Trwa ładowanie...
d2tmjic
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 13 grudnia, 17.00

...

Share
d2tmjic

13.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Nie może być odpuszczenia grzechów; przemocy, bezwzględności, a czasami zwykłego łajdactwa nie da się niczym usprawiedliwić - powiedział premier Donald Tusk w 30. rocznicę stanu wojennego. Apelował, aby nie wykorzystywać rocznic do konfliktowania Polaków.

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział we wtorek podczas spotkania z młodzieżą, że stan wojenny jest sprawą "arcytrudną do oceny", ale w jakiejś mierze rozstrzygniętą przez historię. "To my wtedy mieliśmy rację" - podkreślił.

d2tmjic

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski we wtorek - w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - złożył w Warszawie wieńce na grobie zamordowanego w 1984 roku księdza Jerzego Popiełuszki oraz pod pomnikiem prezydenta USA Ronalda Reagana.

- PiS złożyło w Sejmie trzy projekty ustaw w związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Jeden dotyczy usunięcia symboli komunistycznych, drugi - emerytur skazanych funkcjonariuszy PRL, a trzeci - zniesienia limitu odszkodowania za represje w czasach PRL. O złożeniu projektów w Sejmie poinformowało PAP Biuro Prasowe KP PiS. Wcześniej zapowiadał to szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- Klub Solidarnej Polski zapowiedział złożenie we wtorek w Sejmie projektu uchwały ws. upamiętnienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu Patryk Jaki.

- Szef SLD Leszek Miller we wtorek, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, odwiedził w szpitalu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Miller poinformował, że SLD przygotował swój projekt uchwały w związku z tą rocznicą.

d2tmjic

- Adam Fronczak został odwołany z funkcji wiceministra zdrowia - dowiedziała się we wtorek PAP. Fronczak był odpowiedzialny m.in. za politykę lekową. Informację o odwołaniu Fronczaka potwierdził PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb.

- Rada Ministrów wystąpiła we wtorek do prezydenta o przedłużenie misji polskich żołnierzy w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie - poinformowało CIR.

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że projekt ustawy podnoszącej składkę rentową może trafić do Sejmu już podczas najbliższego posiedzenia. Poinformował, że rząd zaakceptował projekt, ale formalnie zatwierdzi go po zakończeniu konsultacji społecznych.

- 14 grudnia Sąd Najwyższy zdecyduje o ważności wyborów do Sejmu i Senatu. Posiedzenie odbędzie się w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN.

d2tmjic

- W środę o 12.00 w Sejmie ma zacząć się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2012 r. - wynika z harmonogramu obrad Sejmu opublikowanego na stronie internetowej. Sejm planuje zakończyć debatę nad budżetem o 23.00.

- 61 proc. ankietowanych źle ocenia działalność Sejmu nowej kadencji; 20 proc. badanych dobrze - wynika z sondażu CBOS. Negatywne oceny przeważają też w odniesieniu do Senatu. Pozytywną ocenę pracy prezydenta wystawiło 64 proc. badanych, negatywną - 20 proc.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski udaje się we wtorek wieczorem do Moskwy. W środę wraz z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem podpisze umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur.

- MSW wyjaśnia na polecenia szefa tego resortu Jacka Cichockiego sprawę poniedziałkowego zatrzymania na warszawskim lotnisku białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza - poinformowała PAP rzeczniczka ministerstwa Małgorzata Woźniak

d2tmjic

- Warszawska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie ujawnienia przez szefa komisji badania wypadków lotniczych Edmunda Klicha nagrania jego ubiegłorocznej rozmowy z ówczesnym szefem MON Bogdanem Klichem. Decyzja jest prawomocna.

- Prezes TVP Juliusz Braun wyraził we wtorek głębokie ubolewanie i przeprosił z powodu programu Jana Pospieszalskiego, w którym oskarżono prof. Bronisława Geremka "o zdradę ruchu Solidarności".

- 20 grudnia łódzki sąd okręgowy ma ogłosić wyrok w procesie 63-letniego Ryszarda Cyby, który w październiku ub.r. w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika biura Pawła Kowalskiego.

amp/ now/

d2tmjic

Podziel się opinią

Share
d2tmjic
d2tmjic