Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 11 marca, 17.00
...
11.03.2011 | aktual.: 11.03.2011 17:23
11.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Na północy Japonii doszło w piątek do najsilniejszego od blisko 140 lat trzęsienie ziemi. Spowodowało ono ponad 10-metrową falę tsunami, która zmyła wszystko, co napotka na swojej drodze, w tym domy i samochody.
- Ostrzeżenie przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w piątek Japonię, zostało ogłoszone praktycznie na wszystkich wybrzeżach Pacyfiku, w tym w Australii i Ameryce Południowej - poinformowało amerykańskie centrum geofizyczne.
- Premier Japonii Naoto Kan zapewnił w piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, że nie ma wycieku radioaktywnego w elektrowniach atomowych po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło północno-wschodnią część kraju.
- Podtokijskie lotnisko Narita, gdzie wskutek trzęsienia ziemi, które w piątek nawiedziło północno-wschodnią Japonię, wstrzymano rejsy, wznowiło w piątek wieczorem pracę. Na lotnisku utkwiło 13 tysięcy ludzi.
- ONZ poinformowała w piątek, że w stan pogotowia postawiono 30 międzynarodowych ekip ratunkowych, które mają pomóc Japonii w walce ze skutkami trzęsienia ziemi, które nawiedziło północno-wschodnią część kraju.
- W następstwie niszczycielskiego piątkowego trzęsienia ziemi premier Japonii Naoto Kan ogłosił alarm atomowy, choć w sąsiedztwie elektrowni jądrowych nie wykryto jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego.
- Myślimy o cierpieniach wielu ludzi w Japonii; nawet w tak bardzo dobrze zorganizowanym kraju potrzebna jest międzynarodowa pomoc i trzeba ją zapewnić - powiedział tuż przed piątkowym szczytem UE w Brukseli przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
- Unia Europejska jest gotowa przyjść z pomocą Japonii po katastrofalnym trzęsieniu ziemi - zapewnili w piątek we wspólnym oświadczeniu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.
- Rozpoczynające się w niedzielę rekolekcje dla Benedykta XVI i Kurii Rzymskiej będą przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II. Przez 7 dni papież będzie słuchał rozważań francuskiego zakonnika, ojca Francois-Marie Lethela o swym poprzedniku.
- W Brukseli rozpoczął się w piątek szczyt "27", który ma wzmóc presję na Kadafiego, by natychmiast oddał władzę w Libii, a także wypracować nowe podejście UE do ogarniętych rewoltami krajów Afryki Płn.
- Dowódca sił NATO przesunie okręty sojuszu bliżej wybrzeży Libii - poinformował w czwartek w Brukseli po spotkaniu ministrów obrony NATO polski minister obrony Bogdan Klich. Okręty mają monitorować przestrzeganie embarga na dostawy broni do Libii, ale nie mogą "wymuszać" jego przestrzegania.
- Rosja i NATO kończą prace nad wspólnym, tajnym projektem Standex, umożliwiającym zdalne wykrywanie w tłumie nawet niewielkich ładunków wybuchowych na ciałach potencjalnych terrorystów-samobójców - informuje w piątek dziennik "Kommiersant".
- Libijskie władze wypuściły troje holenderskich żołnierzy piechoty morskiej przetrzymywanych od początku marca. Dwóch mężczyzn i kobieta przybyli w piątek rano na pokładzie greckiego samolotu wojskowego do Aten - poinformowało holenderskie MSZ.
- Skala przemocy stosowanej przez bułgarską policję rośnie i staje się problemem porównywalnym liczbowo do zabójstw na zlecenie - podano w piątek w raporcie Instytutu Społeczeństwa Otwartego.
- Libijskie władze rozesłały w piątek abonentom telefonów komórkowych SMS-y, zapowiadające rychłe odbicie opanowanych przez rebeliantów miast Adżdabija i Bengazi na wschodzie kraju.
- Przywódca Libii Muammar Kadafi, którego oddziały walczą z powstaniem w kraju, zagroził w piątek Unii Europejskiej zaprzestaniem wspierania walki z międzynarodowym terroryzmem i nielegalną imigracją - podała oficjalna agencja Jana.
- Palestyński inżynier, który w tajemniczych okolicznościach zniknął z pociągu na Ukrainie jest przetrzymywany w Izraelu i mógł zostać porwany przez funkcjonariuszy służb specjalnych tego państwa - podejrzewa agencja ONZ do spraw uchodźców.
- Prezydent Nicolas Sarkozy precyzował w piątek na szczycie w Brukseli warunki, pod jakimi Francja jest gotowa na interwencję wojskową w Libii. Większość państw UE nie chce tej opcji nawet rozważać bez zielonego światła Rady Bezpieczeństwa ONZ i Ligii Arabskiej.
(PAP)
zdz/ jtt/