Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 1 grudnia, 17.00

...

01.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Wchodzący w życie 1 grudnia unijny Traktat z Lizbony ma usprawnić funkcjonowanie rozszerzonej UE dzięki uproszczonemu procesowi podejmowania decyzji i odejściu od prawa weta w ok. 40 dziedzinach. Najambitniejsze zmiany dotyczą polityki zagranicznej, gdyż traktat ustanawia stałego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz powołuje unijną służbę dyplomatyczną. Nowy traktat UE wchodzi w życie z dwuletnim opóźnieniem. Miał wejść w życie na początku 2009 roku.

- Załoga Huty Stalowa Wola (HSW) po dwóch miesiącach pracy przez pięć dni w tygodniu wraca od grudnia do czterodniowego tygodnia pracy. Dzięki temu firma zaoszczędzi ok. 23 mln zł; uratowanych zostanie też 500 miejsc pracy. Program oszczędnościowy potrwa do marca przyszłego roku.

- 1158 osób zakażonych i 24 zmarłe - to dotychczasowy bilans zachorowań na grypę typu A/H1N1 podany we wtorek przez Główny Inspektorat Sanitarny. "To tylko przypadki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, 80 procent przypadków tej grypy przebiega łagodnie, tak że pacjenci często nawet nie zgłaszają się do lekarza. Można przyjąć, że grypę nowego typu przeszło kilkaset tysięcy osób" - zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik GIS Jan Bondar. Dodał, że nowy wirus stał się dominującym wirusem sezonowym i według różnych ocen odpowiada za 30-50 proc. zachorowań na grypę.

- Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do Prokuratury Krajowej o wszczęcie postępowania ws. braku szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1.

- Andrzej Czuma (PO) pozostanie szefem komisji śledczej ds. nacisków. Podczas wtorkowego posiedzenia komisji wniosek Krzysztofa Matyjaszczyka (Lewica) o jego odwołanie nie uzyskał większości.

- Prezydent Lech Kaczyński nie uda się na unijny szczyt zaplanowany w dniach 10-11 grudnia w Brukseli - poinformował PAP we wtorek szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Na spotkaniu przywódców państw i rządów UE Polskę będzie reprezentował premier Donald Tusk.

- Tuż przed godziną 15 zakończyła się pikieta policjantów przed kancelarią premiera. Delegacja funkcjonariuszy spotkała się z wiceministrem SWiA Zbigniewem Sosnowskim, który obiecał im w połowie grudnia kolejne spotkanie w sprawie zaległych świadczeń. Jak powiedział czekającym pod kancelarią policjantom przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda, rząd zapowiada też, że do końca roku wypłacone zostaną świadczenia wymagalne. Obecnie - według szacunków KGP - to ok. 87 mln zł.

- Po 17 latach Polska kończy swój udział w oenzetowskiej misji w Libanie. Jak zapowiada wiceszef MON Stanisław Komorowski, który przebywa z wizytą w tym kraju, ostatni polscy żołnierze opuszczą Liban w połowie grudnia.

- Decyzja o umorzeniu sprawy dwojga agentów ABW, biorących udział w akcji zatrzymania byłej posłanki Barbary Blidy jest już prawomocna. Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich, który rozpatrywał zażalenie pełnomocników rodziny Blidy na decyzję o umorzeniu, utrzymał we wtorek decyzję łódzkiej prokuratury. Była posłanka SLD, była minister budownictwa popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Miały jej zostać przedstawione zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.

- Gliwicki sąd okręgowy zdecydował we wtorek o wszczęciu postępowania lustracyjnego wobec posła Lewicy Wacława Martyniuka. Chciał tego katowicki IPN, zarzucając Martyniukowi kłamstwo lustracyjne. Poseł zaprzecza, by współpracował z SB i cieszy się, że sprawę wyjaśni sąd.

- Były szef gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Marek Ungier, został we wtorek uniewinniony przez warszawski sąd rejonowy z zarzutów ujawnienia tajemnicy państwowej i składania fałszywych zeznań.

- Kolejnym dwóm osobom postawiono zarzuty korupcji przy wydawaniu licencji pilota - poinformowało we wtorek CBA. Tym razem chodzi o rolnika i zawodowego pilota, który miał pośredniczyć w "kupnie" uprawnień lotniczych.

- Według UNAIDS co 6 sekund na świecie ktoś zakaża się HIV, co 9 sekund jakaś osoba umiera na AIDS, z tej przyczyny co 14 sekund zostaje osierocone dziecko. We wtorek obchodzimy Światowy Dzień AIDS.

- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otworzył we wtorek w Sejmie wystawę poświęconą pamięci przeszło 12 tysięcy mieszkańców Kaszub i Pomorza zamordowanych przez Niemców na początku II wojny światowej.

- Władze klubu PO nie zdecydowały się ukarać posłanki Lidii Staroń za to, że bez konsultacji z klubem złożyła w Sejmie projekt zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Odrębny projekt w tej sprawie skierował do Sejmu rząd.

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)