Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 11 czerwca, 17.00
...
11.06.2010 | aktual.: 11.06.2010 17:38
11.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Nowy premier Japonii Naoto Kan ostrzegł w piątek, że jego kraj może stanąć w obliczu kryzysu, w jakim znajduje się Grecja, jeśli pilnie nie upora się z rosnącym długiem publicznym.
- Do 37 wzrosła liczba zabitych w zamieszkach etnicznych w kirgiskim mieście Osz, które wybuchły w nocy z czwartku na piątek - podało kirgiskie ministerstwo zdrowia. Wcześniej informowano o 26 zabitych i 450 rannych.
- Prezydenci Rosji i Chin, przebywający na regionalnym szczycie w stolicy Uzbekistanu Taszkencie, zaapelowali w piątek o spokój w Kirgistanie.
- Z powodu kryzysu gospodarczego Rumunia nie kupi w 2010 roku amerykańskich myśliwców F-16, które miały zastąpić rosyjskie samoloty MiG-21 - powiedział rumuński minister finansów Sebastian Vladescu, cytowany w piątek przez media.
- Większość włoskich dziennikarzy protestuje przeciwko przyjętej w czwartek przez Senat i odesłanej do prac w Izbie Deputowanych ustawie, która zabrania mediom publikowania objętych tajemnicą sądową materiałów uzyskanych z podsłuchów telefonicznych.
- Plany budowy w Europie wspólnej tarczy antyrakietowej z udziałem USA i Rosji będą jednym z tematów rozmów prezydentów dwóch krajów, Baracka Obamy i Dmitrija Miedwiediewa podczas planowanej na koniec czerwca wizyty gospodarza Kremla w Waszyngtonie.
- Ponad dwie trzecie Greków (69 proc.) uważa, że sytuacja gospodarcza w kraju będzie ulegać pogorszeniu, a zdecydowana większość (80 proc.) obawia się niepokojów społecznych - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez dziennik "Kathimerini".
- Szefowie dyplomacji Włoch, Francji i Hiszpanii wezwali Izrael, by zrezygnował z logiki siły. W ostrych słowach potępili w apelu, opublikowanym w piątkowej prasie, niedawny izraelski atak na flotyllę statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy.
- Większość Izraelczyków popiera decyzję swego rządu o ataku z 31 maja na konwój statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy i chciałoby, aby prawica pozostała u władzy w przypadku przedterminowych wyborów - wynika z sondażu opublikowanego w dzienniku "Haarec".
- Podczas piątkowej mszy na Placu świętego Piotra z okazji zamknięcia Roku Kapłańskiego Benedykt XVI przeprosił za skandal pedofilii w Kościele. To pierwsze uroczyste i generalne mea culpa za nadużycia do jakich doszło w wielu krajach.
- Ukraina pożyczyła w tym tygodniu 2 mld dolarów od Rosji, aby obniżyć swój deficyt budżetowy - poinformowało w piątek agencję Reutera źródło w ukraińskim rządzie.
- W niedzielę 7 milionów belgijskich wyborców wybierze swój parlament w przyspieszonych wyborach, w których sondaże dają szanse na sukces flamandzkim nacjonalistom, nie mającym nic przeciwko docelowemu wymazaniu Belgii z mapy Europy.
- Bułgaria rezygnuje z udziału w ropociągu Burgas-Aleksandrupolis i zamraża budowę drugiej elektrowni atomowej - oznajmił w piątek premier Bojko Borysow na spotkaniu z ambasadorami państw Unii Europejskiej. Jego wypowiedź nadało bułgarskie radio.
- Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, opowiedziała się w piątek za rozszerzeniem uprawnień Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która będzie mogła wzywać ludzi, by ich przestrzec, że ich działania są niedopuszczalne. Nieposłuszni będą karani.
- 19 ludzi zabiła grupa ok. 30 uzbrojonych napastników, którzy w czwartek wieczorem otwarli ogień w centrum detoksykacji w mieście Chihuahua na północy Meksyku - podała w piątek policja federalna.
- Irański deputowany ostrzegł w piątek, że Iran zacznie prowadzić inspekcje zagranicznych statków w Zatoce Perskiej, jeśli takim inspekcjom poddawane będą statki irańskie w ramach nowych sankcji ONZ-owskich.
- Według rzecznika prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego premier Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że Moskwa zamrozi sprzedaż Iranowi systemów rakietowych S-300. Rzecznik powiedział o tym po rozmowach Sarkozy-Putin w Paryżu.
- Francja i Rosja chcą przyspieszyć rozmowy o ewentualnej sprzedaży Rosji francuskich okrętów wojennych Mistral - podał Pałac Elizejski w piątek, po rozmowach prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z premierem Rosji Władimirem Putinem w Paryżu.
- Popularność premiera Rosji Władimira Putina zmalała, jest najniższa od czterech lat, mimo to jest wciąż wyższa niż prezydenta Dmitrija Miedwiediewa - wynika z opublikowanego w piątek sondażu FOM. (PAP)
zdz/ ana/