Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 30 października, 17.00

...

30.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier kierującej Unią Szwecji Fredrik Reinfeldt oraz szef Komisji Europejskiej Jose Barroso wspólnie ogłosili sukces zakończonego w piątek szczytu w Brukseli, którego celem było przyjęcie mandatu na konferencję klimatyczną w Kopenhadze w grudniu br. Na szczycie przywódcy na 100 mld euro określili roczne potrzeby krajów rozwijających się na walkę ze zmianami klimatycznymi do 2020 roku. Przywódcom nie udało się jednak ustalić, jaką konkretnej kwotę z tych 100 mld euro UE jako całość jest gotowa dla nich przeznaczyć. Tę kwotę UE zadeklaruje dopiero, jak swe zobowiązania ujawnią USA, Japonia czy inne bogate kraje świata.

- Traktat z Lizbony prawdopodobnie wejdzie w życie 1 grudnia - oświadczył w piątek prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Dodał, że Francja i Niemcy poprą tego samego kandydata na prezydenta UE.

- Liczba osób zmarłych na całym świecie z powodu grypy A/H1N1 sięgnęła 5,7 tys. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 700 nowych zgonów (plus 14 proc.) - wynika z najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

- Na Ukrainie rozpoczęła się epidemia grypy A/H1N1 - ogłosił w piątek minister zdrowia Wasyl Kniazewycz.

- Ukraiński rząd ogłosił w piątek kwarantannę w 9 obwodach na zachodzie kraju i zdecydował o zamknięciu w całym kraju na 3 tygodnie wszystkich placówek oświatowych - poinformowała premier Julia Tymoszenko w trakcie konferencji prasowej w Kijowie. Działania te związane są z epidemią grypy A/H1N1, która wybuchła na Ukrainie. Obecność wirusa tej grypy potwierdzono dotychczas u 11 hospitalizowanych osób. Co najmniej 1 z nich zmarła.

- Na nową grypę zachorowało we Włoszech około 230 tysięcy osób, w wyniku powikłań zmarło 11, w tym w ciągu jednego dnia - 5. Te dane podała piątkowa prasa dzień po tym, jak wiceminister zdrowia ogłosił, że w Italii notuje się najwyższy, obok Hiszpanii, w Europie wskaźnik zachorowań wywołanych wirusem A/H1N1: 380 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Podkreśla się, że wszyscy zmarli cierpieli na inne ciężkie choroby przewlekłe.

- Parlament niemieckiego landu Turyngia wybrał w piątek polityk CDU Christine Lieberknecht na premiera tego kraju związkowego. Pokieruje ona rządem koalicji chadeków z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD). Przejęła stanowisko premiera od Dietera Althausa (CDU), który rządził Turyngią od 2003 r., ale ustąpił, gdy w wyborach krajowych 30 sierpnia jego partia utraciła absolutną większość w landtagu.

- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju planuje finansowe wsparcie budowy gazociągu Nabucco - poinformował prezes EBOR Thomas Mirow w rozmowie z piątkowym dziennikiem "Financial Times Deutschland".

- Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że Kijów może znów mieć problemy z zapłatą za rosyjski gaz, gdyż - jak powiedział, powołując się na premier Ukrainy Julię Tymoszenko - prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko blokuje płatności. Putin rozmawiał w piątek z Julią Tymoszenko przez telefon.

- Prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew mianował swego syna Maksima szefem nowo utworzonej Agencji Rozwoju, Inwestycji i Innowacji - podało w czwartek wieczorem biuro prezydenta.

- Nawet wśród Brytyjczyków spada poparcie dla kandydatury byłego brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, zwanego na wyrost prezydentem UE - wynika z sondażu opublikowanego w piątek w dzienniku "Daily Telegraph". Badanie ośrodka YouGov wykazało, że tylko 31 proc. respondentów widziałoby go na tym stanowisku. Dokładnie tyle samo jest przeciwnych, a 38 proc. nie ma zdania.

- Były prezydent Francji Jacques Chirac stanie przed sądem pod zarzutem fikcyjnego zatrudnienia pracowników w paryskim merostwie w latach 80. i 90. - poinformowali w piątek media współpracownicy byłego szefa państwa. Jest on pierwszym francuskim prezydentem, który odpowie przed wymiarem sprawiedliwości. Organy śledcze zarzucają byłemu prezydentowi (w latach 1995-2007), że dopuścił się "sprzeniewierzenia środków publicznych" w okresie, gdy był jeszcze merem Paryża. Proces rozpoczyna się po wielu latach od tych wydarzeń, gdyż do 2007 roku Chiraca chronił prezydencki immunitet. Oprócz niego w tym procesie oskarżonych o udział w aferze jest dziewięć innych osób.

- Kilkaset osób uczestniczyło w piątek w panichidzie, którą na Placu Łubiańskim w Moskwie, przed znajdującym się tam Kamieniem Sołowieckim, upamiętniającym ofiary stalinowskiego terroru, z błogosławieństwa zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryla odprawił protojerej Wsiewołod Czaplin. Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar Józefa Stalina celebrowano też na dawnym poligonie NKWD w Butowie koło Moskwy. W piątek w Rosji obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Zmarły w 2008 roku pisarz Aleksander Sołżenicyn szacował łączną liczbę ofiar stalinizmu w ZSRR - od 1917 do 1956 roku - na 60 mln osób.

amp/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)