Trwa ładowanie...
dlqljn2

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 25 października, 20.00

...

Share
dlqljn2

25.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga podejrzewa, że funkcjonariusze BOR mogli nie dopełnić obowiązków przygotowując wizyty w Katyniu Donalda Tuska i Lecha oraz Marii Kaczyńskich w kwietniu 2010 r. Premier i para prezydencka mają status pokrzywdzonych w sprawie.

- 51 proc. Polaków badanych przez TNS OBOP uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, przeciwnego zdania jest 35 proc. respondentów, a 14 proc. nie ma opinii w tej kwestii - wynika z październikowego sondażu.

- Zdecydowana większość Polaków (73 proc.) nie podejmuje żadnych działań, aby przygotować się do sezonu grypowego. Tylko co czwarty badany (26 proc.) podejmuje różne działania, aby ustrzec się przed grypą lub przeziębieniem - wynika z najnowszego raportu TNS OBOP.

dlqljn2

- Klub PiS wybrał we wtorek Mariusza Błaszczaka na swojego szefa. Błaszczak otrzymał ponad 140 głosów uczestniczących w posiedzeniu klubu parlamentarzystów PiS, przeciw było ponad 20.

- Nowo wybrany szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek dziennikarzy, że postawa wiceprezesa Zbigniewa Ziobry oraz innych europosłów na wniosek władz PiS trafi pod ocenę rzecznika dyscypliny partyjnej.

- Jesteśmy w PiS i zawsze będziemy - tak wiceszef partii, europoseł Zbigniew Ziobro odpowiedział na pytanie, czy on i europoseł Jacek Kurski są nadal członkami partii. Jak dodał, podtrzymuje opinię, że nie ma sensu szukać winnych porażki wyborczej PiS, tylko spojrzeć w przyszłość.

- Składki na ubezpieczenie zdrowotne od ubezpieczonych w KRUS pokrywają 57 proc. kwoty świadczeń zdrowotnych dla tej grupy - wynika z danych, opublikowanych we wtorek przez Narodowy Fundusz Zdrowia na jego stronie internetowej.

dlqljn2

- Działające w spółce PKP Cargo związki zawodowe uzgodniły z zarządem firmy treść pakietu gwarancji pracowniczych, którego przyjęcie miałoby poprzedzić prywatyzację tego największego polskiego przewoźnika towarowego - podali we wtorek związkowcy.

- Na wtorkowym posiedzeniu klubu Ruchu Palikota przewodniczącym klubu został Janusz Palikot, a wiceprzewodniczącymi - Anna Grodzka, Robert Biedroń, Sławomir Kopyciński, Tomasz Makowski oraz Jerzy Borkowski - poinformował PAP rzecznik klubu Andrzej Rozenek.

- Janusz Palikot oświadczył we wtorek, że uposażenie, które jako posłowi będzie mu przysługiwało w najbliższych czterech latach, przekaże na cele społeczne. Podpisał w tym celu porozumienie ze stowarzyszeniem Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej.

- Prezydencki minister Sławomir Nowak, który zdobył mandat poselski, zrezygnował z pracy w Kancelarii Prezydenta. "Moja rezygnacja przyjęta. Dziękuje Panu Prezydentowi i całej KPRP za intensywny i dobry rok współpracy! " - napisał Nowak we wtorek na twitterze.

dlqljn2

- Krystyna Skowrońska to kolejna osoba wymieniana jako możliwa kandydatka na szefa klubu PO. Politycy tej partii w nieoficjalnych rozmowach oceniają, że jej atutem jest przyjaźń z Ewą Kopacz, która ma być nowym marszałkiem Sejmu.

- Charakter pomocy dla wsi musi być zrozumiały dla osób niezwiązanych z rolnictwem - przekonywał podczas 35. Konferencji Rolniczej Ameryka Północna - Unia Europejska wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Konferencja rozpoczęła się we wtorek w Warszawie.

- Nie będzie oddzielnych unijnych środków na finansowanie strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego - powiedziała we wtorek dziennikarzom minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która uczestniczy w 13. Szczycie Bałtyckiego Forum Rozwoju w Gdańsku.

- Szef sejmowego klubu SLD Leszek Miller zaapelował we wtorek do rządu Donalda Tuska o przyspieszenie prac nad wejściem Polski do strefy euro. Były premier postuluje też podniesienie w 2012 r. płacy minimalnej do ok. 1800 zł.

dlqljn2

- Na początku przyszłego roku NSZZ Solidarność przeprowadzi kilkumiesięczną kampanię społeczną pod hasłem "Stop umowom śmieciowym". Planowane są m.in. emisje spotów w radiu i telewizji, promujących stałe formy zatrudnienia.

- W listopadzie ma zostać wybrana organizacja, która zajmie się przygotowaniami do uruchomienia w Polsce systemu Child Alert, pozwalającego na natychmiastowe rozpowszechnienie informacji o zaginionym dziecku. Do MSWiA wpłynęły dwie oferty.

- Na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata sąd skazał we wtorek pierwszego szefa Solidarności w Radomiu Andrzeja Sobieraja, który pomówił o współpracę z SB znanego radomskiego adwokata i obrońcę opozycyjnych działaczy w latach 80. - Zbigniewa Orła.

- Europoseł Jarosław Wałęsa był we wtorek przesłuchany jako świadek w śledztwie ws. wypadku motocyklowego, w którym sam został poszkodowany. Nic nie pamięta z przebiegu wypadku - oświadczył po trwającym kilkanaście minut przesłuchaniu jego prawnik.

- Świętokrzyski poseł-elekt PiS Tomasz Kaczmarek pozwał do sądu działaczkę pierwszej Solidarności Henrykę Krzywonos. Domaga się publicznych przeprosin za jej wypowiedź z kampanii wyborczej, że były agent CBA w swojej pracy "skrzywdził kobiety". Henryka Krzywonos podtrzymuje swoją opinię.(PAP)

amp/ ana/

dlqljn2

Podziel się opinią

Share
dlqljn2
dlqljn2