Trwa ładowanie...
d4napwu

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 29 września, 20.00

...
Share
d4napwu

29.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Polskie Biuro Podróży Orbis złożyło do warszawskiego sądu rejonowego wniosek o ogłoszenie upadłości. Za granicą przebywa około 1 tys. klientów biura. Mazowiecki urząd marszałkowski liczy, że wszystkich uda się sprowadzić do kraju do końca tego tygodnia.

- KE zapowiedziała, że przy podejmowaniu decyzji o procedurze nadmiernego deficytu będzie brać pod uwagę koszty reform emerytalnych na korzyść krajów, które je przeprowadziły. Dozwolony pułap wzrośnie dla nich z 3 do 4 proc. PKB - oznajmił komisarz Janusz Lewandowski.

d4napwu

- Maksymalny horyzont polskiej obecności w Afganistanie to 2014 rok - powiedział w środę szef MSZ Radosław Sikorski, który tego dnia spotkał się w Warszawie z gubernatorem afgańskiej prowincji Ghazni Musą Khanem.

- Rząd zmienił w środę uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku". Umożliwia ona zakup Energi przez PGE - poinformowało CIR. W opinii rządu, zakup ten nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania segmentu energetycznego w Polsce.

- Wszystkie ofiary śmiertelne niedzielnego wypadku polskiego autokaru w Niemczech zostały zidentyfikowane - poinformował w środę PAP Wolfgang Brandt z ministerstwa spraw wewnętrznych landu Brandenburgia. W wypadku zginęło 13 osób.

- Prezydent Bronisław Komorowski powołał w środę Sławomira Nowaka na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta - poinformowało PAP prezydenckie biuro prasowe. Nowak ma być ministrem odpowiedzialnym za kontakty z rządem i parlamentem.

d4napwu

- Rada Nadzorcza PLL LOT oddelegowała z rady nadzorczej spółki Zbigniewa Mazura do pełnienia obowiązków prezesa zarządu - poinformowało w środę PAP biuro prasowe PLL LOT.

- PSL nie poprze w jesiennych wyborach samorządowych obecnej prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO), tylko wystawi własnego kandydata; w piątek odbędzie się jego oficjalna prezentacja - dowiedziała się PAP w sztabie wyborczym ludowców.

- Połowa Polaków (51 proc.) źle ocenia działalność rządu, pozytywnie wypowiada się 37 proc. badanych - wynika z sondażu TNS OBOP. Według 51 proc. badanych Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki głowy państwa, 29 proc. ma przeciwne zdanie.

- W środę przed kancelarią premiera protestowało kilka tysięcy związkowców z NSZZ "Solidarność" i OPZZ. To część Europejskiego Dnia Akcji, zorganizowanego w całej Unii Europejskiej przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych.

d4napwu

- Posłanka PO Joanna Mucha uważa, że tzw. ustawa parytetowa może trafić pod głosowanie w Sejmie pod koniec października. Jej zdaniem wybory samorządowe będą ostatnimi, w których nie będzie uregulowana kwestia obecności kobiet na listach wyborczych.

- Janina Ochojska, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, odebrała w środę w gdańskim Dworze Artusa Nagrodę Lecha Wałęsy. Nagroda ta honoruje wieloletnią pracę PAH oraz jej wysiłki, by promować ideę międzyludzkiej solidarności poprzez działania charytatywne.

- 10 października w Smoleńsku możliwe jest spotkanie prezydentowej Polski Anny Komorowskiej i Rosji Swietłany Miedwiediewej - poinformował w środę dziennikarzy Paweł Deresz. Według nieoficjalnych informacji PAP z Kancelarii Prezydenta, takie spotkanie jest planowane, ale jeszcze niepotwierdzone.(PAP)

gor/ jtt/

d4napwu

Podziel się opinią

Share
d4napwu
d4napwu