Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 5 października, 17.00
...
05.10.2011 | aktual.: 05.10.2011 17:23
05.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- W polskim społeczeństwie istnieje znaczny potencjał do wykorzystania przez populistycznych polityków - wynika z badania CBOS. 75 proc. badanych odczuwa potrzebę rządów silnej ręki, 21 proc. jest przekonanych, że wszystko w polityce jest jednoznacznie dobre lub złe.
- Obrażając kanclerz Niemiec Angelę Merkel Jarosław Kaczyński postanowił przenieść politykę insynuacji na arenę międzynarodową - uważa europoseł PJN Michał Kamiński. Ocenia, że prezes PiS tym samym wbił nóż w plecy setkom kandydatów PiS w tych wyborach.
- Premier Donald Tusk ocenił w środę, że prezes PiS Jarosław Kaczyński rozpoczął wojnę, "na razie na słowa", z Niemcami. Tusk podkreślił, że w Europie nie ma bardziej przyjaznego Polsce przywódcy niż kanclerz Niemiec Angela Merkel.
- Premier Donald Tusk zaapelował w środę o udział w wyborach, bo - jak mówił - przyszłość Polski zależy w bardzo dużym stopniu od jakości rządzenia przez następnych kilka lat, m.in. ze względu na "narastającą sytuację kryzysową".
- Prezydentowa Anna Komorowska zachęca Polaków do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych. "Ja idę na wybory. Mam nadzieję, że wszyscy państwo też i do zobaczenia 9 października" - powiedziała w środę pierwsza dama.
- We wrześniu 58 proc. badanych deklarujących udział w wyborach było pewnych na 100 procent, że weźmie udział w głosowaniu, 13 proc. było o tym przekonanych na 90 procent - wynika z sondażu CBOS. Najbardziej pewni swego udziału w wyborach są zwolennicy PO i PiS.
- Rozdzielenie MSWiA, utworzenie ministerstwa cyfryzacji, przekształcenie ministerstwa infrastruktury w resort transportu oraz powołanie Centrum Planowania Strategicznego - takie zmiany w strukturze rządu, jeśli PO wygra wybory, zapowiedział w środę premier Donald Tusk.
- SLD będzie po wyborach domagał się referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej. Sojusz wystosował list do prezydenta Bronisława Komorowskiego i marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny - poinformował w środę szef SLD Grzegorz Napieralski.
- Polska sprzedała Bankowi Światowemu uprawnienia do emisji CO2 wynikające z protokołu z Kioto. Resort środowiska, który poinformował o podpisaniu umów w tej sprawie, nie podał ilości sprzedanych uprawnień, ani kwoty transakcji.
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w środę na posiedzeniu niejawnym odrzucił skargę komitetu wyborczego Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego na działania PKW - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa WSA w Warszawie sędzia Małgorzata Jarecka.
- Po raz pierwszy od 2006 r. Polacy mogą uczestniczyć w amerykańskiej loterii wizowej. Rejestracja na 2013 r. rozpoczęła się we wtorek po południu. Rejestracja jest bezpłatna i odbywa się on-line - poinformowali w środę przedstawiciele ambasady USA w Warszawie.
- Grupa Libijczyków, Egipcjan i Tunezyjczyków, czyli obywateli krajów, w których w tym roku na fali "arabskiej wiosny" doszło do zmiany władz, przyjeżdża do Polski, by obserwować wybory w naszym kraju. Chodzi o to, by podzielić się z nimi doświadczeniami naszej transformacji.
- Tylko do czwartku wyborcy mieszkający lub przebywający w dniu wyborów parlamentarnych za granicą mogą zgłosić się do właściwego konsula i dopisać do spisu wyborców.
- Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zaapelował o zachowanie spokoju i rozwagi podczas czwartkowego pogrzebu kibica żużlowego, który zginął potrącony przez nieoznakowany policyjny radiowóz. Jak zaznaczył, rodzina zmarłego nie życzy sobie żadnych manifestacji i wieców.
- Straż pożarna, pogotowie ratunkowe oraz wojsko cieszą się największym zaufaniem Polaków; najmniej ufamy związkom zawodowym - wynika z badania TNS OBOP przekazanego w środę PAP.
- Najwcześniej pod koniec października może dojść do przesłuchania Jarosława Wałęsy w sprawie wypadku motocyklowego, do którego doszło miesiąc temu. Badania laboratoryjne wykazały, że w chwili wypadku Jarosław Wałęsa nie miał alkoholu we krwi. (PAP)
pif/ ana/