Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 3 lipca, 17.00

...

03.07.2012 | aktual.: 03.07.2012 17:23

03.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Od poniedziałku wpłynęło 40 sygnałów dotyczących nieprawidłowo wypisanych recept, w tym wystawiania recept pełnopłatnych w sytuacji należnej refundacji - poinformowało we wtorek PAP Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjenci zgłosili 30 sygnałów związanych z ambulatoryjną opieką specjalistyczną i podstawową opieką zdrowotną, a 10 dotyczyło szpitali. Wtorek jest trzecim dniem protestu lekarzy przeciwko karom zapisanym w umowach z NFZ. Z informacji PAP wynika, że skala protestu - jak do tej pory - nie jest duża. Do niewielu aptek trafiły recepty wypisane niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

- Najprawdopodobniej w październiku, kiedy zrealizowane zostaną główne cele expose, zostanie przedstawiony plan zadań na dalszą część kadencji - powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla "Polityki". Zapowiedział też ratyfikację konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

- Nie jestem fanem obecnych władz PZPN, ale nie wierzę, że jeśli Grzegorza Latę zastąpi ktoś inny, to w polskiej piłce nożnej nastąpią radykalne zmiany i w ciągu kilku lat doczekamy się lepszej reprezentacji - przekonuje premier Donald Tusk w wywiadzie dla najnowszej "Polityki".

- Szpitale psychiatryczne nie przestrzegają procedur dotyczących środków przymusu bezpośredniego wobec chorych oraz źle dokumentują przyjmowanie chorych bez ich zgody - wynika z raportu NIK. Izba nie wyklucza łamania praw pacjentów w tych placówkach. Raport, udostępniony PAP przez NIK we wtorek, podaje, że połowa skontrolowanych w 2011 r. przez NIK 17 oddziałów psychiatrycznych była zaniedbana i przepełniona, a 70 proc. sal nie spełniało wymogów leczenia psychiatrycznego. Kontrolą objęto lata 2009-2011.

- Sejmowa komisja zdrowia w przyszłym tygodniu rozpocznie prace nad projektem ustawy wprowadzającej możliwość dostępu placówek medycznych do danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych on-line - poinformował PAP przewodniczący tej komisji Bolesław Piecha (PiS).

- Kolejne spotkania zespołów konkordatowych w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego odbędą się we wrześniu - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do uczestników rozmów. Do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia. Rozmowy zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego rozpoczęły się na początku kwietnia. Odbyły się trzy spotkania oraz kilkukrotne rozmowy powołanych ekspertów. Chodzi o rządową propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Według episkopatu odpis ten jest za niski. Strona kościelna chce, by oscylował między 1 a 0,5-0,6 proc. podatku. Rząd nie wyraża zgody na takie rozwiązanie.

- W czerwcu 2012 r. w ramach programu "Rodzina na swoim" udzielono 3 tys. 467 kredytów, wobec 3 tys. 429 w maju, na kwotę 599,98 mln zł.

- Rozdysponowano już wszystkie pieniądze przyznane Polsce z tzw. funduszu szwajcarskiego. Jak poinformował we wtorek resort rozwoju regionalnego, podpisano łącznie 58 umów na kwotę 464,57 mln franków szwajcarskich. Realizacja inwestycji potrwa do 2017 r. Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r.

- Zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M złoży w prokuraturze zawiadomienia dotyczące odpowiedzialności m.in. premiera Donalda Tuska i szefa MSZ Radosława Sikorskiego za organizację lotów do Smoleńska w 2010 r. - poinformował Antoni Macierewicz (PiS). Podobne zawiadomienia - jak poinformował Macierewicz na wtorkowej konferencji w Sejmie - będą dotyczyć b. szefa MON Bogdana Klicha, b. szefa MSWiA Jerzego Millera, szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego.

- Ruch Palikota zapowiada złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie znowelizowanego w ubiegłym tygodniu przez Sejm Prawa o zgromadzeniach. Według polityków partii nowela narusza konstytucję.

- Zarządy trzech spółek kolejowych: PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Energetyka zostały odchudzone to trzech osób. Jak poinformował we wtorek rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski, do tej pory w tych zarządach zasiadało 15 osób. Prezesi pozostaną na stanowiskach. W trzyosobowych zarządach będą teraz zasiadać prezes i dwaj członkowie zarządu, odpowiedzialni za biznes i finanse.

- 1 mln 77 tys. pasażerów odprawiono na warszawskim Lotnisku Chopina w czerwcu tego roku - poinformował we wtorek rzecznik portu Przemysław Przybylski. To najlepszy wynik w historii portu i o 17,2 proc. lepszy niż w czerwcu ub.r.

- Trzy osoby zajmujące kierownicze stanowiska - dwóch dyrektorów szpitali i prezes przedsiębiorstwa ciepłowniczego w Warmińsko-Mazurskiem i Podlaskiem - stracą pracę po tym, jak CBA stwierdziło, że łącząc kilka funkcji naruszyli ustawę antykorupcyjną. (PAP)

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)