Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 21 października, 20.00

...

21.10.2011 | aktual.: 21.10.2011 20:23

21.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zażądało w piątek wszczęcia śledztwa w sprawie okoliczności śmierci byłego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.

- Wielotysięczne tłumy Syryjczyków wyległy w piątek na ulice miast, świętując ogłoszoną dzień wcześniej śmierć libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. "Kadafi jest skończony, teraz twoja kolej, Baszar!" - krzyczeli pod adresem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

- Decyzja w sprawie pochówku obalonego dyktatora Libii Muammara Kadafiego jeszcze nie zapadła - pisze w piątek Reuters, cytując przedstawiciela Narodowej Rady Libijskiej (NRL). Wcześniej agencja podała, że zostanie on pochowany w ciągu 24 godzin.

- Saif al-Islam, syn zabitego w czwartek dyktatora Libii Muammara Kadafiego, został prawdopodobnie pojmany - poinformowała w piątek telewizja Al-Arabija, powołując się na relację żołnierza oddziałów Narodowej Rady Libijskiej (NRL).

- NATO poinformowało w piątek, że nie wiedziało, iż obalony dyktator Libii Muammar Kadafi znajdował się w konwoju, który został zaatakowany koło Syrty i dopiero później dowiedziało się, że przyczyniło się do pojmania i śmierci obalonego przywódcy Libii.

- Amerykański Senat odrzucił w czwartek wieczorem pakiet zapisów prezydenckiego planu tworzenia nowych miejsc pracy, mający pomóc władzom stanowym zatrudnić nauczycieli, ratowników i policjantów kosztem 35 mld dol.

- Barack Obama poinformował w piątek, że wszystkie wojska USA zostaną wycofane z Iraku do końca roku. "Zgodnie z obietnicą reszta naszych wojsk w Iraku wróci do domu do końca roku. Po prawie dziewięciu latach skończy się wojna Ameryki w Iraku" - powiedział.

- Rosja i UE uzgodniły warunki wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - podała w piątek Komisja Europejska. Ma to nastąpić w tym roku, ale na drodze do rosyjskiego członkostwa stoi jeszcze nierozwiązany konflikt Rosji z Gruzją, która grozi wetem.

- Rosja gotowa jest rozpatrzyć problem rehabilitacji ofiar Katynia - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow.

- Pakistan, Maroko i Gwatemala zostały w piątek wybrane na niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2012 i 2013.

- Milicja w Mińsku przystąpiła w piątek do zatrzymywania opozycjonistów przed zapowiedzianym na wieczór przez organizację "Europejska Białoruś" zgromadzeniem w obronie uwięzionych działaczy - podało Radio Swaboda.

- Hiszpańska minister obrony Carme Chacon Piqueras oświadczyła w państwowej telewizji, że rząd nie zamierza rozmawiać z organizacją baskijskich separatystów ETA, która ogłosiła w czwartek zakończenie walki zbrojnej - poinformowała w piątek agencja AP.

- Chiński minister obrony Liang Guanglie spotkał się w piątek w Pekinie z dowódcą Wojsk Lądowych generałem Zbigniewem Głowienką. W trakcie rozmowy obie strony zobowiązały się do zwiększenia współpracy militarnej - poinformowała chińska agencja Xinhua.

- Partia Fatah palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa zaproponowała Hamasowi zorganizowanie wyborów w styczniu w celu ożywienia procesu pojednania między rywalizującymi frakcjami palestyńskimi - powiedział w piątek główny negocjator palestyński Saeb Erekat.

- Unia Europejska zamroziła w piątek aktywa pięciu mężczyzn powiązanych z wykrytym przez władze USA domniemanym spiskiem, którego celem było zabicie ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie.

- Z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej wystrzelono w piątek z jednodniowym opóźnieniem rakietę Sojuz, która ma wynieść na orbitę dwa pierwsze operacyjne satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo - poinformowała Komisja Europejska.

- 9,1 proc. przyrostu gospodarczego w 2011 r. po ośmiu latach rządów obecnej koalicji i apele do patriotyzmu w peronistowskim wydaniu mają zapewnić prezydent Argentyny Cristinie Fernandez ponowne zwycięstwo w wyborach z niemal 55-proc. wynikiem. Tyle dają jej ostatnie sondaże przed niedzielnym głosowaniem. W prawyborach w sierpniu tego roku uzyskała 50 proc. głosów.

- Niedzielne wybory prezydenckie w Bułgarii, które zbiegają się z samorządowymi i odbywają na półmetku kadencji centroprawicowego rządu Bojko Borysowa, staną się testem poparcia dla premiera i pokażą jego ewentualne szanse na drugą kadencję.

- Z 18 kandydatów, startujących w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Bułgarii, która odbędzie się w niedzielę, socjolodzy i media wybrali pierwszą trójkę jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem nazwisk wszystkich kandydatów. Są to: kandydat rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), niedawny minister rozwoju regionalnego technokrata - Rosen Płewnelijew, reprezentujący lewicę ekonomista, europoseł, dawny szef dyplomacji - Iwajło Kałfin oraz prawniczka, dawna negocjatorka z UE i pierwsza bułgarska unijna komisarz Meglena Kunewa.

- Przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Kijowie zdementowało w piątek informacje o zaostrzeniu zasad wydawania wiz dla obywateli Ukrainy w związku z prześladowaniami opozycji politycznej w tym kraju.

- W niedzielę w Szwajcarii odbędą się wybory parlamentarne. Największy sukces po raz drugi z rzędu wróży się prawicowej SVP. Zagadką pozostaje skład wybieranego przez nowy parlament rządu, w kraju, gdzie rosną antyimigracyjne i antyunijne nastroje.

- Szara, monumentalna budowla, stojąca nad lewym brzegiem Wełtawy w praskiej dzielnicy Holeszovice, już wkrótce stanie się nowoczesnym centrum zarządzania europejskim systemem nawigacji satelitarnej Galileo.

amp/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)