Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 27 października, 17.15
...
27.10.2011 | aktual.: 27.10.2011 17:38
27.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Szefowa MFW Christine Lagarde wyraziła zadowolenie z "istotnych postępów" osiągniętych podczas trwającego do czwartku rano szczytu państw strefy euro w Brukseli. Pogratulowała przywódcom eurogrupy wypracowania "programu, który odpowie na kryzys w regionie".
- W trakcie czwartkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym prezydent Chin Hu Jintao wyraził nadzieję, że decyzje brukselskiego szczytu w sprawie zwalczania kryzysu zadłużeniowego strefy euro zapewnią jej gospodarcze odrodzenie.
- Chińskie ministerstwo spraw zagranicznychspraw zagranicznych oświadczyło w czwartek, iż wita z uznaniem konsens, jaki osiągnięto na szczycie Unii Europejskiej w sprawie zadłużenia strefy euro.
- Słowacja jako jedyne państwo strefy euro nie weźmie udziału w kolejnym zwiększeniu rozmiarów Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - poinformowała w czwartek rano w Brukseli premier Iveta Radiczova, cytowana przez słowackie media.
- Kompetencje unijnego komisarza ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehna będą rozszerzone o zarządzanie euro - zapowiedział w czwartek w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
- Były szef wywiadu Libii z czasów Muammara Kadafiego, Abdullah al-Senussi, przebywa w Mali na zachodzie Afryki, a syn obalonego dyktatora, Saif al-Islam, też się tam kieruje - podał w czwartek przedstawiciel władz Nigru, cytowany przez agencję AP.
- Rada Bezpieczeństwa ONZ cofnęła w czwartek swą autoryzację natowskiej operacji w Libii. Jednogłośnie przyjęto rezolucję w sprawie wygaśnięcia ONZ-owskiego mandatu dla tej operacji, której założeniem była ochrona libijskiej ludności cywilnej.
- Minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis potępił w czwartek zniszczenie grobów polskich legionistów w Święcianach, miejscowości położonej około 50 km na północ od Wilna.
- Ministrowie spraw wewnętrznych UE przyjęli w czwartek w Luksemburgu porozumienie w sprawie umowy o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim, która obejmie części Pomorza oraz Warmii i Mazur. Umowa może wejść w życie jeszcze w tym roku.
- W Irlandii rozpoczęły się w czwartek wybory prezydenckie, których faworytem jest kojarzony z opozycyjną partią Fianna Fail gwiazdor reality show Sean Gallagher. Lokale do głosowania będą czynne do godz. 23 czasu polskiego, a wyniki są spodziewane w sobotę.
- Pięcioro działaczy związanych z arabską wiosną zostało laureatami tegorocznej Nagrody im. Sacharowa - dowiedziała się PAP ze źródeł w Parlamencie Europejskim. Decyzję podjęła w czwartek w Strasburgu Konferencja Przewodniczących frakcji politycznych PE.
- Przywódcy religijni, którzy przybyli do Asyżu w 25. rocznicę Światowego Dnia Modlitwy o Pokój zorganizowanego z inicjatywy Jana Pawła II, oddali w czwartek hołd polskiemu papieżowi. Mówili też o wyzwaniach, jakie stoją przed religiami.
- Liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego trzęsienia ziemi w prowincji Wan, na wschodzie Turcji, wzrosła do 523. Rannych zostało 1650 osób, spod gruzów wydobyto 185 żywych ludzi - poinformował w czwartek turecki urząd ds. klęsk żywiołowych.
- Waszyngton przedstawił Moskwie nowe propozycje, mające odblokować rosyjsko-amerykańskie rozmowy na temat obrony przeciwrakietowej - podaje w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło dyplomatyczne w jednym z państw NATO.
- KE skierowała w czwartek pozwy do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciw Austrii, Niemcom i Grecji za niewdrożenie dyrektywy o liberalizacji usług z 2006 roku. Jednocześnie KE zażądała kar w wysokości nawet 141 tys. euro za każdy dzień zwłoki.
- W pierwszej turze wyborów prezydenckich w Bułgarii, która odbyła się w niedzielę, zwyciężył kandydat rządzącej centroprawicowej partii GERB Rosen Plewnelijew z 40,11 proc. głosów - podała Centralna Komisja Wyborcza w czwartek, ponad dobę po ustawowym terminie.
- Kosowscy Serbowie podjęli w czwartek częściową rozbiórkę zapór drogowych, które utrudniają poruszanie się i zaopatrywanie kierowanych przez NATO sił pokojowych KFOR w północnej części Kosowa.
- Kreml wyraził zadowolenie z czwartkowych decyzji szczytu strefy euro w Brukseli. Doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Arkadij Dworkowicz ocenił je jako "wystarczające na danym etapie".
- Kolejne podejrzenia o korupcję we wstrząsanej skandalami rządzącej Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej (HDZ) będą przedmiotem śledztwa. Poinformowała o tym w czwartek premier Chorwacji Jadranka Kosor.
- Poparcie dla rządzącej na Węgrzech partii Fidesz premiera Viktora Orbana spada w sondażach. Od listopada 2010 roku ugrupowanie to utraciło połowę elektoratu - wynika z opublikowanego w czwartek badania opinii publicznej Tarki.
- Tunezyjski sąd zwolnił w czwartek z więzienia byłego premiera Libii Al-Bagdadiego Alego al-Mahmudiego mimo wniosku o jego ekstradycję, złożonego przez nowe władze libijskie - poinformował prawnik Mahmudiego.
- Białoruska dziennikarka Alina Radaczyńska została ostrzeżona w czwartek przez Prokuraturę Generalną, by nie współpracowała z polskim kanałem Biełsat. Prokuratura powołała się na przepis zakazujący pracy bez akredytacji dziennikarzom mediów zagranicznych.
- W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski wyraził ubolewanie z powodu skazania byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko i aresztowania byłego szefa MSW Jurija Łucenki. PE wezwał władze w Kijowie do zapewnienia rzetelnych procesów liderów opozycji.
- Ambasada USA w Kijowie odmówiła wiz czterem wysokim urzędnikom ukraińskiej prokuratury generalnej, w tym jej wiceszefowi Rinatowi Kuzminowi - podał w czwartek kijowski tygodnik "Fokus". Kuzmin zaprzeczył tym doniesieniom, a prokuratura uznała je za plotki.
- Gruzja przyjęła najnowszą propozycję Szwajcarii w sprawie przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Na razie brak stanowiska Rosji - poinformował w czwartek przedstawiciel Gruzji.
- Ministrowie spraw wewnętrznych UE przyjęli proponowany przez Polskę pakt ws. walki z dopalaczami. To wytyczne dla UE, jak walczyć z produkcją, obrotem i sprzedażą detaliczną nie tylko narkotyków, ale też materiałów chemicznych, służących do ich produkcji.
- 12 byłych oficerów policji i wojska z okresu dyktatury wojskowej w Argentynie w latach 1976-83 zostało w środę skazanych na dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości. 4 innych oskarżonych skazano na kary od 18 do 25 lat więzienia.
- Około 20 tys. ludzi ewakuowano w czwartek ze śródmieścia niemieckiego miasta Halle w następstwie znalezienia w trakcie prac budowlanych niewypału 250-kilogramowej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej - poinformowały władze.
- W Rzymie karabinierzy skonfiskowali w czwartek 350 posiadanych nielegalnie starożytnych zabytków archeologicznych, które znajdowały się w prywatnych domach i w barze w centrum miasta. Jest wśród nich podstawa rzymskiej kolumny przerobiona na miskę dla kota.
- Brytyjski następca tronu książę Karol twierdzi, że łączą go więzy krwi z wołoskim hospodarem Władem Palownikiem, pierwowzorem legendarnego wampira Drakuli znanego z powieści Brama Stokera i filmów - piszą w czwartek angojęzyczne media.
(PAP)
zdz/ asa/