Trwa ładowanie...
d9loyj5
d9loyj5

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 12 listopada, 20.00

...
Share
d9loyj5

12.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- UE jest przygotowana na wszelkie scenariusze działań w związku z obecnym kryzysem finansowym w Irlandii - powiedziała w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej w Seulu podczas trwającego tam szczytu grupy G20.

- Japonia i Unia Europejska postanowiły na przyszłorocznym spotkaniu na szczycie przeprowadzić rozmowy na wysokim szczeblu, których celem ma być rozpoczęcie rokowań o współpracy w dziedzinie handlu - poinformowała w piątek w Seulu japońska osobistość oficjalna.

d9loyj5

- Zapewniając, że Irlandia nie poprosiła partnerów w strefie euro o żadną antykryzysową pomoc, Komisja Europejska odmówiła w piątek spekulacji na tematy groźby niewypłacalności tego kraju i jej skutków dla innych krajów wspólnej waluty.

- Południowokoreański samolot rozpoznawczy rozbił się w piątek podczas misji treningowej na południowym zachodzie kraju - poinformowało ministerstwo obrony w Seulu. Na razie nie wiadomo, czy lecący nim dwaj piloci przeżyli katastrofę.

- Przywódcy krajów G20 zobowiązali się w piątek na szczycie w Seulu do powstrzymania się przed konkurencyjną dewaluacją swoich walut - poinformowano w komunikacie wydanym po szczycie poświęconym światowej równowadze gospodarczej.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek po zakończeniu szczytu G20 w Seulu, że współpraca w kwestii obrony przeciwrakietowej pomiędzy Rosją i NATO jest możliwa, jeśli będzie oparta na partnerstwie.

d9loyj5

- Firma Rolls-Royce poinformowała w piątek, że przyczyną zeszłotygodniowej awarii produkowanego przez nią silnika Trent 900 w samolocie A380 australijskich linii Qantas była "konkretna część turbiny", która spowodowała zapalenie się oleju.

- Koncertem polskiego pianisty Sławomira Wilka i Orkiestry Filharmonii Narodowej Armenii zakończyły się w czwartek, 11 listopada, obchody Roku Chopina w Armenii organizowane przez ambasadę Polski w Erywaniu i armeńskie Ministerstwo Kultury.

- Niespełna tydzień po zawaleniu się Domu Gladiatora w Pompejach, runął tam fragment następnego antycznego zabytku, ocalałego z wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Zniszczeniu uległa część Domu Moralisty.

- Chińska waza, znaleziona przypadkiem podczas rutynowego sprzątania w domu na jednym z przedmieść Londynu, została w czwartek sprzedana na aukcji za 43 miliony funtów szterlingów, co jest rekordem w kategorii dzieł sztuki z Azji.

d9loyj5

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ma zamiar spotkać się premierem Japonii Naoto Kanem w Jokohamie, lecz spotkanie to nie zmieni niczego w stanowisku Moskwy wobec kwestii Kurylów, które są przedmiotem sporu obu krajów.

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaproponuje w piątek Iranowi, by spotkanie w sprawie programu nuklearnego tego kraju odbyło się 5 grudnia w Szwajcarii - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w dyplomacji UE.

- Grupa studiujących w Wilnie białoruskich studentów protestowała w piątek przed Urzędem Prezydenta Litwy przeciwko poparciu, jakiego podobno udzieliła prezydent Dalia Grybauskaite prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence przed wyborami prezydenckimi na Białorusi.

- Dwaj liderzy opozycji białoruskiej i prawdopodobni kandydaci w wyborach prezydenckich 19 grudnia, Uładzimir Niaklajeu i Andrej Sannikau, ogłosili w piątek na konferencji prasowej, że będą koordynować swoje działania.

- Dwa ugrupowania centrolewicowej opozycji we Włoszech: Partia Demokratyczna i Włochy Wartości złożyły w piątek w Izbie Deputowanych wniosek o wotum nieufności dla rządu Silvio Berlusconiego. (PAP)

zdz/ jtt/

d9loyj5

Podziel się opinią

Share
d9loyj5
d9loyj5