Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 12 września, 20.00
...
12.09.2011 | aktual.: 12.09.2011 20:23
12.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan uważa, że ubiegłoroczny atak izraelskich komandosów na turecki statek płynący z pomocą humanitarną do Strefy Gazy dawał "podstawy do wojny" z Izraelem, jednak Ankara wykazała się cierpliwością - podał w poniedziałek Reuters.
- Rosja będzie głosować w ONZ za uznaniem niepodległości Palestyny bez względu na to, jaką drogę dochodzenia do tego statusu wybierze strona palestyńska - poinformował w poniedziałek ambasador Federacji Rosyjskiej przy ONZ Witalij Czurkin.
- Jeżeli rząd amerykański zawetuje uznanie przez ONZ Autonomii Palestyńskiej jako niepodległego państwa, straci sojusznika w Arabii Saudyjskiej - ostrzegł były ambasador tego kraju w USA książę Turki al-Fajsal.
- Chiny oficjalnie uznały powstańczą Narodową Radę Libijską jako "rządząca władzę i reprezentanta narodu libijskiego" - poinformowało w poniedziałek chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.
- Nie mamy innego wyjścia, jak tylko walczyć do zwycięstwa - oświadczył w poniedziałek były przywódca libijski Muammar Kadafi w przesłaniu odczytanym w syryjskiej telewizji Arrai. Stacja zapewniała, że Kadafi wciąż znajduje się w Libii.
- Prezydent USA Barack Obama przekazał do Kongresu projekt rządowy ustawy mającej przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy, zgodnie z planem, który w zeszłym tygodniu przedstawił w przemówieniu na Kapitolu.
- Pierwsza elektrownia atomowa Iranu, znajdująca się w Buszerze, rozpoczęła w poniedziałek produkowanie energii po oficjalnej ceremonii, w której wzięli udział przedstawiciele Rosji - poinformowała irańska telewizja państwowa.
- Pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa w dawnej NRD, zatrudnieni obecnie w niemieckim urzędzie ds. akt Stasi, zostaną przeniesieni na inne stanowiska w administracji państwowej - zapowiedział polityk liberalnej FDP Reiner Deutschmann.
- Kraje UE zatwierdziły w poniedziałek wydłużenie ochrony praw autorskich wykonawców muzycznych z obecnych 50 do 70 lat od nagrania utworu. Oznacza to, że dłużej będą oni otrzymywać tantiemy za upublicznianie nagrań np. w radiu i na dyskotekach.
- W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie wyższy przedstawiciel Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego metropolita Hilarion oświadczył, że papież Benedykt XVI na wiele sposobów okazał "więcej wyczucia" dla prawosławnej tradycji niż jego poprzednik Jan Paweł II.
- Włoskie ministerstwa obrony i transportu muszą wypłacić łącznie ponad 100 mln euro odszkodowań krewnym 81 ofiar katastrofy samolotu pasażerskiego, który runął do morza w 1980 r.- postanowił w poniedziałek sąd w Palermo. Przyczyny katastrofy wciąż nie ustalono.
- Niezależna jemeńska strona informacyjna Al-Masdar Online udostępniła w poniedziałek nagranie wideo, w którym mężczyzna i dwie kobiety przedstawiają się jako pracujący dla organizacji charytatywnej obywatele Francji uprowadzeni pod koniec maja w Jemenie.
- Ponad stu likwidatorów następstw katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu ogłosiło w poniedziałek głodówkę, domagając się od władz Ukrainy obiecanych wcześniej mieszkań, wyższych rent oraz lepszej opieki medycznej.
- Dziewięć państw płatników netto ogłosiło w poniedziałek wspólny list przeciwko proponowanej przez KE strukturze i wielkości nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Komisarz Lewandowski i minister Dowgielewicz uspokajali, że to dopiero początek negocjacji.
- Łączny dług finansów publicznych zarówno strefy euro, jak i całej UE rośnie, chociaż KE spodziewa się, że do 2014 roku długi ustabilizują się, a nawet zmniejszą - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Komisji Europejskiej.
- Głównym zadaniem polskiej prezydencji jest doprowadzenie do uchwalenia jeszcze we wrześniu tzw. sześciopaku ws. dyscypliny finansowej w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.
- Polska opowiada się za Unią Europejską, która jako całość będzie bardziej zdyscyplinowana w zakresie działań gospodarczych i finansowych, i jest przeciwko tworzeniu nowych podziałów we wspólnocie - zadeklarował premier Donald Tusk w poniedziałek w Brukseli.
- Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton nie złoży wizyty w Kijowie, którą na koniec września zapowiadały władze Ukrainy - poinformowała w poniedziałek w Brukseli rzeczniczka Ashton Maja Kocijanczicz, cytowana przez ukraińskie media. Tego samego dnia media w Kijowie przekazały wiadomość o liście Ashton i sekretarz stanu USA Hillary Clinton do prezydenta Wiktora Janukowycza, w którym wyraziły one zaniepokojenie stanem demokracji na Ukrainie oraz aresztowaniem byłej premier Julii Tymoszenko.
- Litwa jest gotowa do dialogu z Polską - powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie "Radio Znad Wilii" premier Litwy Andrius Kubilius. Przyznał, że ostatnio tego dialogu zabrakło również z winy Litwy.
- Stosunki polsko-litewskie nie uległy zmianie, jednak niektórzy politycy podsycają napięcie i wprowadzają w błąd społeczność międzynarodową w sprawie sytuacji mniejszości narodowych na Litwie - ocenił doradca prezydent Litwy ds. zagranicznych Darius Semaszka.
- Z inicjatywy Polski w Brukseli spotkali się ministrowie 7 państw UE spoza strefy euro, zobowiązanych traktatem do przyjęcia euro. To reakcja na propozycję Paryża i Berlina zacieśniania eurolandu. Siódemka chce mieć wpływ na zmiany, skoro ma wejść do eurolandu.
- Christian Lindner, sekretarz generalny Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) wchodzącej w skład rządzącej w Niemczech koalicji, powiedział w poniedziałek w rozmowie z telewizją ZDF, że nie można wykluczyć, iż Grecja opuści strefę euro.
- Greccy urzędnicy skarbowi i właściciele taksówek rozpoczęli w poniedziałek dwudniowy strajk, by zaprotestować przeciwko oszczędnościom i reformom wprowadzanym przez rząd, które mają zapewnić wypłacalność kraju.
- Komisarz ds. konkurencji UE Joaquin Almunia ocenił w rozmowie z dziennikiem "Expansion", że biorąc pod uwagę "wszystko, czego nauczyliśmy się w trakcie tego kryzysu", nie można wykluczać potrzeby ratowania kolejnego zadłużonego kraju.
- Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah, przebywający na rekonwalescencji w Arabii Saudyjskiej, powierzył w poniedziałek wiceprezydentowi Abd ar-Rabowi Mansurowi al-Hadiemu negocjacje z opozycją parlamentarną, która od ponad siedmiu miesięcy żąda odejścia Salaha.
- Japoński premier Yoshihiko Noda mianował w poniedziałek Yukio Edano nowym ministrem gospodarki - podała agencja Kyodo. Edano zyskał rozgłos jako główny rzecznik rządu poprzedniego premiera Naoto Kana po marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami.
- Co najmniej 15 domniemanych zwolenników Muammara Kadafiego zginęło w poniedziałek w dwóch atakach na największą rafinerię naftową w Libii - poinformował dowódca sil przeciwnych Kadafiemu.
- Podatek VAT naliczany w branży gastronomicznej zostanie w Szwecji od 1 stycznia 2012 roku obniżony z 25 proc. do 12 proc. - zapowiedział w poniedziałek rząd w Sztokholmie.
- Piętnastodniową przerwę ogłoszono w poniedziałek w procesie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, oskarżonej o nieprawidłowości przy zawieraniu kontaktów gazowych z Rosją w 2009 roku.
- Ponad sto osób zginęło w poniedziałek w wyniku wybuchu rurociągu oraz pożaru wywołanego przez eksplozję w slumsach na przedmieściach stolicy Kenii, Nairobi - podała policja.
- Po eksplozji, do której doszło w poniedziałek w zakładzie utylizacji odpadów nuklearnych w Marcoule na południu Francji, nie ma zagrożenia skażeniem - poinformował Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego.
- W szpitalu w Moskwie w poniedziałek rano zmarł Aleksandr Galimow, napastnik Lokomotiwu Jarosław, ciężko ranny w środowej katastrofie samolotu pasażerskiego Jak-42 nieopodal tego miasta.
- Wstępna analiza zapisów czarnych skrzynek samolotu pasażerskiego Jak-42, który rozbił się w środę koło Jarosławia, 300 km na północny wschód od Moskwy, wykazała, że przed startem wszystkie urządzenia pokładowe maszyny funkcjonowały normalnie.
- Minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nadal opowiada się za kontaktami i dialogiem z Unią Europejską, choć przyznał, że tematyka rozmów "ma czasem ostry charakter" - podała państwowa agencja BiełTA.
- Brytyjscy związkowcy są przeciwni ograniczeniu praw związkowych, zwłaszcza w sferze organizowania strajków - oświadczył w poniedziałek lider największego związku zawodowego Unite Len McCluskey podczas dorocznego zjazdu centrali związkowej TUC.
- Iran wykazał się "większą transparentnością" niż zwykle podczas wizyty ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w sierpniu, ale wciąż jest to niewystarczające - poinformował w poniedziałek dyrektor generalny MAEA Yukiya Amano.
- Sześć osób zgnęło w poniedziałek w wybuchu w fabryce sztucznych ogni w rejonie miasta Frosinone w środkowych Włoszech. Przyczyna eksplozji nie jest na razie znana.
(PAP)
pif/ asa/