Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 27 lipca, 20.00

...

27.07.2011 | aktual.: 27.07.2011 20:23

27.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Szef PSL Waldemar Pawlak nie wyklucza poparcia przez jego partię ewentualnego wniosku o postawienie przed Trybunał Stanu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, w związku ze śmiercią Barbary Blidy.

- W piątek, podczas specjalnej konferencji prasowej ma zostać upubliczniony raport polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej - poinformowały CIR oraz MSWiA.

- Politycy PiS, PSL oraz SLD uważają, że raport komisji Jerzego Millera ws. katastrofy smoleńskiej powinien wskazywać winnych zaniedbań w przygotowaniach do wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu; według PO - powinien zawierać obraz systemu, który spowodował katastrofę.

- "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego po kilkudziesięciu latach wróciła do kraju. W środę w Warszawie obraz zaprezentował minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jak zapowiedziano na środowej konferencji prasowej w Warszawie, obraz zostanie w najbliższym czasie poddany konserwacji, a potem udostępniony publiczności w Muzeum Narodowym w Warszawie.

- Rada Krajowa PO zatwierdzi w czwartek kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Niespodzianek być nie powinno, bo wcześniej kształt list ustalał zarząd krajowy partii. Radę przełożono z piątku na czwartek z powodu piątkowej prezentacji raportu komisji Jerzego Millera.

- Rozpoczęcie budowy na A2 to kwestia dni - powiedział w środę PAP minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Dodał, że wszystkie tzw. istotne warunki umów z nowymi wykonawcami zostały już omówione.

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na kontynuację budowy odcinka autostrady A4 Brzesko-Wierzchosławice w Małopolsce - poinformowała w środę GDDKiA. Chodzi o dokończenie budowy 21-kilometrowego fragmentu A4.

- PJN chce, by Sejm do końca tej kadencji zajął się m.in. obywatelskim projektem znoszącym obowiązek szkolny dla sześciolatków oraz projektem zakładającym powołanie funduszu klęsk żywiołowych i katastrof. To odpowiedź partii na listę projektów marszałka Sejmu.

- Zapowiadana na 1 lipca likwidacja Państwowego Instytutu Wydawniczego nie doszła do skutku, niewykluczone, że Ministerstwo Skarbu Państwa odstąpi od tego zamiaru - powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

- Na konto gminy Rozogi, której mieszkańcy zostali poszkodowani w ubiegłotygodniowej nawałnicy, trafiło w środę 188 tys. zł na wypłatę zasiłków. Wichura zerwała wówczas m.in. dach urzędu gminy, uszkodzonych zostało w sumie 90 budynków.

- Ponad 60,9 mld zł zamierza przeznaczyć Narodowy Fundusz Zdrowia na finansowania świadczeń zdrowotnych w 2012 r. - wynika z planu finansowego NFZ, który w środę pozytywnie oceniła sejmowa komisja finansów publicznych.

- Rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz nie wystartuje w wyborach z listy PO; już cztery lata temu znalazł się na niej warunkowo, zarzucono mu związki z "piskorczykami", a definitywnie jego karierę w PO przekreśliły negocjacje z SLD - informują źródła we władzach partii.

- Zbigniew Girzyński (PiS) zgodził się przeprosić europosłankę PO Różę Thun za wypowiedzi, jakoby stała ona za ubiegłorocznymi protestami w Krakowie przeciwko pochowaniu Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. W środę sprawą Girzyńskiego zajmowała się Komisja Etyki Poselskiej.

- Kilkadziesiąt osób sprzeciwiających się dopuszczeniu upraw genetycznie modyfikowanych (GMO) w Polsce protestowało w środę przed parlamentem. Bezpośrednim powodem protestu jest rozpatrywanie przez Senat ustawy o nasiennictwie, która nie zakazuje takich upraw.

- Możliwość dziedziczenia, wspólnego opodatkowania, odmowy składania zeznań przeciwko partnerowi - takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy o umowie związku partnerskiego, który sejmowe komisje skierowały w środę do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej.

- W najbliższych dniach rozpoczną się badania archeologiczne na budowie drogi ekspresowej S-7 niedaleko Olsztynka, gdzie odkryto ślady niemieckiego obozu jenieckiego Stalag 1B Hohenstein - poinformowała w środę regionalna dyrekcja dróg krajowych w Olsztynie.

- B. poseł Samoobrony Stanisław Łyżwiński nie pójdzie do więzienia - zadecydował Sąd Okręgowy w Radomiu. Wziął pod uwagę dotychczasowe dobre sprawowanie Łyżwińskiego w areszcie i jego zły stan zdrowia.

- Trzy osoby zginęły w wypadku kolejowym, do którego doszło we wtorek w nocy na stacji kolejowej Strzelce Krajeńskie-Wschód (Lubuskie). Z nieznanych przyczyn wagony wjechały w budynek PKP, w którym znajdowały się mieszkania.

- Akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o molestowanie seksualne dwóch córek skierowała do sądu prokuratura rejonowa w Gorzowie Wielkopolskim. Jedna z dziewczyn urodziła dziecko, którego ojcem jest mężczyzna, w wieku 13 lat.

- Eksperyment procesowy, polegający na odtworzeniu ostatnich 19 godzin przed uprowadzeniem w 1992 r. dziennikarza Jarosława Ziętary, przeprowadził w środę w Poznaniu jeden z prowadzących śledztwo prokuratorów z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.

- Za ataki na Biblię karano, "ale w bardzo odległej przeszłości, nie w XX wieku" - zeznała historyk Ewa Wipszycka-Bravo w procesie Dody, oskarżonej o obrazę uczuć religijnych dwóch osób; chodzi o określenie autorów Biblii jako "naprutych winem i palących jakieś zioła". W środę Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa kontynuował proces pod nieobecność przebywającej na urlopie Doroty Rabczewskiej (na co się zgodziła). W rozpoczętym w maju - z oskarżenia publicznego - procesie piosenkarce grozi do 2 lat więzienia.

- Uznanie etnolektu śląskiego za język regionalny zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. W środę komisja mniejszości narodowych i etnicznych skierowała go do podkomisji. (PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)