Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 29 kwietnia, 20.00

...

29.04.2010 | aktual.: 29.04.2010 20:53

29.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- By uspokoić rynki finansowe, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn zapewnił w czwartek, że negocjacje, które pozwolą wesprzeć finansowo Grecję w zamian za pakiet reform budżetowych, dobiegają końca.

- Uciążliwy dla pasażerów zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotu, obowiązujący w UE od czterech lat, pozostanie w mocy do kwietnia 2013 r. - ogłosiła w czwartek Komisja Europejska. Na razie nie ma alternatywy dla tego środka bezpieczeństwa. W czwartek weszły w życie znowelizowane przepisy UE o bezpieczeństwie cywilnym wprowadzone po zamachach 11 września 2001 r. Zgodnie z nimi, do kwietnia 2013 r. lotniska w UE mają być wyposażone w nowoczesne urządzenia, które potrafią wykryć niebezpieczny płyn w butelce.

- Polski oficer został wybrany na zastępcę szefa zarządu wywiadu w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym NATO - poinformowało w czwartek przedstawicielstwo Polski przy NATO.

- Parlament turecki w nocy ze środy na czwartek przyjął w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji konstytucji, przewidujący m.in. zmniejszenie uprawnień sądów wyższych instancji, które w swych orzeczeniach często kontestują politykę rządową. Wkrótce drugie czytanie.

- Premierzy Indii i Pakistanu, Manmohan Singh i Yousaf Raza Gillani, spotkali się w czwartek po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy. Może to oznaczać odwilż w relacjach między obu krajami, które ochłodziły się po atakach terrorystycznych w Bombaju w 2008 roku.

- W Chinach zaostrzono w czwartek prawo, nakładając na firmy telekomunikacyjne i internetowe obowiązek informowania o klientach, którzy rozprawiają o sprawach, stanowiących tajemnicę państwową - informuje AP.

- 55 procent Czechów wypowiada się przeciwko zastąpieniu korony przez euro - wynika z sondażu instytutu CVVM, opublikowanego w czwartek w Pradze, w czasie gdy część krajów strefy euro, przede wszystkim Grecja, boryka się z poważnymi problemami finansowymi.

- Stany Zjednoczone wydały Bośni Marko Boszkicia podejrzanego o udział w masakrze Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku - poinformował w czwartek bośniacki prokurator.

- W Korei Południowej uczczono w czwartek pamięć 46 marynarzy, którzy zginęli 26 marca na pokładzie okrętu Cheonan, który zatonął w niewyjaśnionych wciąż do końca okolicznościach na Morzu Żółtym. W całym kraju zawyły syreny.

- Publiczne radio i telewizja odmówiły wyemitowania spotu zapowiadającego wiec protestacyjny organizowany 1 maja przez opozycyjną Bułgarską Partię Socjalistyczną (BSP) - poinformowały w czwartek bułgarskie media.

- Choć Traktat z Lizbony wszedł już w życie, Polska wciąż nie ma rzecznika generalnego przy Trybunale Sprawiedliwości UE. W deklaracji dołączonej do nowego traktatu obiecano, że jeśli liczba obecnych ośmiu rzeczników się zwiększy, jedno stanowisko przypadnie Polsce.

- Próba wykorzystania katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem przez siły polityczne w Polsce podczas kampanii wyborczej może zaprzepaścić szansę na poprawę stosunków polsko-rosyjskich - ocenił w czwartek w Berlinie rosyjski analityk Andriej Zagorski.

- Mińsk wznowił rozmowy z chińskim koncernem motoryzacyjnym Cherry o budowie na Białorusi fabryki samochodów tej marki - poinformował w czwartek w Mińsku szef departamentu przemysłu, transportu i łączności Ministerstwa Gospodarki Uładzimir Dziernawoj.

- Plama ropy, powstała po zatonięciu przed tygodniem platformy wiertniczej "Deep Water Horizon" w Zatoce Meksykańskiej, w czwartek może zagrozić bagnom u wybrzeży amerykańskiego stanu Luizjana. Wyciek jest pięć razy większy, niż początkowo sądzono.

- Premier Chin Wen Jiabao i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso uzgodnili w czwartek, że Chiny zwiększą współpracę z UE w sferze bezpieczeństwa energetycznego i kwestii zmian klimatu.(PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)