Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 19 stycznia, 17.00

...

19.01.2011 | aktual.: 19.01.2011 17:23

19.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk powiedział w środę w Sejmie, że "numerem jeden" dla rządu było maksymalnie zabezpieczyć skuteczność swego działania w celu udokumentowania całej prawdy o katastrofie smoleńskiej. Premier pytał, jaki jest cel tych, którzy podważają działania rządu.

- Rząd zadbał, by prawda ws. katastrofy smoleńskiej była kompletna - zapewnił w środę posłów premier Donald Tusk. "Nam nie wystarczy część prawdy" - podkreślił. Dodał, że rząd miał świadomość, że prawda o tej katastrofie musi być niewygodna i dla Rosjan, i dla Polski.

- Strona rosyjska nie potrafiła do końca odczytać zapisu rozmów załogi polskiego tupolewa z rejestratora głosowego - ocenił w środę szef MSWiA Jerzy Miller, przewodniczący polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską przedstawiając informację w Sejmie.

- Szef MSWiA, przewodniczący polskiej komisji badającej katastrofę Tu-154M Jerzy Miller powiedział w środę, że kluczową kwestią przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej jest fakt, że polski samolot był tak samo źle naprowadzany, jak lądujący przed nim rosyjski Ił-76.

- Pułkownik Edmund Klich zapowiedział w środę w rozmowie z PAP, że na forum unijnej sieci organizacji badających wypadki lotnicze, przedstawi niebawem wyniki badań katastrofy pod Smoleńskiem, łącznie z problemami jakie Polska napotkała we współpracy z Rosją.

- Marszałek Grzegorz Schetyna zapowiedział, że dwa projekty uchwał w sprawie katastrofy smoleńskiej - zgłoszone przez PiS i SLD - kieruje do sejmowej komisji ustawodawczej. Po pierwszym czytaniu w komisji projektami ma zająć się Sejm na plenarnym posiedzeniu.

- Wszystkie kluby sejmowe poparły w środę projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zezwala m.in. na zmienianie kar dla Polaków wydanych za granicę na podstawie ENA. Jeśli kara przekroczyłaby maksymalny pułap przewidziany w naszym prawie, polskie sądy łagodziłyby wyrok.

- Skuteczniejszą ochronę środowiska ma zapewnić projekt nowelizacji Kodeksu karnego, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie. Poparły go wszystkie kluby. Nowela rozszerza definicje większości przestępstw przeciwko środowisku, nie zmieniając wysokości kar.

- PKPP Lewiatan złożyła w środę wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej kodeks pracy, która wprowadza dzień wolny w święto Trzech Króli.

- Łódzki sąd apelacyjny zmniejszył w środę wyrok wobec b. posła SLD Andrzeja Pęczaka, który wraz z innymi osobami, oskarżony był w sprawie niegospodarności w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i skazał go na trzy lata i osiem miesięcy więzienia.

- Osoby, które podczas wojny były deportowane także w granicach Polski sprzed 1 września 1939 r., mogą liczyć na rekompensatę - taką zmianę w przepisach poparły w środę wszystkie kluby sejmowe. Dotychczas przepisy nie przewidywały przyznania im takich świadczeń.

- Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w środę, że polskie wojska lotnicze przeżyły dramatyczne katastrofy, z których trzeba wyciągnąć wnioski, nie natury politycznej czy czysto emocjonalnej, ale wnioski osadzone "w realiach funkcjonowania sił zbrojnych".

- Do końca 2012 r. Polska zamierza ratyfikować Konwencję Ottawską o zakazie używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych - powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder.

- Do połowy roku powstanie nowa strategia promocji Katowic. Stolica Górnego Śląska zamierza m.in. wzmocnić swoją aktywność w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz promować się na świecie jako centrum gospodarcze.

- Relacje Polski i Finlandii z Rosją, kryzys finansowy, współpraca w UE, wymiana gospodarcza, inwestycje w energetyce jądrowej - to główne tematy rozmów premiera Donalda Tuska z premier Finlandii Mari Kiviniemi, która w środę przyjechała do Warszawy z roboczą wizytą.

- Utworzenie Akademii Lotniczej w Dęblinie przewiduje projekt ustawy poparty przez wszystkie kluby podczas środowej debaty w Sejmie. Ma ona powstać z połączenia tamtejszej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

- Kwestie współpracy prawnej będą tematem rozmów z przedstawicielami Departamentu Sprawiedliwości USA, którzy w środę i czwartek są w Polsce - poinformowało PAP Ministerstwo Sprawiedliwości. Prokuratura zapyta ich m.in. o pomoc prawną ws. katastrofy smoleńskiej.

- Osoby, które służyły na misjach poza granicami Polski co najmniej 60 dni, mają m.in. prawo do bezpłatnych leków i pomocy psychologicznej - wynika z rządowego projektu ustawy omawianego w środę przez komisje obrony narodowej i polityki społecznej.

- Blisko 250 tys. zł MSZ zapłaci za rekrutację oficerów łącznikowych i osób, które podczas sprawowana przez Polskę prezydencji w UE, będą kierować ich pracą. Zadaniem oficerów będzie opieka nad zagranicznymi delegacjami podczas nieformalnych spotkań unijnych ministrów w Polsce.

- Warszawski sąd rejonowy umorzył w środę proces karny, który Jarosławowi Kaczyńskiemu wytoczył b. szef MSWiA Janusz Kaczmarek za pomówienie go określeniem "agent śpioch" - poinformował PAP w środę wydział prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie.

- Większość Polaków (66 proc.) ufa Kościołowi katolickiemu, w tym 19 proc. w sposób zdecydowany. Nieco mniej niż jedna trzecia (29 proc.) nie darzy go zaufaniem, w tym 11 proc. zdecydowanie. 5 proc. respondentów nie miało zdania na ten temat - wynika z sondażu TNS OBOP o Kościele.

- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna otworzył w środę w Sejmie wystawę poświęconą Andrejowi Sacharowowi, fizykowi jądrowemu, obrońcy praw człowieka, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla.

- Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich opowiedziała się w środę przeciwko uchyleniu immunitetu posłance PO Lidii Staroń. Wnioskował o to dziennikarz "Rzeczpospolitej" Mariusz Kowalewski.

- 46 osób zgłosiło swe kandydatury do mającej powstać Rady Instytutu Pamięci Narodowej - podał prof. Jan Kofman, przewodniczący zgromadzenia elektorów.

- Przed łódzkim sądem okręgowym rozpoczął się w środę ponowny proces b. wiceprezydenta miasta i b. dyrektora łódzkiego oddziału ZUS Bolesława P., oskarżonego o działanie na szkodę ZUS i narażenie instytucji na stratę 14,5 mln zł. (PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)