30.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Rodzina, gospodarka, polska prezydencja w UE i ustrój państwa - w tych dziedzinach Prawo i Sprawiedliwość chce współpracować z PO, Lewicą i PSL. Szefowa klubu PiS Grażyna Gęsicka przedstawiła we wtorek pakiet "4x4" dotyczący współpracy dla Polski w Sejmie.
- Potrzeby polskiej służby zdrowia w 2010 r. niedoszacowano o ponad 2 mld zł - powiedział we wtorek szef BBN Aleksander Szczygło, przedstawiając wyniki ankiety, przeprowadzonej w 734 szpitalach. Jej wyniki trafiły m.in. do prezydenta i minister zdrowia.
- Sprawca napaści z użyciem broni palnej czy noża na funkcjonariusza publicznego lub osobę, która mu pomaga, będzie podlegał karze więzienia od roku do 10 lat - takie są założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego i ustawy o policji, które we wtorek przyjął rząd.
- Żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania - to formy opieki dla najmłodszych dzieci, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Zachęcić ma on także do tworzenia żłobków przy zakładach pracy i uczelniach.
- Po świętach przygotowany przez środowiska twórcze projekt ustawy medialnej trafi do Sejmu - powiedział dziennikarzom jeden z twórców dokumentu Jacek Żakowski. We wtorek Komitet Obywatelski Mediów Publicznych konsultuje projekt w Kancelarii Prezydenta.
- Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) przeprowadzają m.in. w resorcie gospodarki przegląd polityki energetycznej. W efekcie pod koniec roku ma powstać ponad 200-stronnicowy raport o polskiej energetyce - poinformował PAP Miłosz Karpiński z MG.
- Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Mongolii spośród państw UE - ocenił we wtorek ambasador Mongolii w Polsce Otgon Dambiinyam podczas konferencji z okazji 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między państwami.
- Kierownictwo Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), do którego należy kopalnia "Wujek-Śląsk", zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec osób winnych nieprawidłowości w tej kopalni, wskazanych we wtorek przez komisję Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). We wrześniu ubiegłego roku w wyniku zapłonu i wybuchu metanu w tej kopalni zginęło 20 osób, a 34 zostało rannych. We wtorek specjalna komisja Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) ujawniła wyniki swej ponad półrocznej pracy. Potwierdziły się wcześniejsze ustalenia, mówiące o nieprawidłowościach w kopalni.
- Niewystarczająca wentylacja, zły stan urządzeń, nieprawidłowości w organizacji pracy i profilaktyce złożyły się na przyczyny wrześniowej katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie zginęło 20 górników. Eksperci oceniają, że zawinił człowiek, a nie natura.
- Dziewięć osób - oficerowie rezerwy, żołnierze i cywile - usłyszeli zarzuty dotyczące "ustawiania" przetargów na sprzęt w wojsku. Według szacunków CBA straty spowodowane ich działalnością mogły sięgnąć nawet kilku milionów zł.
- Wrocławska prokuratura apelacyjna skierowała we wtorek do sądu w Lubinie (Dolnośląskie) akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym korupcji w polskie piłce nożnej. Objęto nim 48 osób, głównie działaczy i piłkarzy Górnika Polkowice.
- Na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze (Dolnośląskie) Katarzynę K., kuratorkę społeczną matki pobitego na śmierć 3,5-letniego Bartka.
- Prokurator generalny Krzysztof Kwiatkowski polecił podjęcie na nowo śledztwa w sprawie śmierci Jarosława Ostapkowicza - dowiedziała się we wtorek PAP w resorcie sprawiedliwości. 19-latek w marcu 1992 r. został znaleziony nieprzytomny w garażu rodzinnego domu w Białymstoku. Zmarł po kilku dniach. Sprawę uznano za nieszczęśliwy wypadek - samochód w garażu miał się stoczyć i przygnieść ofiarę do ściany. Prokuratura czterokrotnie umarzała sprawę. Jak jednak wskazywał dziennik, w sprawie jest wiele niejasności.
- W tym roku, na polskich drogach doszło już do 42 wypadków z udziałem motocyklistów; zginęło 10 z nich, 33 zostało rannych - alarmuje policja. Większość z tych wypadków, w tym wszystkie śmiertelne, odnotowano w marcu.
- Wielkanoc postrzegana jest przez Polaków jako święto rodzinne, związane z religią i tradycją, jednak maleje liczba osób uczestniczących w religijnych obrzędach związanych z tymi świętami - wynika z badania CBOS. Według CBOS, w ostatnim dziesięcioleciu znaczenie Wielkanocy dla Polaków niewiele się zmieniło. Nastąpił jednak znaczący wzrost akceptacji odchodzenia od religijnego bądź rodzinnego celebrowania świąt.
- Przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet-liderek to cel konkursu dla gimnazjalistek "Jestem szefową" organizowanego przez Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania i Ministra Edukacji Narodowej. Konkurs "Jestem szefową" - wspólna inicjatywa pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej i minister edukacji narodowej Katarzyny Hall - organizowany jest we współpracy z kuratoriami oświaty i skierowany do uczennic pierwszych i drugich klas szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce.
- Małą fokę szarą znaleźli na plaży w Orzechowie koło Ustki wędkarze. Odwodnione i niedożywione zwierzę trafiło do Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. (PAP)
amp/ asa/