Trwa ładowanie...
d1vbn32

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 6 październik, 17.00

...

d1vbn32
d1vbn32

06.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ewa Kopacz, Jacek Rostowski, Jerzy Buzek i Radosław Sikorski - są, według informacji PAP uzyskanych od źródeł we władzach partii, pewnymi kandydatami do zarządu PO, który zostanie wybrany w piątek przez Radę Krajową partii

- W środę po godz. 8.00 premier Donald Tusk przyjechał do Sejmu. Do końca roku w dni posiedzeń izby szef rządu będzie urzędował w swoim sejmowym gabinecie.

- Janusz Palikot, który w środę zrezygnował z członkostwa w PO i klubie parlamentarnym partii, oświadczył, że ze zrzeczeniem się mandatu poselskiego wstrzyma się do 6 grudnia. Zapowiedział jednak, że jego obecność w Sejmie "będzie minimalna".

d1vbn32

- ZUS planuje skierować więcej pracowników do obsługi klientów, stworzyć telefoniczne centrum obsługi i wprowadzić w oddziałach tzw. kolejkomaty, czyli urządzenia wydające numerki dla oczekujących w kolejce. Zmiany te mają być wprowadzone w ciągu 12-18 miesięcy.

- Pożar endogeniczny, który stwierdzono w nocy z wtorku na środę w kopalni "Kazimierz - Juliusz" w Sosnowcu (Śląskie), został już opanowany - poinformował w środę Krzysztof Król z Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował, że prokurator generalny nie zgodził się na odtajnienie załączników do sprawozdania hazardowej komisji śledczej. Debata nad raportem komisji odbędzie się prawdopodobnie na następnym posiedzeniu Sejmu - w częściach: jawnej oraz utajnionej.

- Działania władz w sprawie tzw. dopalaczy, w tym pieczętowanie sklepów i towaru, są zgodne z prawem - zapewnił w środę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

d1vbn32

- Przeprosin i wpłaty 200 tys. zł na cel społeczny żąda TVN od "Naszego Dziennika" za określenie stacji jako "paszkwilanckiej" i "wrogiej polskiemu patriotyzmowi". Pozwani wnoszą o oddalenie powództwa, powołując się na prawo do swych ocen w ramach wolności słowa.

- W ciągu tygodnia powinien być znany kandydat PiS na prezydenta Poznania - poinformowała w środę PAP wiceprezes PiS Beata Szydło, członek komitetu politycznego partii. Swoich kandydatów wskazały już najważniejsze siły polityczne w mieście.

- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował w środę, że skieruje do prac komisji sejmowej wszystkie projekty ustaw dotyczące zapłodnienia in vitro. Zapowiedział również inwentaryzację wszystkich projektów ustaw, nad którymi pracuje Sejm.

d1vbn32

- Premier Donald Tusk podkreślił w środę w Sejmie, że obowiązujące prawo w Polsce nie daje dostatecznych narzędzi do walki z branżą zajmującą się obrotem tzw. dopalaczami. Dlatego - jak tłumaczył - rząd musiał podjąć w tej sprawie działania ponadstandardowe i nadzwyczajne.

- Trwające od prawie 10 lat na Podkarpaciu szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie praktycznie zlikwidowały zagrożenie tą chorobą - poinformował w środę Janusz Ciołek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Krośnie.

- Koła poselskie SdPl oraz DKP SD opowiedziały się w środę za dalszymi pracami nad rządowym projektem ustawy zaostrzającym przepisy ws. dopalaczy.

d1vbn32

- Rządowym projektem ustawy zaostrzającej przepisy ws. dopalaczy zajmie się nadzwyczajna podkomisja. W środę zdecydowały o tym sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych, zdrowia oraz sprawiedliwości i praw człowieka.

- "Inka" - która odsiedziała osiem lat więzienia za pomoc w zabójstwie b. ministra sportu Jacka Dębskiego - chce 150 tys. zł od "Super Expressu", który wydrukował jej policyjne zdjęcia w samej bieliźnie z niepochlebnym komentarzem. Pozwani wnoszą o oddalenie pozwu.

- Zastępca prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz powiedział w środę po zakończeniu posiedzenia sejmowej komisji śledczej badającej sprawę Krzysztofa Olewnika, że nie zabraknie środków na śledztwo badające nieprawidłowości w tej sprawie.

d1vbn32

- Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz powiedział, że zapowiedź kontynuowania w Sejmie prac nad projektami ws. in vitro sama w sobie jest dobrą wiadomością. Jednak - jak zaznaczył - Kościołowi nie jest obojętne, jaka ustawa zostanie przyjęta.

- Kandydat SLD na prezydenta stolicy Wojciech Olejniczak przekonywał w środę warszawiaków do głosowania na niego. Na spotkaniu można było wypełnić ankietę z pytaniami dotyczącymi różnych problemów miasta i jego mieszkańców.

- Mimo zakazu, Dawid Bratko - właściciel sieci sklepów z dopalaczami - otworzył sklep w Łodzi i zaczął sprzedawać towar. Został zatrzymany przez policję.

d1vbn32

- Od soboty do jednostek policji na terenie kraju przewieziono 45 osób, które zerwały plomby ze sklepów z dopalaczami lub złamały zakaz handlu tymi substancjami. Niektórym z tych osób postawiono już zarzuty - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

- Od wyników analizy tajnych materiałów CBA zależy, w jakim charakterze warszawska prokuratura przesłucha kluczowe osoby z tzw. afery hazardowej: Mirosława Drzewieckiego, Zbigniewa Chlebowskiego, Ryszarda Sobiesiaka, Jana Koska i Marcina Rosoła.

- Prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Tuleja będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziała się w środę PAP.

- Posłowie PiS zanieśli w środę do sejmowego gabinetu Donalda Tuska 64 klubowe projekty ustaw. Nie zostali jednak przyjęci przez samego szefa rządu. To pierwszy test dla premiera, który mówił, że spotka się z każdym posłem - podkreślali posłowie PiS.

- Peter Greenaway - brytyjski reżyser, scenarzysta i malarz - odebrał w środę tytuł doktora honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tytuł przyznano mu za "całokształt twórczości artystycznej i humanistyczną postawę życiową".

- Władysław Sz. z Błot Wielkich (Wielkopolskie), ojciec małej Róży, wobec którego prowadzone jest postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej, stanął w środę przed sądem rejonowym w Szamotułach oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami.

- Policja zatrzymała w środę w Zakopanem kobietę podejrzewaną o zabójstwo przed rokiem starszego mężczyzny, którym się opiekowała. 3 dni przed śmiercią zapisał jej cały majątek - poinformował PAP w środę z-ca prokuratora rejonowego w Zakopanem Stanisław Staszel.

(PAP)

zdz/ asa/

d1vbn32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vbn32