Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 27 listopada, 20.00

...

27.11.2009 | aktual.: 27.11.2009 20:30

27.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso ujawnił w piątek podział tek w nowej Komisji Europejskiej, która - jeśli uzyska aprobatę Parlamentu Europejskiego - rozpocznie pracę 1 lutego. Polskiemu europosłowi Januszowi Lewandowskiemu (PO) powierzył budżet. To oznacza, że Lewandowski, obecnie wiceprzewodniczący a wcześniej przewodniczący komisji budżetowej PE, będzie odpowiadał za przygotowanie propozycji wielkiej reformy budżetu UE i wieloletnich planów budżetowych UE po 2013 roku.

- Francuski koncern energetyczny EDF podpisał w piątek list intencyjny z rosyjskim gigantem gazowym Gazpromem w sprawie udziału w rosyjskim projekcie budowy gazociągu South Stream - ogłosił rosyjski premier Władimir Putin, który gości z wizytą we Francji.

- Francuski premier Francois Fillon potwierdził w piątek, że jego kraj rozważa sprzedaż Rosji francuskich okrętów wojennych Mistral. Podczas wizyty w Paryżu rosyjskiego premiera Władimira Putina oba kraje podpisały umowy handlowe, dotyczące energetyki i przemysłu samochodowego.

- Niemiecki minister pracy, b. minister obrony Franz Josef Jung (CDU)
podał się w piątek do dymisji. Był ostro krytykowany, gdy okazało się, że resort obrony pod jego kierownictwem ukrywał ważne informacje na temat zleconego przez dowódcę Bundeswehry bombardowania koło afgańskiego Kunduzu na początku września.

- Bułgarski wiceminister spraw zagranicznych Krasimir Kostow, którego nazwisko pojawiło się na liście agentów służb specjalnych z okresu komunistycznego, podał się w piątek do dymisji. Premier Bojko Borysow przyjął rezygnację - poinformowała rządowa służba prasowa.

- W związku z ogłoszoną na Litwie epidemią grypy wszystkie przychodnie w kraju będą świadczyły usługi również w weekendy i dni świąteczne. Takie rozporządzenie wydał w piątek litewski minister zdrowia Algis Czaplikas. Minister zobowiązał przychodnie do zorganizowania pracy w ten sposób, by jak najwięcej pacjentów z gorączką było odwiedzanych w domu.

- Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjęła w piątek projekt rezolucji potępiającej Iran za ukrywanie ośrodka nuklearnego - podały źródła dyplomatyczne. MAEA zażądała też wstrzymania prac w ośrodku. Rezolucję, pierwszą od prawie czterech lat przyjętą przez radę MAEA, przegłosowano stosunkiem głosów 25 do 3 przy sześciu wstrzymujących się. Poparcia udzieliły jej m.in. Rosja i Chiny.

- Od lipca roku 2010 w ramach unii celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu będzie istnieć wspólny obszar celny - poinformował w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka otwierając w Mińsku szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej(ros. EwrAzEs).

- Obywatele Serbii, Macedonii i Czarnogóry od 19 grudnia będą mogli wjeżdżać bez wiz do Unii Europejskiej, maksymalnie na 90 dni. Decyzję taką mają w poniedziałek podjąć ministrowie spraw wewnętrznych państw UE - informuje w piątek agencja dpa, powołując się na unijnych dyplomatów. To zwolnienie z obowiązku wizowego dotyczy także Islandii, Norwegii i Szwajcarii, które - choć nie są członkami UE - należą do Strefy Schengen.

- Izraelski minister obrony Ehud Barak zezwolił na budowę 28 budynków publicznych na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowano w piątek w komunikacie resortu. W oświadczeniu napisano, że "budynki publiczne i szkoły powinny zostać wybudowane do rozpoczęcia przyszłego roku szkolnego" we wrześniu.

- Zwolnienie Romana Polańskiego za kaucją ze szwajcarskiego aresztu nie nastąpi przed poniedziałkiem - powiadomił w piątek rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Folco Galli. Dodał, że kaucja w wysokości 4,5 mln franków (3 mln euro) nie została jeszcze wpłacona.

- Kilkadziesiąt osobistości z katalońskiego świata kultury, nauki i gospodarki oraz 34 organizacje społeczne poparły apel opowiadający się za przeprowadzeniem referendum w sprawie niezależności Katalonii, regionu w północno-wschodniej Hiszpanii.

- Władze irańskie zamroziły nielegalnie rachunek bankowy prawniczki Szirin Ebadi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla (2003), aby wywrzeć nacisk na tę obrończynię praw człowieka i zagorzałą krytyczkę reżimu islamskiego - podała w piątek agencja AFP powołując się na współpracowników Ebadi. Przedstawiciel centrum obrońców praw człowieka Mohammad Ali Dadchah powiedział, że na koncie Ebadi były zdeponowane środki, których używano, by wesprzeć więźniów politycznych i ich rodzin.

- Amerykański wahadłowiec Atlantis wylądował w piątek w Centrum Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie po 11-dniowej misji, której celem było dostarczenie ponad 13 tys. kg ładunku - części zamiennych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)