Trwa ładowanie...
d4fnxwx
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 19 października, 17.00

...

Share
d4fnxwx

19.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Jedna osoba zginęła, a druga została ciężko ranna po tym, jak we wtorek przed południem w łódzkiej siedzibie PiS 62-letni mężczyzna zaatakował znajdujących się tam ludzi. Napastnik został zatrzymany. Prawdopodobnie w środę zostanie przesłuchany przez prokuraturę.

- Rzecznik KGP Mariusz Sokołowski powiedział PAP, że obecnie nie ma żadnych sygnałów, które wskazywałyby, że istnieje jakiekolwiek zagrożenie dla biur poselskich PiS-u czy innej partii oraz pracujących tam osób, dlatego na razie nie będą one chronione przez policjantów.

d4fnxwx

- Premier Donald Tusk w imieniu rządu złożył kondolencje rodzinie Marka Rosiaka zastrzelonego w biurze PiS w Łodzi. Zapewnił, że służby państwowe są zobowiązane do zabezpieczenia miejsc, "w których pojawiło się poczucie zagrożenia w związku z tym dramatem".

- Marszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości oraz kandydowania do sejmiku wojewódzkiego z listy tej partii.

- 47 proc. badanych dobrze ocenia działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, 21 proc. ma odmienne zdanie. Dobrą opinię o pracy Sejmu ma 24 proc. badanych a złą 59 proc. Pracę Senatu dobrze ocenia 25 proc., źle 47 proc. - wynika z październikowego sondażu CBOS.

- Prezydent Bronisław Komorowski mianował trzynastu nowych ambasadorów, m.in. w Iranie, Irlandii, Azerbejdżanie, Słowenii, Danii i Maroku. Na placówki pojechali bliscy współpracownicy szefa MSZ Radosława Sikorskiego - Cezary Król, Rafał Wiśniewski i Witold Spirydowicz.

d4fnxwx

- Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski poinformował we wtorek PAP, że rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim i obiecał mu doradzanie w sprawach związanych z ekologią. Póki co nie zostanie jednak stałym doradcą głowy państwa.

- Janusz Palikot złożył we wtorek w Sądzie Okręgowym w Warszawie wniosek o rejestrację jego partii politycznej pod nazwą Ruch Poparcia. Palikot zebrał 1800 podpisów z poparciem dla swojego ugrupowania.

- Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która we wtorek zajmowała się zmianami w przepisach wprowadzających dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

- Trzy czwarte samorządów źle przeprowadza nabór urzędników - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Jej zdaniem, większość samorządów celowo manipuluje procedurami konkursowymi i ich wynikami - tak, by stanowiska dostawali "sami swoi". W informacji przekazanej we wtorek PAP NIK podała, że ujawniono nieprawidłowości w przeprowadzaniu naboru na stanowiska urzędnicze w 34 urzędach spośród 45 skontrolowanych. Negatywnie oceniono 4 jednostki, w których naruszenie procedur miało wpływ na wyniki naborów. Kontrolerzy wykryli wiele przypadków naruszania procedur: od prostych uchybień formalnych aż po znaczące nieprawidłowości, które wprost wskazywały na manipulowanie naborem.

d4fnxwx

- Z powodu zawału serca w Polsce codziennie umiera blisko 100 osób. We wtorek zainaugurowano kampanię: "I love (serce). Kochaj swoje serce. Dla zdrowia!", która ma zachęcić Polaków do prowadzenia zdrowego trybu życia, który ma duże znaczenie w zapobieganiu chorobom serca.

- "Nasz Dziennik" ma przeprosić TVN i wpłacić 40 tys. zł na cel społeczny za określenie stacji TVN24 jako "paszkwilanckiej" i "wrogiej polskiemu patriotyzmowi" - orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Wyrok jest nieprawomocny. Pozwani zapowiadają apelację.(PAP)

amp/ jtt/

d4fnxwx

Podziel się opinią

Share
d4fnxwx
d4fnxwx