Trwa ładowanie...
dqiakiq

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 24 stycznia, 17.00

...

dqiakiq
dqiakiq

24.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek ustawę wprowadzającą na rok 2012 waloryzację kwotową emerytur i rent. Jednocześnie prezydent podjął decyzję o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją w trybie następczym - głosi komunikat zamieszczony na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że w czwartek po południu rząd zbierze się na specjalnym posiedzeniu, które będzie poświecone najbliższemu szczytowi Rady UE w sprawie tzw. paktu fiskalnego.

- Premier Donald Tusk zapewnił, że mimo iż podjął decyzję o tym, że Polska podpisze porozumienie ACTA, intencją jego rządu nie jest ograniczanie wolności słowa. Zapowiedział dalsze konsultacje dotyczące tej umowy.

dqiakiq

- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni ocenił, że międzynarodowe porozumienie ACTA powinno być ratyfikowane przez parlament z dodatkową klauzulą, która wskaże, jak Polska interpretuje punkty w umowie, które należą do naszych kompetencji.

- Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania umowy ACTA. Premier przekonywał, że nad ACTA nie procedowano w tajemnicy. "Cała procedura przygotowania ACTA, trwająca już od lat, była jawna, podobnie jak każdy inny podobny przypadek" - oświadczył szef rządu.

- Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że zobowiązał ministrów, aby w ciągu kilku tygodni przygotowali pakiet rozwiązań ustawowych, które dadzą użytkownikom internetu pełne poczucie bezpieczeństwa w związku z przyjęciem umowy ACTA.

- Na potrzebę przygotowania i uchwalenia nowej ustawy o prokuraturze wskazała w uchwale Krajowa Rada Prokuratury. Jak oceniła, nie ma konfliktu pomiędzy prokuratorami powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury.

dqiakiq

- Stołeczna policja wyjaśnia sprawę ataku hakerów na stronę internetową kancelarii premiera - poinformował we wtorek PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Doniesienie w tej sprawie zostało złożone w poniedziałek.

- Wszczęto postępowanie sprawdzające w sprawie utrudniania dostępu i dokonywania zmian na stronach internetowych administracji publicznej - poinformowała PAP we wtorek Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

- Radio ZET ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za to, że publikując wynik sondażu na temat decyzji sądu o poddaniu lidera PiS badaniom psychiatrycznym, podało jego dane i wizerunek - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. Wydawca radia rozważa apelację.

dqiakiq

- O przyszłym modelu prokuratury wojskowej oraz kandydaturze płk. Jerzego Artymiaka na stanowisko naczelnego prokuratora wojskowego rozmawiali we wtorek rano szef MON Tomasz Siemoniak i prokurator generalny Andrzej Seremet. Rozmowa trwała ponad godzinę.

- Prezydent Bronisław Komorowski oczekuje na stanowisko szefa MON Tomasza Siemoniaka w sprawie wniosków personalnych przedstawionych przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta - poinformowała PAP we wtorek Kancelaria Prezydenta.

- Sąd Okręgowy w Radomiu postanowił we wtorek o zwrocie do IPN materiałów dotyczących postępowania w sprawie próby otrucia przez SB w 1981 r. działaczki NSZZ "Solidarność" Anny Walentynowicz. Sąd zdecydował, że IPN ma uzupełnić istotne dla śledztwa braki.

dqiakiq

- Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraziło zaniepokojenie sposobem procedowania dotyczącego porozumienia ACTA. Według SDP ratyfikacja takiej międzynarodowej umowy zasługuje na szeroką debatę społeczną.

- Sejm, który w środę rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem budżetu na 2012 rok. Zaplanowano też informację o sytuacji w służbie zdrowia oraz debatę nad wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia. W piątek na kolejnym już posiedzeniu Sejmu - głosowanie nad budżetem.

- Związkowcy służb mundurowych podtrzymali stanowisko w sprawie wzrostu płac. Chcą, by w budżecie na 2012 r. zostały zapewnione środki na podwyżki dla wszystkich funkcjonariuszy, a nie tylko dla policjantów i żołnierzy. W środę w tej sprawie zamierzają spotkać się z posłami.

dqiakiq

- Poczta Polska uruchomiła w poniedziałek Program Dobrowolnych Odejść dla pracowników. Do końca 2012 roku może z niego skorzystać 2300 osób. To pierwszy tego typu program w historii spółki - poinformowała firma we wtorkowym komunikacie.

- PiS chce zgłosić dużą liczbę poprawek podczas drugiego czytania projektu budżetu na 2012 rok. Mają one dotyczyć głównie sfery polityki społecznej, m.in. zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządów.

- Resort skarbu podtrzymuje plan sprzedaży PLL LOT jeszcze w tym roku - poinformowała PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos. Dodała, że resort rozmawia z dwoma potencjalnymi inwestorami. Znana jest nazwa jednego z nich - Turkish Airlines.

- Organizacje lekarzy, którzy prowadzili protest pieczątkowy, mają spotkać się w najbliższy weekend. Rozmowy będą dotyczyły m.in. nowelizacji ustawy refundacyjnej, którą w poniedziałek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.(PAP)

zdz/ jtt/

dqiakiq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqiakiq