Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 23 lutego, 17.00
...
23.02.2010 | aktual.: 23.02.2010 17:23
23.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- W kraju nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia powodziowego - poinformowało we wtorek MSWiA. Według synoptyków sytuacji nie zmieni wzrost temperatury w najbliższych kilku dniach.
- Bronisław Komorowski i Radosław Sikorski w listach do członków PO proszą o poparcie w partyjnych prawyborach. Oba listy po południu trafiły na stronę internetową PO, trafią też do papierowej wersji partyjnej gazety "POgłos".
- Były prezydent Lech Wałęsa poparł kandydaturę marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w walce o fotel prezydencki.
- Lech Wałęsa przyjął propozycję marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i ma wystąpić przed obiema izbami polskiego parlamentu z okazji 30-lecia Sierpnia'80. Wspólne posiedzenie posłów i senatorów ma się odbyć pod koniec sierpnia.
- W najbliższych dniach Kancelaria Prezydenta organizuje kilka spotkań: w piątek konferencję o energetyce, w przyszły wtorek - Narodową Radę Rozwoju poświęconą finansom publicznym, zaś 3 marca - debatę o państwie - zapowiedział szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.
- Rząd przyjął projekt wprowadzenia do polskiej procedury cywilnej protokołów elektronicznych z zapisem przebiegu rozpraw - poinformowało we wtorek PAP Centrum Informacyjne Rządu. Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji kpc, wprowadzający możliwość sporządzania protokołów elektronicznych z prowadzonych rozpraw, ma wejść w życie 1 lipca.
- We wtorek rozpoczęła się kolejna tura negocjacji między przedstawicielami zarządu PZU i związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia w grupie. Rozmowy mają potrwać do 10 marca.
- Zmiany w Kodeksie karnym ustanawiające Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, o ile zostaną zaakceptowane przez prezydenta, będą mogły wejść w życie w lipcu przyszłego roku - wskazują przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Utworzenie Funduszu, zasilanego m.in. z potrąceń z wynagrodzeń skazanych oraz z nawiązek orzekanych przez sądy wobec sprawców przestępstw, przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który w styczniu przyjął Sejm, a na początku lutego zaakceptował Senat.
- Ustalenie pensji więźnia na poziomie co najmniej połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia jest niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. TK badał regulujące to przepisy kodeksu karnego i wykonawczego, które obowiązują od 1 września 2003 roku.
- Polacy generalnie pozytywnie oceniają prawników i ich profesjonalizm, jednak bardzo rzadko korzystają z ich usług, bo "nie mają takiej potrzeby" - wynika z badań przedstawionych we wtorek przez Naczelną Radę Adwokacką.
- Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wystosował 20 lutego odpowiedź na skierowany do niego list prezydenta Lecha Kaczyńskiego - poinformowała we wtorek białoruska ambasada. Wysłany 16 lutego list polskiego prezydenta dotyczył represji wobec Polaków na Białorusi. W liście do Lecha Kaczyńskiego - poinformowała białoruska ambasada - "A. Łukaszenko odpowiedział na wszystkie postawione przez polskiego Prezydenta pytania i wyraził nadzieję na wyważony i pełny szacunku dialog pomiędzy Białorusią a Polską na rzecz dalszego rozwoju przyjaznych i dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi państwami".
- W środę wieczorem prezydent Lech Kaczyński udaje się do Kijowa, aby w czwartek o godz. 10 czasu miejscowego wziąć udział w uroczystym zaprzysiężeniu nowego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.
- Współpraca parlamentów narodowych państw UE w ramach Konferencji Organów Wyspecjalizowanych w sprawach Wspólnotowych (COSAC) to jeden z tematów ostatniego dnia międzynarodowej konferencji służb prawnych parlamentów państw UE, odbywającej się w Senacie.
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych rozpoczął we wtorek rano kolejną pikietę Ministerstwa Zdrowia. Protestujące domagają się interwencji resortu w sprawie pielęgniarek z Podbeskidzia. Szefowa OZZPiP Dorota Gardias powiedziała PAP, że w pikiecie uczestniczy około 20 osób. Ma ona trwać, podobnie jak w poniedziałek, do godz. 19. Pielęgniarki będą się zmieniały. W przypadku braku reakcji resortu zdrowia w środę zarząd związku ma podjąć decyzję o ogólnopolskim proteście.
- 16 marca przed Sądem Rejonowym w Białymstoku ma rozpocząć się proces w sprawie obecnego i poprzedniego prezesa Agencji Rynku Rolnego, oskarżonych o przekroczenie uprawnień przy zatrudnianiu pracowników - poinformowano PAP w sądzie.
- Czyny, jakich dopuścili się oskarżeni, są naganne moralnie i karygodne - uznał we wtorek Sąd Apelacyjny w Łodzi, utrzymując wyrok skazujący pięciu b. pracowników łódzkiego pogotowia na kary od półtora roku do dwóch lat więzienia w zawieszeniu. Oskarżenie dotyczyło przyjmowania pieniędzy od zakładów pogrzebowych za informacje o zgonach pacjentów.
- Były trener młodzieżowego zespołu piłkarek ręcznych Stanisław S., któremu prokuratura postawiła zarzuty dotyczące pedofilii i gwałtu, został we wtorek aresztowany na trzy miesiące - poinformował PAP we wtorek prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin.
- Sześć osób, w tym Krzysztofa C. pseud. Cycek, herszta grupy specjalizującej się w produkcji amfetaminy i przemycie m.in. kokainy z Ameryki Południowej, zatrzymali policjanci z CBŚ i KSP. Gang mógł działać od kilku lat.
- Nie będzie zakazu publikacji książki o Ryszardzie Kapuścińskim. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek wdowy po pisarzu o wydanie zakazu do czasu wyroku w sprawie, jaką wytoczyła autorowi i wydawcy. Alicja Kapuścińska zapowiada odwołanie.
- Od początku kryzysu gospodarczego do kraju wróciło zaledwie kilkadziesiąt tysięcy Polaków. 70 proc. tych, którzy wyemigrowali po 2004 r., przebywa poza krajem dłużej niż rok - poinformowała prof. Krystyna Iglicka z Instytutu Studiów Społecznych UW.
- 43-letni górnik z Polski zginął w nocy z poniedziałku na wtorek w należącej do czeskiego koncernu węglowego OKD kopalni "Karwina" w czeskiej Karwinie - poinformował PAP rzecznik firmy Vladislav Sobol.
amp/