Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 23 maja, 20.00
...
23.05.2012 | aktual.: 23.05.2012 20:23
23.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Wszystkie kluby opowiedziały się w środę za ratyfikacją Porozumienia europejskiego w sprawie osób uczestniczących w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Dokument chroni prawa uczestników postępowań oraz ich przedstawicieli.
- Do końca czerwca ma się zakończyć restrukturyzacja etatowa w MSZ i na placówkach dyplomatycznych. Redukcje etatów powinny przynieść 50 mln zł oszczędności rocznie - poinformowała w środę sejmową komisję wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach.
- Resort sprawiedliwości wprowadził do projektu dotyczącego deregulacji korektę zakładającą, że samorządy będą mogły zdecydować o pozostawieniu egzaminów dla taksówkarzy. Dlatego - ocenia resort - środowy protest taksówkarzy był nieuzasadniony.
- - W przyszłym tygodniu gotowe powinno być moje stanowisko odnoszące się do sprawozdania prokuratora generalnego z działalności prokuratury w zeszłym roku - poinformował w środę minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
- Ambasada Polski na Białorusi wystosowała do białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych notę z pytaniem o zamiary dotyczące polskiej szkoły w Grodnie - powiedział PAP w środę konsul polski w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.
- Sejmowa komisja finansów publicznych zajmie się w środę zmianami w ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych - zdecydował Sejm podczas posiedzenia. Chodzi o projekt uchwały Sejmu w sprawie usunięcia niezgodności w ustawie o SKOK-ach z 2009 r.
- Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie w specjalnym apelu wezwała lekarzy i lekarzy dentystów, by nie podpisywali z NFZ nowych umów na wystawianie recept na leki refundowane. Zdaniem Rady dokumenty te nakładają kary niezgodne z obowiązująca ustawą.
- Przewozy Regionalne na Euro 2012 uruchomią 20 dodatkowych dalekobieżnych pociągów InterRegio i 70 dodatkowych regionalnych pociągów Regio - poinformowała w środę spółka. Dodatkowe pociągi InterRegio mają ułatwić dojazd do miast, w których odbędą się mecze.
- 901 wolontariuszy - 616 kobiet i 285 mężczyzn, będzie pracowało podczas Euro 2012 w Warszawie. Ubrani w zielone koszulki i jasnoszare spodnie będą pomagać turystom w pobliżu stadionu, w Strefie Kibica, szpitalach i głównych punktach komunikacyjnych miasta.
- Sejmowa komisja rolnictwa zdecyduje w czwartek, czy przyjąć dezyderat do premiera ws. rolników pokrzywdzonych przez nieuczciwych kontrahentów. Według posłów PiS - autorów dezyderatu - państwo powinno pomóc rolnikom oszukanym przez odbiorców dostaw produktów rolnych.
- Policja rozpoczęła procedurę ws. uchylenia immunitetu posłance Annie Sobeckiej (PiS) w związku z zapłaceniem przez nią grzywny za o. Tadeusza Rydzyka. Sobecka uważa, że informacje o tych działaniach policji mają na celu zdyskredytowanie jej w oczach opinii publicznej.
- Stefan Niesiołowski (PO) pozostanie szefem sejmowej komisji obrony. O jego odwołanie wnioskował klub PiS w związku z incydentem z udziałem Niesiołowskiego i dziennikarki Ewy Stankiewicz przed Sejmem w dniu głosowań nad reformą emerytalną, jednak komisja wniosek odrzuciła.
- Muzea Narodowe w Krakowie, we Wrocławiu i w Warszawie, warszawska Zachęta i Muzeum Sztuki w Łodzi - to niektóre instytucje, które zapowiedziały udział w czwartkowym strajku. Niektóre instytucje zamkną się tego dnia, aby zwrócić uwagę na problemy artystów.
- W naszej ocenie trzeba zrobić wszystko, by Europa dobrze się przygotowała na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro - powiedział w Warszawie przed rozpoczynającym się w środę nieformalnym szczytem UE w Brukseli premier Donald Tusk.
- Senat w środę po godz. 10 rozpoczął specjalne posiedzenie, podczas którego debatować będzie nad rządową reformą systemu emerytalnego, zakładająca wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. Na debatę nie zostali wpuszczeni przedstawiciele Solidarności.
- Premier Donald Tusk zaprosił w środę wszystkich byłych premierów Polski na Euro 2012, bo - jak zaznaczył - organizacja turnieju w naszym kraju jest także ich zasługą. Poinformował, że chętnie spotka się z nimi, w tym z Jarosławem Kaczyńskim, przed Euro - na przykład z okazji 4 czerwca.
- Premier Donald Tusk zapowiedział, że w środę w Brukseli będzie rozmawiał o stanowisku Unii Europejskiej w sprawie Euro 2012. Wyraził przekonanie, że pomysły, by bojkotować Euro 2012 ze względu na sytuację na Ukrainie, zostaną unieważnione.
- Klub Ruchu Palikota złoży poprawki do tzw. ustawy o abolicji dla przedsiębiorców zalegających ze składkami na ZUS; partia chce rozszerzyć grupę przedsiębiorców uprawnionych do skorzystania z prawa do umorzenia składek - poinformował w środę poseł RP Łukasz Gibała.
- Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga Północ będzie wyjaśniać okoliczności środowego zderzenia dwóch pociągów w stolicy. W wypadku ranne zostały dwie osoby, jedna z nich z obrażeniami ręki trafiła do szpitala. Zmieniono organizację ruchu pociągów.
- Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin jest zaskoczony protestem taksówkarzy, którzy sprzeciwiają się deregulacji, bo - według niego - propozycje resortu w ich sprawie są "bardzo łagodne".
- Taksówkarze protestowali w środę w Warszawie i kilku innych miastach przeciwko deregulacji ich zawodu. Ruch na ulicach był utrudniony.
- Rozmowy ze stroną kościelną w sprawie finansów będą kontynuowane w czerwcu. W przyszłym tygodniu tymi kwestiami powinna się zająć Rada Ministrów - poinformował w środę PAP minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
- Kluby PO, Ruch Palikota, PSL i SLD opowiedziały się w środę w Sejmie przeciw dalszym pracom nad przygotowanym przez Solidarną Polskę projektem uchwały, która m.in. sprzeciwia się wejściu Polski do strefy euro. Wstrzymanie się od głosu zapowiedział klub PiS.
- Czterech mężczyzn podejrzanych o udział w bójce i atak na bar Kurdów na Rynku w Opolu usłyszało w środę zarzuty pobicia z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Śledczy zastosowali też wobec nich środki zapobiegawcze m.in. dozór policji i zakaz opuszczania kraju. (PAP)
pif/ jtt/ asa/