Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 15 października, 17.00

...

15.10.2010 | aktual.: 15.10.2010 17:23

15.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną przybył w piątek po południu do Rzymu. Tego dnia spotka się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, a w sobotę zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Benedykta XVI.

- W Wielkiej Brytanii odbędzie się sprawa dotycząca plagiatu, którego miała się dopuścić J.K. Rowling, autorka bestsellerowych powieści o Harrym Potterze - podała w agencja AP.

- Szefowa amerykańskiego MSZ Hillary Clinton wyraziła w czwartek obawę, że drastyczne cięcia budżetu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii mogą niekorzystnie wpłynąć na jej wkład w tworzenie potencjału militarnego NATO - podała za BBC agencja AP.

- Japonia będzie nadal starała się zapobiec fluktuacjom kursu wymiany jena - poinformował w piątek minister finansów Japonii - Yoshihiko Noda.

- W uznaniu za dokonania w dziedzinie sztuki oraz zasługi w walce o ochronę środowiska amerykański aktor i reżyser Robert Redford otrzymał w czwartek z rąk prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego najwyższe odznaczenie w tym kraju, Order Legii Honorowej.

- Pierwsza państwowa wizyta prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada w Libanie ukazała wyraźnie wewnętrzny konflikt w tym kraju oraz wzbudziła zdecydowany sprzeciw Izraela i Stanów Zjednoczonych - podała w czwartek agencja Associated Press.

- Prezydenci Rosji i Wenezueli, Dmitrij Miedwiediew i Hugo Chavez, podpisali w piątek na Kremlu plan współpracy dwóch krajów na lata 2010-2014, obejmujący m.in. sektor finansowy, przemysł zbrojeniowy i sferę energetyczną, w tym energetykę atomową.

- Komunistyczna Partia Chin rozpoczęła w piątek w Pekinie doroczne posiedzenie plenarne Komitetu Centralnego, podczas którego ma być omawiany pięcioletni plan gospodarczy na okres 2011-2015, a także ewentualne reformy polityczne.

- Izraelskie Ministerstwo Budownictwa Mieszkaniowego i Ogólnego rozpisało przetarg na budowę 238 mieszkań w dwóch dzielnicach we Wschodniej Jerozolimie - poinformowało w piątek izraelskie radio publiczne.

- Zakończył się oczekiwany od dawna remont trzeciego poziomu oraz podziemi Koloseum. Dwie udostępnione strefy antycznego amfiteatru będzie można zwiedzać od wtorku w małych grupach z przewodnikiem. Każdego dnia wejdzie tam około 250 osób - podała piątkowa prasa.

- Ateński Akropol został w piątek po południu otwarty dla turystów po trzech dniach przerwy spowodowanej manifestacjami pracowników zatrudnianych na umowy terminowe.

- Iran chce rozmawiać o konkretnych datach rozmów ze światowymi potęgami na temat swego programu nuklearnego - powiedział w piątek szef irańskiego MSZ Manuszehr Mottaki.

- Czesi w piątek i w sobotę głosują w wyborach samorządowych i decydują o wymienianej co dwa lata 1/3 składu Senatu. Do startu w wyborach zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba kandydatów.

- Premier Włoch Silvio Berlusconi, jego syn Piersilvio oraz osoby z kierownictwa należącej do nich telewizji Mediaset zostali objęci śledztwem w sprawie oszustw podatkowych - podała w piątek włoska agencja ANSA.

- Około 200 obrońców praw człowieka w Chinach wezwało w liście władze w Pekinie do uwolnienia tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla i innych więźniów politycznych oraz do demokratyzacji Państwa Środka.

- Władze chorwackie poinformowały w piątek o wykryciu w wodach Dunaju w tym tygodniu 4,5-krotnie wyższej od normy zawartości aluminium, podkreśliły jednak, że nie był to poziom szkodliwy dla zdrowia.

- Bunt licealistów, którzy w tym tygodniu dołączyli masowo do protestów przeciw reformie emerytalnej, nabiera rozpędu - pisze w piątek francuska prasa. Według mediów, ruch może się nawet przekształcić w rewoltę niczym w maju 1968 roku.

- W strajku przeciw reformie emerytalnej biorą w piątek udział już wszystkie rafinerie we Francji - informują miejscowe media. Na kilkuset stacjach brakuje paliw, choć policja odblokowała rano część magazynów z produktami naftowymi.

- Szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller poinformował w piątek w Sofii, że jego firma osiągnęła z władzami bułgarskimi porozumienie w sprawie przyspieszenia prac nad projektem South Stream i że gazociąg ten rozpocznie pracę w 2015 roku.

- Francja popiera system obrony antyrakietowej NATO, obejmujący cały kontynent europejski, i jest skłonna pomóc w jego sfinansowaniu - oznajmiło w piątek anonimowe źródło w Pałacu Elizejskim, cytowane przez agencję Reutera.

- Amerykański generał David Petraeus, naczelny dowódca sił międzynardowych w Afganistanie, powiedział w piątek, że siły ISAF ułatwiły przywódcy talibów przedostanie się do Kabulu na rozmowy z afgańskim rządem.

- Stany Zjednoczone mają nadzieję, że każdy rząd, który powstanie po wyborach w Kirgistanie, zezwoli na pozostanie w tym kraju amerykańskiej bazy. Władze USA zapewniają, że są gotowe do współpracy ze wszystkimi partiami, które mogą znaleźć się w rządzie.

- Przedstawiciele Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Ukrainy uprzedzili w piątek o przygotowaniach do masowych fałszerstw wyborów władz lokalnych, które odbędą się w tym kraju 31 października.

- Szwajcaria ma najdłuższy tunel na świecie. W piątek o godz. 14.17, po 25 latach planowania i ponad 10 latach prac budowlanych, przewiercono tunel pod Przełęczą Świętego Gottharda, mający 57 km długości.

- Żołnierze i pracownicy polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie pożegnali w piątek st. szer. Adama Szadę-Borzyszkowskiego, który poległ w czwartek.

- Prezydenci Rosji i Wenezueli, Dmitrij Miedwiediew i Hugo Chavez, podpisali w piątek na Kremlu plan współpracy dwóch krajów na lata 2010-2014, obejmujący m.in. sektor finansowy, przemysł zbrojeniowy i sferę energetyczną, w tym energetykę atomową. (PAP)

zdz/ jtt/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także