Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 25 sierpnia, 17.00

...

25.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Sojusz Północnoatlantycki udziela "pomocy w dziedzinie rozpoznania i wywiadu" powstańcom libijskim, którzy tropią Muammara Kadafiego i jego synów - powiedział w czwartek brytyjski minister obrony Liam Fox.

- Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna odgrywać centralną rolę w międzynarodowej pomocy w odbudowie Libii, gdy zakończy się wojna między siłami Muammara Kadafiego a powstańcami - uważa Rosja.

- Libijski przywódca Muammar Kadafi wykorzysta rezerwy złota, by zapewnić sobie ochronę i siać chaos - ocenił w czwartek w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera" były gubernator libijskiego banku centralnego Farhat Bengdara.

- Ambasada Libii w Moskwie popiera przejściową Narodową Radę Libijską (NRL) - powiedział w czwartek konsul Ali Abu Bakr. Wcześniej na ambasadzie opuszczono libijską zieloną flagę. Na razie nie zastąpiono jej trójkolorową flagą powstańców.

- Ponad 30 mężczyzn - najprawdopodobniej zwolenników Muammara Kadafiego - zostało zabitych na terenie obozu wojskowego w Trypolisie. Co najmniej dwóch miało skrępowane ręce, co wskazywałoby na egzekucję - informuje w czwartek Reuters.

- Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu podkreślił w czwartek, że ONZ powinna pilnie podjąć działania, mające na celu odblokowanie libijskich aktywów, zamrożonych w ramach sankcji.

- Czwórka włoskich dziennikarzy uprowadzonych w środę w Libii została uwolniona - poinformował w czwartek na swej stronie internetowej włoski dziennik "Corriere della Sera".

- Liga Arabska zadeklarowała w czwartek swe poparcie dla powstańczej Narodowej Rady Libijskiej oświadczając jednocześnie, że nadszedł czas, by Libia odzyskała swe stałe miejsce w radzie Ligi.

- Polski właściciel sklepów Amsterdam shop, w których sprzedawane są dopalacze, został oskarżony o propagowanie narkomanii. Będzie odpowiadać przed sądem okręgowym w Ołomuńcu na wschodzie Czech - podała w czwartek agencja CTK.

- Dyrektor wykonawczy Apple Inc. Steve Jobs rezygnuje ze swej funkcji w trybie natychmiastowym - podał w środę zarząd fimry. Jego następcą zostanie dotychczasowy dyrektor operacyjny korporacji Tim Cook.

- 36 osób zostało rannych, a 348 zatrzymała policja w pierwszym dniu strajku, który zorganizowali chilijscy studenci, związkowcy i politycy opozycji. Dwudniowy, ogólnonarodowy strajk, którego celem jest wymuszenie zmian w składzie rządu zaczął się w środę.

- Trzech Palestyńczyków zginęło w środę w nocy na skutek izraelskich nalotów na Strefę Gazy - podały palestyńskie służby medyczne.

- Potężny huragan Irene, który przechodzi w czwartek nad archipelagiem Bahamów, wyrządził niepokojące szkody na dwóch wyspach na południu - poinformował przedstawiciel lokalnych władz. Huragan, który może nabrać większej intensywności, zbliża się do wybrzeży USA.

- Trzęsieni ziemi o sile 7 st nawiedziło w środę wschodnie Peru; 19 osób zostało rannych. Wstrząsy wywołały osunięcia terenu w Contamana, stolicy prowincji Ukajali.

- Rosja wstrzymała starty rakiet Sojuz w następstwie wypadku statku kosmicznego Progress, którego w środę nie udało się wyprowadzić na właściwą orbitę - poinformował w czwartek anonimowy przedstawiciel władz.

- Setki połamanych drzew, zalane domy i piwnice, a także zablokowane drogi i szlaki kolejowe to skutki nagłych burz i ulew, które wystąpiły w nocy ze środy na czwartek na terenie całych Czech. Doszło do kilku wypadków; nie ma ofiar w ludziach.

- Prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa ogłosił w czwartek zniesienie stanu wyjątkowego, obowiązującego z nielicznymi przerwami prawie od 28 lat. Wskazał, że od zakończenia wojny z separatystami z Tamilskich Tygrysów w kraju nie doszło do zamachów terrorystycznych.

- Premier Litwy Andrius Kubilius powiedział w czwartek, że rządy Litwy i Polski nie powinny pozwolić na to, aby stosunki dwustronne stały się zakładnikiem polityków. Zaznaczył, że nie uważa, by stosunki z Polską się pogorszyły, wskazał na przykłady współpracy.

- W Mohylewie zatrzymano w czwartek dwóch działaczy i dziennikarkę, którzy rozdawali ulotki w obronie aresztowanego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, a w Grodnie przesłuchano w związku z jego sprawą działacza Wiktara Sazonaua - podało Radio Swaboda.

- Egipcjanie skrzykują się w internecie do udziału w piątkowej "milionowej demonstracji" pod ambasadą Izraela w Kairze. Żądają wydalenia z kraju ambasadora państwa żydowskiego, zamknięcia placówki i rewizji układu pokojowego między dwoma państwami.

- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oznajmił w czwartek, że sytuacja na rynku walutowym kraju będzie ustabilizowana za półtora do dwóch miesięcy. Mówił o tym na spotkaniu dotyczącym aktualnych kwestii społeczno-gospodarczych.

- Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel (CDU)
odpowiedziała w czwartek w gazecie "Sueddeutsche Zeitung" na krytykę byłego kanclerza Helmuta Kohla, który negatywnie ocenił obecną politykę zagraniczną Niemiec. W obronie Merkel stanęli Guido Westerwelle i Hermann Groehe.

- 53 proc. Francuzów nie chce powrotu byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique'a Strauss-Kahna do polityki - pokazały opublikowane w czwartek wyniki sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej CSA.

- Włoski premier Silvio Berlusconi ogłosił w czwartek, że wydał instrukcję "odmrożenia pierwszej transzy libijskich aktywów wysokości 350 milionów euro". Wcześniej Berlusconi rozmawiał z członkiem kierownictwa Narodowej Rady Libijskiej Mahmudem Dżebrilem.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powinien poręczyć za uwolnienie aresztowanej na początku sierpnia byłej premier tego kraju, Julii Tymoszenko - oświadczył jeden z doradców szefa państwa, politolog Dmytro Wydrin.

(PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)