Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 17 października, 20.00

...

17.10.2011 | aktual.: 17.10.2011 20:23

17.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Rosji Władimir Putin bronił w poniedziałek wysokich wydatków swym kraju na cele socjalne mówiąc szefom zagranicznych korporacji, że to pomoże powstrzymać protesty "oburzonych", do których doszło w weekend w Europie, Azji i USA.

- Rosyjscy eksperci przygotowali propozycje rozwiązania problemu rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej - poinformował w poniedziałek Michaił Mitiukow, przewodniczący Komisji ds. Rehabilitacji Ofiar Represji Politycznych działającej przy prezydencie Rosji.

- Około 40 palestyńskich więźniów z grupy 477, którzy we wtorek będą wymienieni na izraelskiego żołnierza Gilada Szalita, zostanie wysłanych z Izraela do Turcji, Kataru i Syrii - poinformował w poniedziałek przedstawiciel palestyńskiego Hamasu.

- Włoska policja zajęła w poniedziałek teatr w Rzymie w ramach operacji konfiskaty majątku biznesmena z Wiecznego Miasta, powiązanego z mafią kalabryjską. Łączna wartość zajętych dóbr wynosi około 110 milionów euro.

- Od 3 do 15 lat więzienia grozi dwunastu aresztowanym uczestnikom gwałtownych starć, do których doszło w sobotę w Rzymie podczas demonstracji "oburzonych" - podały w poniedziałek włoskie media. Zatrzymani mają od 19 do 30 lat.

- Szefowie słowackich partii politycznych nie doszli w poniedziałek do porozumienia z prezydentem Ivanem Gaszparoviczem w sprawie kształtu rządu tymczasowego, który ma sprawować władzę do przedterminowych wyborów parlamentarnych 10 marca przyszłego roku.

- KE wciąż nie potwierdza planowanej na czwartek wizyty prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Brukseli. O jej nieodkładanie apelowali wspólnie w poniedziałek lider liberałów w PE Guy Verhofstadt i jeden z liderów opozycji ukraińskiej Arsenij Jaceniuk.

- Biali wracają do RPA w10 lat po exodusie, jaki nastąpił po demontażu tam systemu apartheidu i nasileniu ataków na białych farmerów - pisze w poniedziałek agencja AFP. Białe rodziny wracają z emigracji, uciekając przed kryzysem gospodarczym.

- Chirurdzy Brigham and Women's Hospital w Bostonie po raz pierwszy przeszczepili obie ręce 65-letniemu mężczyźnie, który kilka lat wcześniej przeszedł amputację czterokończynową - poinformował rzecznik prasowy szpitala.

- Agencje ratingowe mogą obniżyć poziom wiarygodności kredytowej Francji i Niemiec, co stanowiłoby wstrząs dla całej strefy euro - poinformował w poniedziałek niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".

- Państwowe biuro statystyczne Grecji ogłosiło w poniedziałek korektę ubiegłorocznego deficytu budżetowego, który wyniósł 10,6 procent produktu krajowego brutto, a nie 10,5 proc. jak dotąd podawano.

- W poniedziałek rozpoczęły się pierwsze z wielu przewidzianych na ten tydzień strajków w Grecji przeciw działaniom oszczędnościowym rządu - podaje dpa. Strajkować będą m.in. marynarze, lekarze, taksówkarze, dziennikarze i pracownicy transportu miejskiego.

- Dwie główne portugalskie centrale związków zawodowych wezwały w poniedziałek do strajku generalnego przeciwko polityce drastycznych oszczędności prowadzonej przez centroprawicowy rząd.

- Środki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) są dostosowane do obecnej sytuacji i wystarczające - zapewniła w poniedziałek w radiu Europe 1 szefowa Funduszu Christine Lagarde.

- Premier Rosji Władimir Putin zaprzeczył w poniedziałek, jakoby jego start w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku oznaczał, że obywatele Federacji Rosyjskiej faktycznie nie będą mieli wyboru.

- Siły lojalne wobec Narodowej Rady Libijskiej poinformowały o wkroczeniu do Bani Walid, jednego z ostatnich bastionów zwolenników Muammara Kadafiego - podała w poniedziałek BBC.

- Chińczycy chłodno zareagowali na norweskie próby przywrócenia stosunków między obu krajami, zamrożonych rok temu po przyznaniu przez Norweski Komitet Noblowski nagrody przebywającemu w więzieniu dysydentowi Liu Xiaobo - podały w poniedziałek lokalne media.

- Liliane Bettencourt, najbogatsza Francuzka, współwłaścicielka firmy kosmetycznej "L'Oreal", została przez sąd ubezwłasnowolniona i oddana pod kuratelę rodziny - poinformowała w poniedziałek adwokatka jej córki Francoise Bettencourt-Meyers.

- Dwaj synowie obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka zgromadzili - jak się szacuje - 340 milionów dolarów na kontach w bankach szwajcarskich - powiedział w poniedziałek przedstawiciel egipskiego resortu sprawiedliwości.

- W przedstawionej w poniedziałek komisji finansów Bundestagu opinii niemieccy eksperci kryminalistyczni zarzucili rządowi brak jasnej strategii walki z praniem brudnych pieniędzy, któremu - jak się szacuje - poddawane jest w Niemczech 40-60 mld euro rocznie.

- Były premier Chorwacji Ivo Sanader do czasu procesu z oskarżenia o korupcję pozostanie w areszcie - orzekł w poniedziałek sąd w Zagrzebiu, odrzucając ofertę kaucji wysokości 12,4 mln kun (2,3 mln USD), złożoną przez rodzinę i przyjaciół oskarżonego.

- Popularny na świecie szwedzki pisarz Henning Mankell uważa, że Tomas Transtroemer, był bardzo długo wzgardliwie traktowany przez Akademię Szwedzką, zanim w tym roku otrzymał nagrodę Nobla. Opinię tę Mankell wyraża w poniedziałek we francuskim "Liberation".

(PAP)

pif/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)