Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 16 listopada, 17.00
...
16.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Irak, który przed amerykańską inwazją w 2003 roku był oskarżany przez USA o dążenie do pozyskania broni atomowej, domaga się prawa do programu nuklearnego dla celów cywilnych.
- Rosja i Unia Europejska zawarły w poniedziałek porozumienie o utworzeniu systemu wczesnego ostrzegania przed zakłóceniami w dostawach energii i jej nośników - poinformowała Komisja Europejska.
- Na trzy tygodnie przed międzynarodową konferencją klimatyczną w Kopenhadze Komisja Europejska przyznała w poniedziałek, że nie ma szans na tym forum na ambitne, wiążące prawnie porozumienie w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi na świecie, bo szczegóły mają zostać uzgodnione dopiero później.
- Z inicjatywy Polski w Brukseli nastąpiło w poniedziałek podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia polsko-litewsko-ukraińskiej brygady, która będzie mogła być wykorzystywana w międzynarodowych operacjach pokojowych zarówno pod mandatem ONZ, Unii Europejskiej, jak i NATO.
- Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle (FDP) potwierdził w poniedziałek, że nadal sprzeciwia się wejściu przewodniczącej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach do władz fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".
- Polskie firmy zajmują odległe miejsca w opublikowanym w poniedziałek przez Komisję Europejską rankingu firm pod kątem inwestycji w badania i rozwój. Najwyżej, na 453. pozycji, jest BRE Bank SA. Przoduje niemiecki Volkswagen, fińska Nokia oraz francuski koncern farmaceutyczny Sanofi Aventis.
- Autonomia Palestyńska wystąpiła w poniedziałek do Unii Europejskiej z oficjalną prośbą o wsparcie jej zabiegów o uznanie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ niezależnego państwa palestyńskiego.
- Prezydent USA Barack Obama oświadczył w poniedziałek na spotkaniu z chińskimi studentami w Szanghaju, że jego kraj zawsze będzie popierał najważniejsze dla siebie wartości, takie jak wolność wyrażania poglądów, czy uczestniczenia w polityce.
- Z udziałem przywódców kilkudziesięciu najbiedniejszych i rozwijających się państw świata w Rzymie rozpoczął się w poniedziałek szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na temat bezpieczeństwa żywnościowego i walki z plagą głodu.
- Leonard Talmont z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) wygrał przeprowadzone w niedzielę uzupełniające wybory do parlamentu litewskiego w okręgu Wilno-Soleczniki.
- Separatystyczna prowincja Gruzji - Abchazja, którą Rosja uznaje za niepodległe państwo, przyjęła w niedzielę rosyjski telefoniczny międzynarodowy numer kierunkowy - podała w poniedziałek agencja Reutera.
- Przedstawiciel pakistańskich talibów przyznał się w niedzielę do zabójstwa polskiego geologa porwanego w Pakistanie we wrześniu ubiegłego roku - poinformował w poniedziałek anglojęzyczny pakistański dziennik "Daily Times", powołując się na prywatną telewizję.
- Poniedziałek jest decydującym dniem dla beatyfikacji Jana Pawła II. W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zbierają się na specjalnej naradzie kardynałowie i biskupi, którzy po dyskusji, w głosowaniu zdecydują, czy należy wnioskować do Benedykta XVI o ogłoszenie jego poprzednika błogosławionym.(PAP)
mln/ jtt/