzieli się w środę za ograniczeniem o 50 proc. subwencji budżetowych dla partii politycznych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku.

- Senat zgłosił w środę 6 poprawek do nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Dotyczą one spraw legislacyjnych i porządkowych. Nowela ma na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego.

d1blsi4

- Świadczeniodawcy mają przekazywać do NFZ lub Ministerstwa Zdrowia PESEL pacjentów oczekujących w kolejkach - przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej, do której Senat nie wprowadził poprawek.

- Senat zaproponował w środę, by osoby, które przystępują do egzaminu na prawo jazdy, mogły same wybrać samochód, w którym będą go zdawać. Poprawka została zgłoszona w trakcie senackiej debaty nad ustawą o kierujących pojazdami.

- Możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego dla ojców adoptujących dziecko do 7. roku życia przewiduje nowelizacja kodeksu pracy. Senat nie wprowadził w środę poprawek do tej nowelizacji.

- Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisał w środę umowę na dofinansowanie gazociągu Rembelszczyzna-Gustorzyn ze środków unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Dofinansowanie wyniesie 121,6 mln zł.

d1blsi4

- Urząd Regulacji Energetyki nie wyklucza większej obniżki taryfy niż wnioskowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - powiedział PAP prezes URE, Mariusz Swora.

- Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział w środę w Sejmie, że do połowy 2011 r. resort chce się pozbyć udziałów we wszystkich Przedsiębiorstwach Komunikacji Samochodowej. Mają one zostać sprywatyzowane lub skomunalizowane.

- O rozważenie możliwości uchylenia decyzji unieważniającej pierwsze zeznania rosyjskich kontrolerów z wieży w Smoleńsku zwrócił się Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet do swego rosyjskiego odpowiednika Jurija Czajki.

- Jedna trzecia Polaków (32 proc.) uważa, że w kraju istnieje realne zagrożenie terroryzmem. Prawie tyle samo (30 proc.) twierdzi jednak, że jest ono wyolbrzymiane, a ponad jedna czwarta (26 proc.), że nie istnieje - wynika z sondażu CBOS.

d1blsi4

- Zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych, m.in. pochodnych amfetaminy, które wchodziły w skład dopalaczy, wprowadza projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ministerstwo Zdrowia przekazało go do Komitetu Rady Ministrów.

- Posłowie i senatorowie zgromadzili się w środę na parlamentarnym spotkaniu opłatkowym, w którym udział wzięli także prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła śledztwo dotyczące wycieku do "Rzeczpospolitej" fragmentów zeznań Ryszarda Sobiesiaka, jednego z bohaterów tzw. afery hazardowej, oraz publikacji Radia ZET, opartej na zeznaniach funkcjonariusza CBA w tej sprawie.

- Klub Polska Jest Najważniejsza złożył w Sejmie projekt uchwały ws. powołania nadzwyczajnej komisji do zbadania okoliczności katastrofy smoleńskiej. Wiceszefowa klubu Elżbieta Jakubiak zapowiedziała w poniedziałek rozmowy z marszałkiem Sejmu i innymi klubami w tej sprawie.

d1blsi4

- Nawet o dwie godziny są opóźnione pociągi międzynarodowe przyjeżdżające na warszawski dworzec centralny. Pociągi krajowe mają do 50 minut opóźnienia. Pasażerowie skarżą się na zimno i brak miejsca na dworcu, gdzie można się ogrzać.

- Dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Michał Rudnik został w środę odwołany z pełnionej funkcji. Decyzję podjął zarząd województwa pomorskiego.

- Do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęło w środę 29 pozwów - wezwań przedprocesowych skierowanych przez jedną z gdyńskich kancelarii w imieniu członków rodzin dwudziestu ofiar katastrofy wojskowego samolotu transportowego CASA C-295 pod Mirosławcem.

- Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący przepisów o Komisji Majątkowej. Najprawdopodobniej będzie rozpatrywany łącznie z wnioskiem SLD w tej sprawie - poinformowano w środę PAP w biurze prasowym TK.

- 12 rodzin poszkodowanych przez powódź nadal mieszka w kontenerach; niektóre w najbliższym czasie przeniosą się do swoich domów, inne odmawiają przeprowadzki mimo zagwarantowania im przez samorządy lokali zastępczych - dowiedziała się PAP w środę w MSWiA.

- Gazeta wydawana w Internecie musi być rejestrowana sądownie, tak jak prasa "papierowa" - podkreślił w środę Sąd Najwyższy. Oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich, który prezentował odmienny pogląd w głośnej sprawie wydawcy strony www.gazetabytowska.pl.

- W poniedziałek, 20 grudnia na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi odbędzie się pogrzeb zmarłej przed kilkoma dniami aktorki Urszuli Modrzyńskiej - poinformowała PAP w środę Jolanta Jackowska, rzeczniczka łódzkiego Teatru Nowego, z którym przez wiele lat związana był aktorka.

(PAP)

osz/ asa/

d1blsi4

Podziel się opinią

Share
d1blsi4
d1blsi4