Trwa ładowanie...
dkf2uoh

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 3 listopada, 17.00

...

Share
dkf2uoh

03.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Poseł Janusz Palikot został przesłuchany we wtorek w prokuraturze w Lublinie w sprawie jego wpisu na blogu, w którym w odniesieniu do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego brata użył określenia "kurduple". Lubelska prokuratura sprawdza, czy doszło w ten sposób do publicznego znieważenia prezydenta RP.

- Redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ks. Marek Gancarczyk i wydawca tego tygodnika, archidiecezja katowicka, odwołali się od wrześniowego wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie o naruszenie dóbr osobistych, wytoczonej im przez Alicję Tysiąc.

dkf2uoh

- W środę w Warszawie odbędzie się Kongres Nadzwyczajny Stronnictwa Demokratycznego, który prawdopodobnie wybierze nowego przewodniczącego Rady Naczelnej partii - poinformował PAP szef SD Paweł Piskorski. Wśród kandydatów na to stanowisko wymienia się pełniącego obecnie obowiązki przewodniczącego RN Waldemara Prusaka.

- W zeszłym roku zarejestrowano 499 zabiegów przerwania ciąży, w tym 32 w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia kobiety, a 467 z powodu uszkodzenia płodu; nie odnotowano żadnego przypadku przerwania ciąży, która była wynikiem przestępstwa - wynika z rządowego sprawozdania z realizacji tzw. ustawy antyaborcyjnej, którym we wtorek zajmie się Rada Ministrów.

- Wiceminister obrony narodowej Zenon Kosiniak-Kamysz, publicysta Marek Nowakowski oraz gen. Roman Iwaszkiewicz mają zostać w środę przesłuchani przez sejmową Komisję Spraw Zagranicznych jako kandydaci na polskich ambasadorów w Kanadzie, na Łotwie i w Wietnamie.

- Inspektorzy sanitarni docierają do 15 studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy wrócili z Ukrainy z objawami grypowymi - dowiedziała się PAP w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

dkf2uoh

- Średnio o 50 proc. spadła w ostatnich dniach liczba podróżnych przekraczających polsko-ukraińskie przejścia graniczne - poinformował we wtorek PAP rzecznik komendanta głównego SG płk Wojciech Lechowski. W związku z sytuacją na Ukrainie polscy strażnicy graniczni korzystają z maseczek i rękawiczek, jak dotąd nie zapadły decyzje o wprowadzeniu innych - bardziej restrykcyjnych - zaleceń.

- Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna ponad 53 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Kalisz, producenta silników lotniczych - poinformował we wtorek resort skarbu. Oferty można składać do 4 grudnia w siedzibie MSP.

- W przyszłym tygodniu Polskie LNG, spółka w 100 proc. zależna od Gaz Systemu, powinna wybrać trzy lub cztery konsorcja, z którymi będzie dalej negocjować kwestie dotyczące budowy terminalu LNG - poinformował Jan Chadam, prezes Gaz Systemu.

- Nie złożono żadnych ofert w drugim już przetargu na sprzedaż i rozbiórkę byłej hali Kupieckich Domów Towarowych w Warszawie, dlatego został on unieważniony - poinformował we wtorek PAP Marcin Ochmański z biura prasowego stołecznego urzędu miasta.

dkf2uoh

- Na przyszłotygodniowym posiedzeniu rząd przyjmie projekt ustawy o grach liczbowych i hazardowych - poinformował PAP rzecznik rządu Paweł Graś. Jak dodał, przed wtorkowymi obradami Radą Ministrów premier Donald Tusk wysłuchał informacji o stanie prac nad projektem ustawy hazardowej.

- Specjalistyczny sprzęt medyczny służący leczeniu powikłań wirusowych jeszcze w tym tygodniu ma trafić z Łodzi do Lwowa - poinformował we wtorek prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Od 2003 roku oba miasta są miastami partnerskimi.

- Od 1 stycznia 2010 r. Polacy łatwiej będą mogli przenieść rachunek do innego banku. Co prawda unijne zasady przewidujące ułatwienia obowiązują już od 1 listopada, ale Polska zacznie je stosować z dwumiesięcznym opóźnieniem - wynika z wtorkowego komunikatu Komisji Europejskiej. (PAP)

zdz/ jtt/

dkf2uoh

Podziel się opinią

Share
dkf2uoh
dkf2uoh