Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 28 lipca, 20.00

...

28.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Nie było specjalnych działań w sprawie Barbary Blidy, spotkania w kancelarii premiera dotyczyły szerszej sprawy nadużyć w handlu węglem; w sprawie Blidy nie było żadnych nacisków - powiedział przed komisją badającą okoliczności śmierci b. posłanki SLD Jarosław Kaczyński.

- Chcę bardzo mocno podkreślić, żeby to było w protokole, że nie było żadnej sprawy Barbary Blidy - powiedział w środę przed sejmową komisją śledczą badającą okoliczności śmierci byłej posłanki SLD prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Nic mi nie wiadomo na temat nacisków w sprawie węglowej, w moim najgłębszym przekonaniu żadnych takich nacisków nie było - powiedział w środę przed komisją śledczą badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Sejmowa komisja śledcza badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy przerwała w środę o godz. 11.30 wysłuchanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Będzie ono dokończone po wakacjach parlamentarnych.

- Śledztwo w sprawie tragedii w Smoleńsku jest "transparentne, na ile jest to możliwe", a osoby dotknięte tragedią są "naturalnymi sprzymierzeńcami prokuratorów" - powiedział naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski po środowym spotkaniu z rodzinami ofiar.

- Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej - podczas pierwszej części środowego spotkania z prokuratorami, prowadzącymi dochodzenie w tej sprawie - wysłuchały informacji o czynnościach, jakie przeprowadzili do tej pory polscy prokuratorzy.

- Na środowym spotkaniu prokuratorów z rodzinami i pełnomocnikami ofiar smoleńskiej katastrofy pojawiła się propozycja, by zorganizować za jakiś czas kolejne, tak, by wszystkie pytania doczekały się odpowiedzi, a wątpliwości - rozstrzygnięcia.

- Opublikowane w internecie materiały dotyczące wojny w Afganistanie, a zawierające m.in. informacje nt. wydarzenia w Nangar Khel, nie mają wpływu na pracę Naczelnej Prokuratury Wojskowej w Poznaniu, która uzupełnia materiały dotyczące ostrzelania afgańskiej wioski.

- Według szefa SLD Grzegorza Napieralskiego, obecnie wielkim zadaniem dla rządu jest pomoc powodzianom, która nie dociera tak szybko, jak oczekiwaliby tego poszkodowani przez żywioł.

- Stan wojenny w 1981 r. można było wprowadzić, sięgając do nieuchylonych zapisów prawa II RP - uważa b. wiceminister sprawiedliwości z PRL Tadeusz S., świadek w procesie autorów stanu wojennego.

- Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił w środę w ponownym procesie troje policjantów, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków podczas akcji zatrzymania groźnych bandytów w Magdalence, gdzie w 2003 r. zginęło dwóch funkcjonariuszy, a 16 zostało rannych.

- Po intensywnych opadach deszczu podnosi się poziom rzek na południu Polski. Najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce, na Podkarpaciu i Podhalu, gdzie na niektórych rzekach zostały przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze.

- Sprawa śmierci Grzegorza Przemyka jest ostatecznie przedawniona. Sąd Najwyższy oddalił w środę kasację od prawomocnego wyroku sądu, który z powodu przedawnienia umorzył sprawę b. zomowca Ireneusza K., oskarżonego o śmiertelne pobicie Przemyka.

- Pracodawcy RP postulują, by razem z kasami fiskalnymi, które od maja 2011 r. mają być obowiązkowe w gabinetach lekarskich wprowadzić 7-proc. podatek VAT od usług zdrowotnych, finansowanych ze środków prywatnych.

- 18 sierpnia przed bramą Stoczni Szczecińskiej ma się odbyć ogólnopolski wiec związkowców w obronie miejsc pracy i przeciwko "degradacji Pomorza Zachodniego" - zapowiedział w środę przewodniczący NSZZ "S" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

- Poseł PiS Krzysztof Sońta potrącił w środę po południu w Radomiu 71-letnią pieszą. Kobieta została odwieziona do szpitala ze złamaną nogą. Polityk był trzeźwy - poinformowała PAP Katarzyna Kucharska, oficer prasowy radomskiej komendy policji.

- Zastępca komendanta powiatowego policji w Opocznie polecił wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w sprawie dwóch funkcjonariuszy komendy w Opocznie, którzy pełnili służbę będąc pod wpływem alkoholu.

- Wielozadaniowy okręt ratowniczy ORP "Lech" zakończył podwodną inspekcję wraku rybackiej łodzi CHY-8 - poinformował w środę rzecznik Marynarki Wojennej kmdr por. Bartosz Zajda. Rybacka jednostka zatonęła 17 lipca.

- Badania potwierdziły obecność bakterii o zbliżonym fenotypie u trzech pacjentów oddziału neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Wdrożono procedury przeciwepidemiczne, oddział jest sprzątany i dezynfekowany - podała w środę placówka.

- Pieniądze, które zebrali litewscy Polacy w akcji "Wileńszczyzna - powodzianom" - 236 302 lity i 70 centów (ponad 240 tys. zł), zostaną przekazane do dyspozycji Caritas diecezji sandomierskiej - poinformowała w środę ambasada polska w Wilnie.

- W ciągu najbliższej doby w związku z prognozowanymi opadami deszczu w zlewni Wisłoka spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów alarmowych - podaje IMiGW.

- Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono w środę w Krakowie - podały służby prasowe urzędu miasta. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje ponadto w pięciu gminach Małopolski, a alarm powodziowy w Nowym Sączu oraz dwóch gminach regionu.

- Na Podbeskidziu wciąż pada deszcz; przybywa wody w rzekach. Strażacy poinformowali w środę, że stany ostrzegawcze przekroczone są już na Sole w Oświęcimiu i Stryszawce w Suchej Beskidzkiej. Z rejonu Bielska-Białej napływają wezwania do wypompowywania wody z piwnic.

- Z powodu zanieczyszczenia mikrobiologicznego wprowadzono zakaz kąpieli na kąpielisku na Zalewie Szczecińskim w miejscowości Wolin (Zachodniopomorskie) - poinformował w środę Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie.

- Cieszę się, że film został tak dobrze przyjęty - tak Juliusz Machulski skomentował przyznanie nagrody dla najlepszego reżysera na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. Reżyser został uhonorowany za swój ostatni film pt. "Kołysanka". (PAP)

mln/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)