Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 17 grudnia, 20.00

...

17.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Australii Julia Gillard oświadczyła w piątek rano, że portal internetowy Wikileaks nie złamał australijskiego prawa publikując tajne depesze amerykańskich dyplomatów.

- Projekt raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) - dotyczący katastrofy smoleńskiej - w tym kształcie, w jakim został przysłany przez stronę rosyjską, jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

- Ukraińscy dziennikarze parlamentarni ogłosili bojkot jednego z najważniejszych deputowanych rządzącej, prezydenckiej Partii Regionów Mychajła Czeczetowa, który - ich zdaniem - kłamał komentując bójkę członków swego ugrupowania z przedstawicielami opozycji.

- Korea Północna zagroziła w piątek, że ponownie zaatakuje Koreę Południową, jeśli przeprowadzi ona zapowiadane na najbliższe dni ćwiczenia artyleryjskie na wyspie Yeonpyeong ostrzelanej pod koniec listopada.

- Szczyt UE potwierdzi, że koszty reform emerytalnych będą brane pod uwagę w ocenie deficytu i długu publicznego - powiedział premier Donald Tusk w piątek przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szefów państw i rządów UE. Uznał to za realizację polskiego "planu minimum".

- Obfite opady śniegu sparaliżowały w nocy z czwartku na piątek komunikację w wielu regionach Niemiec. W piątek rano sytuacja na niemieckich drogach powraca do normy.

- W dużej części Francji nowe obfite opady śniegu utrudniają w piątek mocno poruszanie się po drogach. W nocy tysiące ciężarówek pozostało zablokowanych, w wielu regionach nie kursuje też transport szkolny.

- Zima wciąż utrudnia transport w Czechach, gdzie w ostatnich dniach wystąpiły obfite opady śniegu i ostre mrozy. W piątek nadal zamkniętych było kilkanaście dróg, na niektórych odcinkach linii kolejowych nie kursowały pociągi.

- KE do czerwca przedstawi nową propozycję budżetu UE po 2013 roku - brzmią ustalenia ze szczytu UE, zgodnie z polską linią. Choć we wnioskach końcowych nic nie ma o cięciach, w kuluarach szczytu dyplomaci krajów płatników netto redagowali list o oszczędnościach.

- Czerwony Krzyż zawiadomił ambasadę USA w Indiach, że siły bezpieczeństwa, które od 20 lat walczą z separatystami w Kaszmirze torturowały więźniów. Byli oni m.in. bici i rażeni prądem - wynika z poufnych depesz dyplomatycznych USA ujawnionych przez Wikileaks.

- Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) potępił w piątek zamach Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie, w wyniku którego pod koniec października zginęło około 50 wiernych. Podkreślono, że atak spowodował exodus tysięcy chrześcijan z Iraku.

- Sąd w separatystycznej mołdawskiej republice Naddniestrza na 15 lata więzienia skazał krytycznego wobec lokalnych władz dziennikarza, którego oskarżono o szpiegostwo na rzecz Mołdawii - poinformowały w piątek władze mołdawskie.

- Do 25 wzrosła liczba zabitych w trzech atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych przeprowadzonych w piątek w północno-zachodnim Pakistanie, w pobliżu granicy z Afganistanem - poinformowały władze pakistańskie. To kolejne ataki w ciągu ostatnich 24 godzin.

- Rządzący w Niemczech chadecy i liberałowie proponują ustanowienie 5 sierpnia dniem pamięci o ofiarach wypędzeń. Projekt wniosku w tej sprawie, firmowany przez szefów frakcji CDU/CSU i FDP, trafił w tym tygodniu pod obrady niemieckiego Bundestagu.

- Litewskie MSZ potwierdziło w piątek, że otrzymało notę polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie oświaty polskiej na Litwie, ale nie zamierza na nią odpowiadać.

- Rosja zaapelowała w piątek do Korei Południowej, by zrezygnowała z planów przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych na Morzu Żółtym, gdyż może to jeszcze bardziej wzmóc napięcie w stosunkach z Koreą Północną.

- Greccy dziennikarze rozpoczęli w piątek o świcie 48-godzinny strajk przeciw fali zwolnień oraz cięciom płac. Radio i telewizja nie nadają wiadomości. Wbrew woli przedstawicieli syndykatów ukazały się jednak okrojone weekendowe wydania gazet.

- Rosja odpowie na wszystkie pytania Polski dotyczące raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem - oświadczył w piątek przedstawiciel MSZ Federacji Rosyjskiej Aleksiej Sazonow.

- Przywódcy UE zatwierdzili w piątek, podczas drugiego dnia szczytu w Brukseli, decyzję o przyznaniu Czarnogórze statusu kraju kandydującego. Państwo to, które w 2006 roku wyszło z federacji z Serbią, stara się o członkostwo w UE od 2008 roku.

- Czeska Partia Piracka (CzPS) uruchomi stronę internetową wzorowaną na Wikileaks, ale dotyczącą sceny politycznej w Czechach i tamtejszych władz samorządowych - poinformował w piątek niezależny portal informacyjny "Czeska pozice".

- Premier Wielkiej Brytanii David Cameron potwierdził w piątek po szczycie Unii Europejskiej, że wraz z Francją i Niemcami chce z powodu kryzysu zamrozić wydatki UE w nowym wieloletnim budżecie po 2013 roku. (PAP)

zdz/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)