Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 8 lutego, 20.00

...

08.02.2012 | aktual.: 08.02.2012 20:23

08.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w środę z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych o reformie emerytalnej. Jak powiedziała po spotkaniu prezydencka minister Irena Wóycicka, referendum nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie kwestii emerytur.

- W sprawie przyszłości systemu emerytalnego należy szukać porozumienia - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski podczas środowego spotkania z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Według prezydenta, zmiany demograficzne w Polsce stają się wyzwaniem dla całej sceny politycznej.

- Rzecznik rządu Paweł Graś uważa, że reforma emerytalna to największe wyzwanie tej kadencji. Jak podkreślił, bardzo dobrze się stało, że prezydent włączył się w dyskusję na ten temat. Dodał, że rozwiązania dotyczące kobiet będą przedmiotem piątkowych konsultacji szefa rządu.

- Beata Kempa (SP) uważa, że nie można robić głębokiej reformy emerytalnej bez pakietu ustaw prorodzinnych, który pozwoli przełamać kryzys demograficzny. Kempa wzięła w środę udział w spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego nt. reformy emerytalnej.

- Ruch Palikota przedstawił prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu kilka konkretnych propozycji, m.in. połączenia ZUS-u i KRUS-u oraz działań na rzecz nowych miejsc pracy - powiedział szef Ruchu Janusz Palikot po środowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

- Sam fakt urodzenia dziecka nie powinien gwarantować matkom dodatkowych korzyści w ramach systemu emerytalnego - powiedział Sławomir Piechota (PO) po spotkaniu u prezydenta w sprawie reformy emerytalnej. Argumentował, że pominięto by w ten sposób np. rodziny zastępcze.

- Politycy SLD: Leszek Miller i Anna Bańkowska podtrzymali po spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego swą propozycję, by to staż pracy decydował o przejściu na emeryturę, a nie wiek, jak chce rząd. Sojusz nie zgadza się na wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat.

- Szef klubu PSL Jan Bury jest zadowolony ze spotkania u prezydenta ws. przyszłości systemu emerytalnego. Powtórzył, że jego partia zgadza się na podwyższenie wieku emerytalnego, ale przy umożliwieniu matkom przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

- PiS nie zgadza się na podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn - powtórzył w środę prezes partii Jarosław Kaczyński. Jak mówił, nie chodzi o to, aby zabraniać ludziom pracy do 67. roku życia, ale o to, by było to dobrowolne.

- Do końca 2013 roku rolnicy i dzierżawcy mogą kupować ziemię na raty. Płatność może być rozłożona na raty przez Agencję Nieruchomości Rolnych lub nabywca może uzyskać preferencyjny kredyt z banku - powiedział w środę wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

- Za kilka tygodni projekt nowej ustawy o nadzorze właścicielskim powinien być gotowy i trafi do konsultacji międzyresortowych - dowiedziała się PAP w resorcie skarbu.

- Do resortu zdrowia wpłynęło już kilkaset wniosków o refundację leków m.in. w przypadkach, gdy okażą się one skuteczne w leczeniu danej choroby, jednak zarejestrowane zostały jako stosowane w przypadku innych schorzeń.

- Władze PKP Cargo chcą renegocjacji wynegocjowanego jesienią paktu gwarancji prasowniczych dla załogi spółki - poinformował w środę PAP przewodniczący kolejarskiej Solidarności Henryk Grymel. Jeszcze w lutym związkowcy mają się odnieść do propozycji zarządu.

- Razem weszliśmy i razem wyjdziemy, a 2014 rok jest kresem misji w Afganistanie - takie stanowisko m.in. Polski i Niemiec przypomniał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który rozmawiał w środę ze swym niemieckim odpowiednikiem Thomasem de Maiziere.

- Przenoszenie do innych sądów spraw niewymagających osobistego stawiennictwa, możliwość czasowego delegowania sędziów do sądów, które mają problemy z terminowym rozpatrywaniem spraw - to niektóre z propozycji PSL, które mówi "nie" reorganizacji sądów rejonowych.

- W czwartek wchodzi w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej. Znosi ona kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty, oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

- Prokurator generalny Andrzej Seremet zawiesił prace powołanego przez siebie zespołu, który miał opracować nowe przepisy o prokuraturze - poinformowała w środę Prokuratura Generalna. Związane jest to z pracami nad nowelizacją ustawy prowadzonymi przez resort sprawiedliwości.(PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)