Trwa ładowanie...
d1yn1ev

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 23 października, 17.00

...

Share
d1yn1ev

25.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga podejrzewa, że funkcjonariusze BOR mogli nie dopełnić obowiązków przygotowując wizyty w Katyniu Donalda Tuska i Lecha oraz Marii Kaczyńskich w kwietniu 2010 r. Premier i para prezydencka mają status pokrzywdzonych w sprawie.

- 51 proc. Polaków badanych przez TNS OBOP uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, przeciwnego zdania jest 35 proc. respondentów, a 14 proc. nie ma opinii w tej kwestii - wynika z październikowego sondażu.

- Zdecydowana większość Polaków (73 proc.) nie podejmuje żadnych działań, aby przygotować się do sezonu grypowego. Tylko co czwarty badany (26 proc.) podejmuje różne działania, aby ustrzec się przed grypą lub przeziębieniem - wynika z najnowszego raportu TNS OBOP.

d1yn1ev

- We wtorek po południu zebrał się komitet wykonawczy PiS. Jest to spotkanie kierownictwa partii z szefami 40 okręgowych struktur. Jak nieoficjalnie mówią posłowie PiS, spotkanie będzie okazją do wysondowania, jakim poparciem może cieszyć się Zbigniew Ziobro.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński we wtorek na posiedzeniu komitetu wykonawczego partii powiedział, że obecna sytuacja dotycząca wypowiedzi Zbigniewa Ziobry nie może trwać w nieskończoność i musi być "szybko i zdecydowanie rozwiązana" - dowiedziała się nieoficjalnie PAP od jednego z uczestników zebrania.

- We wtorek po południu zebrał się nowy klub parlamentarny PiS. Posłowie i senatorowie-elekci mają wybrać władze klubu.

- Janusz Palikot oświadczył we wtorek, że uposażenie, które jako posłowi będzie mu przysługiwało w najbliższych czterech latach, przekaże na cele społeczne. Podpisał w tym celu porozumienie ze stowarzyszeniem Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej.

d1yn1ev

- Prezydencki minister Sławomir Nowak, który zdobył mandat poselski, zrezygnował z pracy w Kancelarii Prezydenta. "Moja rezygnacja przyjęta. Dziękuje Panu Prezydentowi i całej KPRP za intensywny i dobry rok współpracy! " - napisał Nowak we wtorek na twitterze.

- Krystyna Skowrońska to kolejna osoba wymieniana jako możliwa kandydatka na szefa klubu PO. Politycy tej partii w nieoficjalnych rozmowach oceniają, że jej atutem jest przyjaźń z Ewą Kopacz, która ma być nowym marszałkiem Sejmu.

- Charakter pomocy dla wsi musi być zrozumiały dla osób niezwiązanych z rolnictwem - przekonywał podczas 35. Konferencji Rolniczej Ameryka Północna - Unia Europejska wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Konferencja rozpoczęła się we wtorek w Warszawie.

- Nie będzie oddzielnych unijnych środków na finansowanie strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego - powiedziała we wtorek dziennikarzom minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która uczestniczy w 13. Szczycie Bałtyckiego Forum Rozwoju w Gdańsku.

d1yn1ev

- Szef sejmowego klubu SLD Leszek Miller zaapelował we wtorek do rządu Donalda Tuska o przyspieszenie prac nad wejściem Polski do strefy euro. Były premier postuluje też podniesienie w 2012 r. płacy minimalnej do ok. 1800 zł.

- W listopadzie ma zostać wybrana organizacja, która zajmie się przygotowaniami do uruchomienia w Polsce systemu Child Alert, pozwalającego na natychmiastowe rozpowszechnienie informacji o zaginionym dziecku. Do MSWiA wpłynęły dwie oferty.

- Na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata sąd skazał we wtorek pierwszego szefa Solidarności w Radomiu Andrzeja Sobieraja, który pomówił o współpracę z SB znanego radomskiego adwokata i obrońcę opozycyjnych działaczy w latach 80. - Zbigniewa Orła.

- Europoseł Jarosław Wałęsa był we wtorek przesłuchany jako świadek w śledztwie ws. wypadku motocyklowego, w którym sam został poszkodowany. Nic nie pamięta z przebiegu wypadku - oświadczył po trwającym kilkanaście minut przesłuchaniu jego prawnik.

- Świętokrzyski poseł-elekt PiS Tomasz Kaczmarek pozwał do sądu działaczkę pierwszej Solidarności Henrykę Krzywonos. Domaga się publicznych przeprosin za jej wypowiedź z kampanii wyborczej, że były agent CBA w swojej pracy "skrzywdził kobiety". Henryka Krzywonos podtrzymuje swoją opinię.

(PAP)

amp/ asa/

d1yn1ev

Podziel się opinią

Share
d1yn1ev
d1yn1ev