Trwa ładowanie...
d29lvdu

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 15 grudnia, 20.00

...

Share
d29lvdu

15.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu oraz rezygnacja z kart do głosowania w alfabecie Braille'a to niektóre z zaproponowanych przez senatorów PO poprawek do Kodeksu wyborczego.

- Tytuł Dziennikarza Roku - przyznawany w konkursie miesięcznika "Press" - otrzymał w tym roku Artur Domosławski. Kolejne miejsca zajęli Tomasz Lis ("Wprost" i TVP 2), Anita Werner (TVN), Mariusz Szczygieł ("Gazeta Wyborcza") i Jarosław Kuźniar (TVN 24).

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w środę w Sejmie, że liczy, iż przygotowany przez niego projekt nowelizacji konstytucji dot. członkostwa Polski w UE zostanie uchwalony przed przejęciem przez nasz kraj prezydencji w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r.

d29lvdu

- Wszystkie kluby opowiedziały się w środę w Sejmie za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem zmian w konstytucji dotyczącym członkostwa Polski w UE. Posłowie PiS, PSL i PJN mieli jednak zastrzeżenia do regulacji, które odnoszą się do wejścia Polski do strefy euro.

- Stworzenie regulacji umożliwiającej przystąpienie Polski do strefy euro oraz skuteczne wdrażanie prawa europejskiego, to - jak mówił w środę w Sejmie prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz - główne argumenty na rzecz zmian w konstytucji dotyczących członkostwa Polski w UE.

- Klub PiS opowiada się za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem zmian w konstytucji, ale po wyłączeniu z niego zapisów dotyczących wejścia Polski do strefy euro - poinformował podczas środowej debaty poseł PiS Karol Karski (PiS).

- Sejmowa komisja finansów zgodziła się w środę na obcięcie wydatków m.in. Sądu Najwyższego, NSA, NIK, Rzecznika Prawa Obywatelskich, KRRiT, Krajowego Biura Wyborczego, Państwowej Inspekcji Pracy. To wynik przyjętych poprawek do projektu ustawy budżetowej na 2011 r.

d29lvdu

- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę, że w Kancelarii Prezydenta odbędzie się debata o rozwiązaniach ustawowych dotyczących opieki nad dziećmi do lat trzech.

- Wszystkie kluby sejmowe poparły w środę projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, która ułatwić ma zakładanie żłobków i określić standardy, jakie spełniać muszą te placówki. Ponieważ do ustawy zgłoszono poprawki, projekt wróci do komisji.

- Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Maciej Piróg otrzymał w środę z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego akt powołania na doradcę ds. zdrowia. W Belwederze rozpoczęło się Forum Debaty Publicznej pod hasłem "Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina".

- Senatorowie opowiedzieli się w środę za ograniczeniem o 50 proc. subwencji budżetowych dla partii politycznych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku.

d29lvdu

- Senat zgłosił w środę 6 poprawek do nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Dotyczą one spraw legislacyjnych i porządkowych. Nowela ma na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego.

- Świadczeniodawcy mają przekazywać do NFZ lub Ministerstwa Zdrowia PESEL pacjentów oczekujących w kolejkach - przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej, do której Senat nie wprowadził poprawek.

- Senat zaproponował w środę, by osoby, które przystępują do egzaminu na prawo jazdy, mogły same wybrać samochód, w którym będą go zdawać. Poprawka została zgłoszona w trakcie senackiej debaty nad ustawą o kierujących pojazdami.

- Możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego dla ojców adoptujących dziecko do 7. roku życia przewiduje nowelizacja kodeksu pracy. Senat nie wprowadził w środę poprawek do tej nowelizacji.

d29lvdu

- Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisał w środę umowę na dofinansowanie gazociągu Rembelszczyzna-Gustorzyn ze środków unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Dofinansowanie wyniesie 121,6 mln zł.

- Urząd Regulacji Energetyki nie wyklucza większej obniżki taryfy niż wnioskowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - powiedział PAP prezes URE, Mariusz Swora.

- Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział w środę w Sejmie, że do połowy 2011 r. resort chce się pozbyć udziałów we wszystkich Przedsiębiorstwach Komunikacji Samochodowej. Mają one zostać sprywatyzowane lub skomunalizowane.

- O rozważenie możliwości uchylenia decyzji unieważniającej pierwsze zeznania rosyjskich kontrolerów z wieży w Smoleńsku zwrócił się Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet do swego rosyjskiego odpowiednika Jurija Czajki.

d29lvdu

- Jedna trzecia Polaków (32 proc.) uważa, że w kraju istnieje realne zagrożenie terroryzmem. Prawie tyle samo (30 proc.) twierdzi jednak, że jest ono wyolbrzymiane, a ponad jedna czwarta (26 proc.), że nie istnieje - wynika z sondażu CBOS.

- Zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych, m.in. pochodnych amfetaminy, które wchodziły w skład dopalaczy, wprowadza projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ministerstwo Zdrowia przekazało go do Komitetu Rady Ministrów.

- Posłowie i senatorowie zgromadzili się w środę na parlamentarnym spotkaniu opłatkowym, w którym udział wzięli także prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła śledztwo dotyczące wycieku do "Rzeczpospolitej" fragmentów zeznań Ryszarda Sobiesiaka, jednego z bohaterów tzw. afery hazardowej, oraz publikacji Radia ZET, opartej na zeznaniach funkcjonariusza CBA w tej sprawie.

d29lvdu

- Klub Polska Jest Najważniejsza złożył w Sejmie projekt uchwały ws. powołania nadzwyczajnej komisji do zbadania okoliczności katastrofy smoleńskiej. Wiceszefowa klubu Elżbieta Jakubiak zapowiedziała w poniedziałek rozmowy z marszałkiem Sejmu i innymi klubami w tej sprawie.

- Nawet o dwie godziny są opóźnione pociągi międzynarodowe przyjeżdżające na warszawski dworzec centralny. Pociągi krajowe mają do 50 minut opóźnienia. Pasażerowie skarżą się na zimno i brak miejsca na dworcu, gdzie można się ogrzać.

- Dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Michał Rudnik został w środę odwołany z pełnionej funkcji. Decyzję podjął zarząd województwa pomorskiego.

- Do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęło w środę 29 pozwów - wezwań przedprocesowych skierowanych przez jedną z gdyńskich kancelarii w imieniu członków rodzin dwudziestu ofiar katastrofy wojskowego samolotu transportowego CASA C-295 pod Mirosławcem.

- Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący przepisów o Komisji Majątkowej. Najprawdopodobniej będzie rozpatrywany łącznie z wnioskiem SLD w tej sprawie - poinformowano w środę PAP w biurze prasowym TK.

- 12 rodzin poszkodowanych przez powódź nadal mieszka w kontenerach; niektóre w najbliższym czasie przeniosą się do swoich domów, inne odmawiają przeprowadzki mimo zagwarantowania im przez samorządy lokali zastępczych - dowiedziała się PAP w środę w MSWiA.

- Gazeta wydawana w Internecie musi być rejestrowana sądownie, tak jak prasa "papierowa" - podkreślił w środę Sąd Najwyższy. Oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich, który prezentował odmienny pogląd w głośnej sprawie wydawcy strony www.gazetabytowska.pl.

- W poniedziałek, 20 grudnia na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi odbędzie się pogrzeb zmarłej przed kilkoma dniami aktorki Urszuli Modrzyńskiej - poinformowała PAP w środę Jolanta Jackowska, rzeczniczka łódzkiego Teatru Nowego, z którym przez wiele lat związana był aktorka.

(PAP)

osz/ asa/

d29lvdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29lvdu
d29lvdu