Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 3 lutego, 17.00

...

03.02.2010 | aktual.: 03.02.2010 17:53

03.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- B. wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna zeznał w środę przed hazardową komisją śledczą, że nigdy nie interesował się nowelizacją ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych i nie lobbował w tej sprawie.

- Szef klubu PO Grzegorz Schetyna powiedział przed hazardową komisją śledczą, że spotkanie z premierem i ówczesnym ministrem sportu Mirosławem Drzewieckim 19 sierpnia 2009 r. dotyczyło Stadionu Narodowego, jego finansowania i innych inwestycji związanych z Euro 2012.Jak podkreślił Schetyna, Drzewiecki zgłaszał problem wpisania do budżetu na 2010 rok dodatkowych pieniędzy na budowę Stadionu Narodowego.

- Grzegorz Schetyna powiedział przed komisją ślędczą, że na spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem ówczesny minister sportu Mirosław Drzewiecki poruszył sprawę dopłat do hazardu. Miał mówić o nich "w kontekście negatywnym".

- Grzegorz Schetyna zapewnił w środę, że nie rozmawiał z Ryszardem Sobiesiakiem na temat projektu zmian w ustawie hazardowej. Powtórzył, że ich rozmowa we wrześniu 2008 roku na lotnisku we Wrocławiu mogła dotyczyć klubu piłkarskiego Śląsk Wrocław.

- Jeszcze na obecnym, dwudniowym posiedzeniu Senat zdecyduje, czy senator Krzysztof Piesiewicz straci immunitet. Rano senacka komisja regulaminowa uznała, że nie ma podstaw do uchylenia immunitetu.

- Janusz Palikot (PO) zrzekł się immunitetu w związku ze swoim zeszłorocznym happeningiem w Lublinie, który miał być odpowiedzią na informację o dużych zakupach "małpek" z alkoholem dla Kancelarii Prezydenta.

- Grzegorz Schetyna powiedział w środę przed hazardową komisją śledczą, że nie żalu do premiera Donalda Tuska za zdymisjonowanie go z funkcji wicepremiera i szefa MSWiA. "To jest tylko polityka" - dodał.

- W czwartek przed komisją śledczą ds. tzw. afery hazardowej stanie premier Donald Tusk. Śledczy będą chcieli uzyskać od niego m.in. informacje mogące pomóc wskazać źródło przecieku o akcji CBA. Tusk zapowiada, że na wszelkie pytania będzie odpowiadał rzetelnie.

- Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku skierowała w środę do sądu akt oskarżenia ws. udziału b. ministra skarbu Emila Wąsacza w prywatyzacji PZU. Zarzuca mu się niedopełnienie obowiązków związanych z ochroną interesu Skarbu Państwa. Grozi za to do 10 lat więzienia.

- Umorzenie śledztwa ws. składania fałszywych zeznań i utrudniania śledztwa ws. przecieku z afery gruntowej jest już ostateczne. Stołeczny sąd oddalił zażalenie Janusza Kaczmarka i Konrada Kornatowskiego na postanowienie prokuratury z 2009 r. o umorzeniu sprawy.

- Rok 2010 to Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Poniżej progu ubóstwa żyje 80 mln Europejczyków, czyli 17 proc. społeczności UE. Za powszechne zjawisko ubóstwo uznaje 96 proc. Węgrów, 92 proc. Bułgarów, 71 proc. Polaków i 54 proc. Finów.

- 165 mln zł na odbudowę dróg i mostów otrzymają od MSWiA regiony poszkodowane w wyniku klęsk żywiołowych. Chodzi przede wszystkim o infrastrukturę zniszczoną w czasie powodzi i podtopień w 2009 r.

- Oskarżony w tzw. seksaferze w Samoobronie Stanisław Łyżwiński pozostanie w areszcie. Taką decyzję podjął w środę Sąd Apelacyjny w Łodzi. Tym samym odrzucił zażalenie obrony na areszt dla b. posła Samoobrony.

- Z roku na rok maleje ostatnio liczba osób, które udzielają potrzebującym pomocy rzeczowej oraz bezinteresownie pracują dla innych - wykazał sondaż CBOS.

- Pasażerowie kolei muszą się liczyć z opóźnieniami pociągów zwłaszcza w centralnej Polsce i na Dolnym Śląsku. Jest to spowodowane nawet kilkumetrowymi zaspami na torach - poinformował w środę PAP rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki.

- Wojewoda warmińsko-mazurski na środowym spotkaniu z pracownikami wydziałów zarządzania kryzysowego nakazał monitorowanie mostów, jazów i wszelkich przepustów wodnych. Ma to zapobiec powodziom lub - jeśli te jednak wystąpią - zminimalizować ich skutki.

- Resort obrony narodowej nie przedłużył umowy najmu lokalu z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Chodzi o pomieszczenia w wojskowym budynku, gdzie prowadzi on swoje biuro jako były prezydent.

- Listonosz z Gorzowa wyniósł z płonącego mieszkania kobietę, zanim na miejsce dotarły pierwsze wozy straży pożarnej. Strażacy chcą wystąpić o przyznanie mu Medalu za Ofiarność i Odwagę.

- Na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu skazał w środę sąd 62-letnią Ewę K., oskarżoną o oszustwa związane m.in. ze sprzedażą wilii arcybiskupa, a także wydaniem książki o Janie Pawle II. Jej 62-letniego męża Andrzeja K. skazano na 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu. (PAP)

mln/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)