Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 3 marca, 17.00

...

03.03.2011 | aktual.: 03.03.2011 17:23

03.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Libijski przywódca Muammar Kadafi zgodził się na zaproponowany przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza plan zakończenia kryzysu w Libii, przewidujący międzynarodową mediację - podała w czwartek telewizja Al-Dżazira. Rozmowy z Kadafim wykluczają opozycjoniści.

- Rząd polski ewakuował w czwartek personel ambasady RP w Libii w związku z powstaniem w tym kraju - poinformował w czwartek przebywający z wizytą w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

- Parlament Europejski przyjmie na sesji w Strasburgu w przyszłym tygodniu kolejną rezolucję w sprawie łamania praw człowieka na Białorusi, w kontekście oświadczenia b. kandydata na prezydenta Alesia Michalewicza o torturowaniu go w areszcie śledczym KGB.

- Po czwartkowym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim sekretarz stanu USA Hillary Clinton podczas ich wspólnego wystąpienia potwierdziła, że planuje się umieszczenie w Polsce małego oddziału wojsk amerykańskich.

- Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Luis Moreno-Ocampo ogłosił na czwartkowej konferencji prasowej w Hadze wszczęcie śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni przeciw ludzkości w Libii, które obejmuje m.in. przywódcę kraju Muammara Kadafiego.

- NATO nie przewiduje interwencji w Libii, ale szykuje się "na wszelką ewentualność" - oświadczył w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

- Francja i Wielka Brytania wesprą pomysł utworzenia strefy zakazu lotów nad Libią, jeśli siły Muammara Kadafiego nie zaprzestaną ataków przeciwko ludności cywilnej - oświadczył w czwartek francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe.

- Libijska produkcja ropy naftowej spadła o połowę z powodu przemocy w kraju - oświadczył w czwartek w rozmowie z agencją AFP dyrektor rządowej firmy naftowej NOC Szukri Ganem.

- Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) rozpoczęła w czwartek ewakuację około 5500 imigrantów, którzy utknęli w Bengazi, gdzie, jak w wielu innych miastach, trwają od połowy lutego masowe protesty przeciwko przywódcy Libii Muammarowi Kadafiemu.

- Rosja nie zarobi 4 mld dol. na sprzedaży broni z powodu sankcji ONZ wobec reżimu Muammara Kadafiego - oświadczył w czwartek szef państwowej firmy Rostiechnołogii, stanowiącej filię Rosoboroneksportu, Siergiej Czemiezow.

- Premier Egiptu Ahmed Szafik ustąpił w czwartek ze stanowiska, a dotychczasowy minister transportu Essam Szaraf został poproszony o utworzenie nowego rządu. Ustąpienia Szafika, mianowanego w styczniu przez byłego prezydenta Hosniego Mubaraka, chciała opozycja.

- Jemeńska opozycja oraz przywódcy religijni zaproponowali prezydentowi kraju Alemu Abd Allahowi Salahowi plan zakończenia trwającego w kraju kryzysu przewidujący jego odejście ze stanowiska przed końcem 2011 roku - oświadczył w czwartek rzecznik parlamentarnej opozycji.

- Były niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg, który podał się do dymisji w zeszły wtorek, złożył także swój mandat poselski - poinformowało w czwartek biuro prasowe niemieckiego Bundestagu. Guttenberg zrezygnował ze stanowiska w związku z krytyką pod jego adresem po ujawnieniu plagiatu w jego pracy doktorskiej.

- 12 tysięcy pracowników niemieckiego sektora publicznego demonstrowało w czwartek w Bremie, domagając się podwyżki płac.

- Ukraińskie przedsiębiorstwo wodociągowe w Sewastopolu odłączyło sztab stacjonującej na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej od dostaw wody - podały w czwartek media na Ukrainie. Przyczyną jest zadłużenie, którego Rosjanie nie pokrywają już od dwóch miesięcy.

- Mężczyzna, zatrzymany w związku z atakiem na żołnierzy USA na lotnisku we Frankfurcie, przyznał się do winy - poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Hesji Boris Rhein. Sprawca to islamski radykał, ale prawdopodobnie działał sam. Do strzelaniny doszło w środę po południu przed terminalem 2. największego niemieckiego lotniska we Frankfurcie nad Menem. Pochodzący z Kosowa 21-letni Astrid Uka oddał strzały w autobusie, należącym do sił powietrznych USA, zabijając dwóch żołnierzy, w tym kierowcę i ciężko raniąc dwóch kolejnych.

- Prowadzone przez francuski wywiad wewnętrzne dochodzenie nie wykazało na razie "żadnego śladu szpiegostwa" w koncernie motoryzacyjnym Renault, a zwłaszcza "żadnego śladu kont bankowych" w Szwajcarii - podały w czwartek w Paryżu źródła zbliżone do śledztwa. Na początku stycznia gigant motoryzacyjny Renault usunął ze stanowisk trzech wysoko postawionych pracowników, w tym członka ścisłego kierownictwa firmy. Koncern podejrzewa ich o sprzedanie obcemu państwu poufnych informacji na temat flagowego projektu koncernu, dotyczącego przyszłych modeli samochodów elektrycznych.

- Adwokaci założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a wnieśli w czwartek odwołanie do sądu wyższej instancji od orzeczenia sądu pokoju uznającego, że nie ma przeszkód do ekstradycji ich klienta z Wielkiej Brytanii do Szwecji.

- Banki w Strefie Gazy zostały zamknięte w czwartek w proteście przeciwko kontrolującemu to terytorium Hamasowi, który skonfiskował 250 tys. dolarów, przeznaczone jakoby do nielegalnego transferu na rzecz władz Autonomii Palestyńskiej.

- Dziewięć osób, w tym sześciu policjantów, zginęło w czwartek w zamachu samobójczym w banku w mieście Haditha w północnym Iraku; 13 osób zostało rannych.

- Władze Nowej Zelandii ogłosiły w czwartek zakończenie akcji poszukiwania osób, które mogłyby przeżyć trzesienie ziemi z 22 lutego w mieście Christchurch.

(PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)