Trwa ładowanie...
d3ttl9e
d3ttl9e

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 8 grudnia, 20.00

...
Share
d3ttl9e

08.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prof. Maciej Nowicki poinformował we wtorek, że premier Donald Tusk przyjął jego rezygnację ze stanowiska ministra środowiska. Dodał, że wystąpił z tą prośbą do szefa rządu oficjalnie na wtorkowej Radzie Ministrów.

- Rzecznik Greenpeace Polska Jacek Winiarski ocenił, że ustępujący minister środowiska Maciej Nowicki był zainteresowany rzeczywiście ochroną środowiska, a nie walką polityczną. Dodał, że jeżeli Nowicki miał jakąś wadę, to był to brak zaplecza politycznego, które dałoby mu większą siłę przebicia i szansę na realizację większej liczby pomysłów.

d3ttl9e

- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie listopada, 45 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu i zdecydowanych na kogo oddać głos poparłoby PO; 26 proc. - PiS; 9 proc. - SLD - wynika z sondażu TNS OBOP, przekazanego we wtorek PAP.

- Stawka zwrotu części podatku akcyzowego na litr oleju napędowego wykorzystywanego przez rolników w przyszłym roku wyniesie 0,85 zł. Limit zwrotu podatku akcyzowego na hektar użytków rolnych wyniesie 73,10 zł - zdecydował we wtorek rząd. Stawki są takie same jak w zeszłym roku. Procedury dla rolników też pozostaną bez zmian.

- Rząd wesprze finansowo budowę linii produkcyjnej silników nowej generacji, realizowaną przez Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. w Polkowicach - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Oznacza to utworzenie 50 nowych miejsc pracy.

- Agencja Rozwoju Przemysłu zadeklarowała Zakładom Chemicznym Police pomoc publiczną na ratowanie przedsiębiorstwa - poinformowała we wtorek ARP w komunikacie. Chodzi o kwotę 150 mln zł.

d3ttl9e

- Gaz ziemny nadal będzie płynął do Zakładów Chemicznych Police SA. We wtorek spółka porozumiała się z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA w sprawie przesunięcia terminu płatności za odebrany już gaz.

- Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak widzi możliwości współpracy z Finlandią "w obszarze technologii związanych z energią odnawialną, efektywnością energetyczną i nowymi technologiami".

- Zarzuty dotyczące finansowania podmiotów gospodarczych związanych z sektorem paliwowym postawiła krakowska prokuratura apelacyjna byłemu prezesowi rafinerii Trzebinia SA Grzegorzowi Ś. - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy prokuratury Józef Radzięta.

- Przepisów o ochronie informacji niejawnych najgorzej przestrzega samorząd terytorialny - głosi raport Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. O wiele lepiej pod tym względem ABW ocenia "najwyższe szczeble władzy", a nawet prywatne firmy. Choć ustawa o ochronie tajemnic ma już 10 lat, nadal nie jest w pełni przestrzegana - podkreśla ABW.

d3ttl9e

- Prezydium komisji śledczej badającej tzw. aferę hazardową spotkało się we wtorek z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem. Śledczy dowiedzieli się, że otrzymali już wszystkie jawne dokumenty Biura, które mogą im pomóc w pracy. Wiceszef komisji Bartosz Arłukowicz (Lewica) zapowiedział zaś, że złoży wniosek o wydłużenie prac komisji co najmniej do końca kwietnia 2010 r.

- Po prawie roku badań biegli zakończyli prace, które mogą wyjaśnić przyczyny katastrofy wojskowego samolotu CASA, rozbitego w styczniu pod Mirosławcem. Zginęło wtedy 20 lotników - czteroosobowa załoga i 16 oficerów. Jak podało Radio ZET, ekspertyza powinna trafić do prokuratury w przyszłym tygodniu.

- Z powodu przedawnienia Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył we wtorek ponowny proces Andrzeja Leppera za znieważenie w 2001 roku Włodzimierza Cimoszewicza.

- Cztery osoby podejrzewane o przyjmowanie łapówek w związku z organizacją przetargów na obsługę laboratoryjną szpitali zatrzymali we wtorek funkcjonariusze łódzkiej delegatury ABW. To kolejne osoby zatrzymane w śledztwie dotyczącym korupcji w służbie zdrowia prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Łodzi.

d3ttl9e

- Na kary od czterech do pięciu lat więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Radomiu ośmiu członków grupy przestępczej z Wołomina, którzy 14 lat temu uprowadzili mieszkańca podradomskich Pionek i żądali okupu w wysokości 100 tys. niemieckich marek. Wyrok nie jest prawomocny.

- Podczas tegorocznej Świątecznej Zbiórki Żywności zebrano 620 ton artykułów spożywczych. Przez trzy dni (4-6 grudnia) w ponad 2,3 tys. sklepach na terenie całej Polski klienci przekazywali część swoich zakupów na rzecz potrzebujących. Wciąż jednak można włączyć się w Świąteczną Zbiórkę Żywności, robiąc zakupy w internecie. Internetowa zbiórka potrwa do 31 grudnia. (PAP)

amp/ jtt/

d3ttl9e

Podziel się opinią

Share
d3ttl9e
d3ttl9e