Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 24 listopada, 20.00

...

24.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała we wtorek, że wybory prezydenckie powinny zostać przeprowadzone między 19 września 2010 r. a 3 października 2010 r.; wybory samorządowe między 14 listopada 2010 r. a 9 stycznia 2011 r.

- Nie zabraknie pieniędzy na obsługę długu zagranicznego i krajowego, a także na świadczenia rodzinne czy alimentacyjne -powiedziała we wtorek PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

- 21 grudnia odbędzie się aukcja sprzedaży akcji i udziałów trzech spółek należących do Skarbu Państwa - poinformował resort skarbu. Chodzi o Mleczarnię Naramowice w Poznaniu, Destylernię Polmos w Krakowie oraz Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego "Calfrost" w Kaliszu.

- Wiceminister finansów Jacek Kapica powiedział we wtorek PAP, że ma nadzieję, iż na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy hazardowej. Dokument przewiduje, że tylko zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, działające oraz płacące podatki w kraju, będą mogły urządzać zakłady wzajemne za pośrednictwem internetu.

- Na karę półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Radomiu b. posłankę Samoobrony Wandę Łyżwińską, oskarżoną o fałszowanie dokumentów w kampanii wyborczej do Sejmu w 2001 r. Wyrok jest prawomocny.

- Prokurator krajowy Edward Zalewski poinformował we wtorek, że będzie kandydował na stanowisko prokuratora generalnego. Jak zapowiedział, we wtorek, najpóźniej w środę złoży swoją aplikację.

- Sąd Rejonowy w Stalowej Woli (Podkarpackie) odroczył we wtorek bezterminowo proces cywilny z powództwa gminy Stalowa Wola, reprezentowanej przez prezydenta miasta, w sprawie krzyża, ustawionego przez mieszkańców na osiedlu Młodynie.

- CBA zatrzymało kolejne dwie osoby, które za łapówkę próbowały zdobyć zawodowe uprawnienia do sterowania samolotem. W sumie w tej sprawie zatrzymano już 17 osób.

- Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajęła się m.in. projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt umożliwia Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych zaciąganie nieoprocentowanych pożyczek w budżecie państwa. Pożyczki te byłyby wykorzystywane jedynie na wypłatę świadczeń gwarantowanych przez państwo.

- Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział we wtorek PAP, że jest do dyspozycji urzędu skarbowego, który wszczął postępowanie wobec jego osoby. Sprawa dotyczy ujawnionego przez media faktu, że Graś od 13 lat mieszka w willi znajomego i nie płaci za to. Graś powiedział też, że jest gotowy do składania wyjaśnień w tej sprawie, jeśli prokuratura sobie tego zażyczy.

- Do 18 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył we wtorek proces wytoczony przez Lecha Wałęsę prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za jego wypowiedź dla Polsatu, w którym prezydent na pytanie dziennikarki potwierdził, że Wałęsa był agentem SB o kryptonimie Bolek.

- Departament zajmujący się grami losowymi w Ministerstwie Finansów miał w czasie rządów PiS w lipcu 2006 roku być "uwikłany", dlatego kierownictwo resortu chciało, by nowelizacja ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych była projektem klubu PiS - wynika z notatki służbowej na ten temat, jaka trafiła do hazardowej komisji śledczej.

- Były wiceszef Kancelarii Prezydenta Robert Draba, szef klubu PiS Przemysław Gosiewski, wiceszef tego klubu Krzysztof Jurgiel oraz szef kolegium ds. służb specjalnych Jacek Cichocki mają zostać przesłuchani przez hazardową komisję śledczą w charakterze świadków - taką decyzję podjęła we wtorek komisja.

- Zielonogórska prokuratura przedstawiła znanemu raperowi Pei zarzut podżegania do pobicia 15-letniego chłopca - poinformował PAP we wtorek rzecznik tamtejszej prokuratury okręgowej Kazimierz Rubaszewski.

- Sąd Najwyższy uchylił we wtorek decyzję sądu o umorzeniu śledztwa ws. przyczynienia się do śmierci pacjenta dr. Mirosława G. - byłego ordynatora kardiochirurgii ze szpitala MSWiA w Warszawie. Według SN, nienależycie zbadano zażalenie rodziny zmarłego pacjenta Floriana M., w sercu którego w czasie operacji pozostawiono gazę, którą usunięto dopiero po tygodniu.

- Emerytowany metropolita warszawski kard. Józef Glemp 18 grudnia skończy 80 lat i - zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI - zakończy 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Z tej okazji w środę biskupi polscy podczas mszy św. na Jasnej Górze podziękują mu za jego pracę.

- W przyszły wtorek warszawski sąd rejonowy ma ogłosić wyrok w procesie Marka U. - byłego szefa gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, oskarżonego o ujawnienie tajemnicy państwowej i składanie fałszywych zeznań.

- Do wtorku w Polsce stwierdzono 680 przypadków zakażenia wirusem grypy A/H1N1, odnotowano 12 przypadków śmiertelnych - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

- Ponad 100 tomów akt śledztwa w sprawie zabójstwa b. szefa policji gen. Marka Papały w 1998 r. trafiło już do Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. Śledztwo prowadzić będzie teraz zespół czterech prokuratorów. O jego przeniesieniu z Warszawy do Łodzi zdecydował tydzień temu prokurator krajowy.

- W najbliższych dniach prezydent Lech Kaczyński podejmie decyzję w sprawie ustawy hazardowej - poinformował we wtorek PAP szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak. Według niego, jak dotąd prezydent skłania się do podpisania ustawy, a następnie skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego.

- Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wysłał we wtorek do premiera wniosek o powołanie komisarza, który do przyszłorocznych wyborów samorządowych będzie zarządzał Częstochową. Funkcję tę - po formalnej decyzji szefa rządu - obejmie dotychczasowy szef rady miasta Piotr Kurpios (PO).

- Materiały dotyczące śledztwa ws. legalności stosowania w latach 2005-2007 przez policję, CBA i ABW podsłuchów telefonicznych wobec polityków i dziennikarzy, wróciły do zielonogórskiej prokuratury. Niebawem śledztwo, które umorzono w lipcu tego roku, zostanie wznowione. Prowadząca je prokuratura okręgowa ma uzupełnić materiał dowodowy.(PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)