Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 11 stycznia, 17.00

...

11.01.2011 | aktual.: 11.01.2011 17:23

11.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Projekt Prawa o ustroju sądów powszechnych, ustalający m.in. warunki, jakie muszą spełniać kandydaci na ławników, przyjął we wtorek rząd. Określa on także sposób ich powoływania i odwoływania, a także reguluje zasady wynagradzania. Kandydatów na ławników będą mogli zgłaszać - prócz prezesów sądów i co najmniej 50 obywateli - także stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe. Dotychczas prawo zgłaszania kandydata na ławnika przysługiwało grupie co najmniej 25 obywateli. Ławnikami nie mogą być radni: gminy, powiatu i województwa (dotychczas zakaz ten dotyczył jedynie radnych gminy).

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ma ona m.in. dostosować administrację do zmian w wojsku, po zastąpieniu powszechnego poboru przez dobrowolną, zawodową służbę.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę kodeksu karnego, zgodnie z którą sąd nie będzie miał już obowiązku orzekania wobec pijanego rowerzysty zakazu prowadzenia samochodu. Zmiana wynika ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego.

- Jeśli wysokość kary - orzeczonej wobec Polaka wydanego za granicę na podstawie ENA - przekroczyłaby maksymalny pułap przewidziany w naszym prawie, polskie sądy łagodziłyby wyrok - zakłada projekt noweli Kodeksu karnego, którym zajmowała się we wtorek sejmowa komisja. Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego i niektórych innych ustaw, o ile wejdzie w życie w zaproponowanym kształcie, może doprowadzić do zmiany wyroku głośnej sprawie Jakuba Tomczaka skazanego w Wielkiej Brytanii za gwałt i pobicie. We wtorek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wprowadziła do projektu trzy doprecyzowujące poprawki.

- Małgorzata Pyziak-Szafnicka została we wtorek zaprzysiężona na sędzię Trybunału Konstytucyjnego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Prezydent wręczył także odznaczenia byłym sędziom TK.

-Polskie władze nie znają treści raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej, który w środę zaprezentuje rosyjski Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK); nie wiemy, czy i jakie polskie uwagi do niego uwzględnili Rosjanie - powiedział we wtorek rzecznik rządu Paweł Graś.

- Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej nie stawi się w prokuraturze na przesłuchania m.in. ws. tego, czy z miejsca wypadku nie zniknęły jakieś elementy - poinformował we wtorek Antoni Macierewicz (PiS), szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M.

- 1755 kart akt polskiego śledztwa smoleńskiego, zawartych w 9 tomach, przekazała polska prokuratura wojskowa stronie rosyjskiej - poinformował PAP we wtorek kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

- Wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska będzie reprezentować Polskę w czwartkowych obchodach Dnia Obrońców Wolności na Litwie.

- Młody mężczyzna zakażony wirusem A/H1N1 zmarł w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie - poinformowała PAP we wtorek dyrektor placówki Anna Czech. W szpitalu w Chojnicach, w woj. pomorskim, zmarła 60-letnia kobieta zakażona tym wirusem.

- Wyrok uniewinniający ppłk. Marka Miłosza - pilota śmigłowca, który w 2003 r. rozbił się z ówczesnym premierem Leszkiem Millerem na pokładzie - jest prawomocny. Takie orzeczenie wydała we wtorek Izba Wojskowa Sądu Najwyższego.

- Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał stowarzyszenie Joanny Kluzik-Rostkowskiej Polska Jest Najważniejsza do zmiany nazwy, by odróżniała się od innych stowarzyszeń. Ma to związek z zarejestrowaniem przez sąd 9 grudnia ub. roku innego stowarzyszenia o tej samej nazwie.

- Szef SLD Grzegorz Napieralski zwrócił się we wtorek w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by ten zorganizował spotkanie w sprawie finansów państwa z udziałem premiera, ministrów: gospodarki, finansów i pracy, przedstawicieli klubów parlamentarnych, a także ekspertów.

- Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił we wtorek, że nie ma konfliktu między ministrem finansów Jackiem Rostowskim a szefem zespołu doradców strategicznych premiera Michałem Bonim w sprawie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

- Posłowie PiS Kazimierz M. Ujazdowski i Jarosław Sellin uważają, że w telewizji publicznej mają miejsce praktyki dyskryminacyjne wobec dziennikarzy, którzy według nich prezentują "konserwatywny system wartości" i dlatego złożyli w tej sprawie wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Możliwość użycia łącz audio-video do sądzenia w trybie przyśpieszonym stadionowych chuliganów zgromadzonych w oddalonej od sądu izbie zatrzymań zakłada projekt resortu sprawiedliwości przygotowany na przyszłoroczne futbolowe mistrzostwa Europy. Projekt rozwiązania zwanego "sądem odmiejscowionym", zaprezentował we wtorek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Razem z goszczącym w naszym kraju ministrem sprawiedliwości Ukrainy Ołeksandrem Ławrynowyczem spotkał się on z ministrem sportu Adamem Gierszem, wiceministrem SWiA Adamem Rapackim, prezesem PZPN Grzegorzem Latą oraz przedstawicielami spółki PL.2012. Spotkanie poświęcono przygotowaniom oraz bezpieczeństwu w trakcie Euro2012.

- Do końca stycznia można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wrzucając datki do specjalnych skarbonek wystawionych w oddziałach okręgowych NBP. Zbiórkę podliczono tymczasem w Londynie - zebrano tam co najmniej 10 tys. 821 funtów i 57 pensów.

amp/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)