Trwa ładowanie...
d37788k

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 13 marca, 20.00

...
Share
d37788k

13.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- OPZZ i FZZ poinformowały we wtorek PAP, że będą brały udział w protestach związanych z zapowiedzianym przez premiera Donalda Tuska podwyższeniem wieku emerytalnego. Związkowcy domagają się referendum w sprawie emerytur.

- ABW powinna, na wniosek Fundacji Helsińskiej, udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych; zbiorcze dane podawane przez prokuratora generalnego nie zwalniają Agencji z obowiązku odpowiedzi na pytanie - orzekł we wtorek sąd administracyjny.

d37788k

- Premier Donald Tusk w liście skierowanym do Jarosława Kaczyńskiego zaprosił prezesa PiS na spotkanie ws. deregulacji zawodów - dowiedziała się we wtorek nieoficjalnie PAP ze źródeł rządowych. PiS odpowiada, że wolałoby spotkanie swojego zespołu ds. deregulacji z ministrem sprawiedliwości.

- Limitowanie świadczeń w onkologii dziecięcej oraz zbyt niska wycena procedur pediatrycznych - to podstawowe problemy związane z finansowaniem w tych dziedzinach. We wtorek dyskutowali o nich senatorowie komisji zdrowia wraz z ekspertami.

- Szpitale nie będą miały obowiązku wykupywania ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - zakłada projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Został on przekazany do Komitetu Rady Ministrów.

- Ograniczenie połowów ryb jest konieczne, by można było odtworzyć ich stada i przywrócić równowagę ekologiczną w morzach - uważa większość uczestników seminarium poświęconemu propozycjom reformy unijnej Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

d37788k

- W blisko 90 proc. szkół skontrolowanych w 2011 r. przez Państwową Inspekcję Sanitarną zapewniono właściwe warunki utrzymania higieny. Według MEN, wyniki kontroli wskazują na duży postęp w zapewnieniu odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych w szkołach.

- Ponad 20 działaczy Prawa i Sprawiedliwości z powiatu kętrzyńskiego złożyło rezygnacje z członkostwa w partii po konflikcie w lokalnych jej strukturach. Regionalne władze PiS próbują załagodzić spór przed planowanymi na sobotę wyborami nowych szefów okręgów.

- Rzecznik rządu Paweł Graś oczekuje, że Prokuratura Okręgowa w Krakowie wznowi postępowanie ws. podpisów w dokumentach firmy Agemark. We wtorek powtórzył, że żaden z podpisów stanowiących "rzekomy materiał porównawczy" nie został złożony przez niego.

- Dziewiętnaście osób zginęło i osiem zostało rannych w wyniku ostrzelania przez nieznanych sprawców autobusu w południowo-zachodniej Etiopii - podały władze stanu Gambela, gdzie doszło do ataku.

d37788k

- Resort sprawiedliwości zapowiada zmiany w przepisach kodeksu karnego skarbowego i zastąpienie sankcji karnych np. mandatami administracyjnymi. Zamierzeniem jest przedstawienie w połowie tego roku projektu nowelizacji przepisów.

- Resort sprawiedliwości chce deregulacji zawodów z branż: górniczej, kolejowej (także tych związanych z metrem warszawskim), finansowej i profesji podległych resortowi kultury. Nie przewiduje zaś zmian w wymogach dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

- Jarosław Kaczyński przedstawił we wtorek propozycje PiS ws. deregulacji. Według PiS powinno zostać otwartych 200 zawodów. Kaczyński zadeklarował, że jego partia jest gotowa do współpracy z PO w sprawie zmiany konstytucji w kwestii deregulacji.

- Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dyskryminuje niepubliczne ośrodki adopcyjne - uważają posłowie PiS, którzy złożyli w związku z tym wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. W myśl ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej za przeprowadzanie adopcji odpowiedzialny jest marszałek województwa, a nie - jak do tej pory - powiat. Ośrodki funkcjonujące przed wejściem ustawy w życie zostały zlikwidowane, a w ich miejsce powołano nowe. Adopcje są teraz zadaniem zleconym, na które marszałkowie dostają pieniądze z budżetu państwa.

d37788k

- 57 proc. ankietowanych Polaków uważa, że Unia Europejska zmierza w dobrym kierunku, by wyjść z kryzysu i stawić czoła nowym, globalnym wyzwaniom; przeciwnego zdania jest 21 proc. - wynika z Eurobarometru przeprowadzonego jesienią 2011 roku.

- Wojewodowie wydali już ok. 700 decyzji legalizujących pobyt cudzoziemców w Polsce. Jak dotąd najwięcej pozytywnych decyzji otrzymali obywatele Ukrainy - 285, Armenii - 127 i Wietnamu - 116. Wnioski można składać do 2 lipca 2012 r.

- Dyżurny ruchy ze Starzyn, podejrzany o nieumyślne spowodowanie katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, trafi na miesięczną obserwację sądowo-psychiatryczną w warunkach szpitalnych. Tak zdecydował we wtorek Sąd Okręgowy w Częstochowie, uwzględniając wniosek prokuratury w tej sprawie.

- PO prawdopodobnie nie uda się zebrać 276 głosów potrzebnych w Sejmie do postawienia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu - przyznają źródła PAP we władzach partii. Inicjatywy PO nie zamierza poprzeć PSL. Nie wdajemy się w wojny - mówi poseł Stronnictwa.

d37788k

- W środę po południu w Warszawie odbędzie się organizowana przez PiS manifestacja w proteście przeciwko planom rządu dot. wydłużenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz wprowadzenia paktu fiskalnego. Według Joachima Brudzińskiego, takich demonstracji może być więcej.

- Na dwa lata w zawieszeniu na 5 lat i 36 tys. zł grzywny skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Białymstoku znanego miejscowego ginekologa Marka K., oskarżonego o branie łapówek od jednej z firm farmaceutycznych. Wyrok nie jest prawomocny.

(PAP)

amp/ jtt/ asa/

d37788k

Podziel się opinią

Share
d37788k
d37788k