Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 18 czerwca, 20.00

...

18.06.2012 | aktual.: 18.06.2012 20:23

18.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Grecki rząd powinien zrealizować zobowiązania wobec swych partnerów, aby nie była konieczna dyskusja o nowym programie pomocowym - powiedziała w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel przed rozpoczęciem szczytu państw G20 w meksykańskim Los Cabos.

- Grecja musi jak najszybciej mieć nowy rząd, dlatego rozmowy partyjne w tej sprawie powinny się skończyć już we wtorek - podkreślił w poniedziałek przywódca socjalistycznego PASOK-u Ewangelos Wenizelos. W niedzielę odbyły się przyspieszone wybory parlamentarne.

- Antonis Samaras - przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji (ND), która zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji - przystępuje w poniedziałek do rozmów koalicyjnych.

- Większość greckich dzienników w poniedziałek z ulgą pisze o wyniku niedzielnych wyborów parlamentarnych. Zwycięstwo odniosły partie, które chcą, by Grecja wywiązała się ze zobowiązań wobec kredytodawców w zamian za pomoc finansową, ratującą przed bankructwem.

- Nowy rząd Grecji może liczyć na naszą konstruktywną współpracę w możliwej lekkiej zmianie strategii reform - oświadczył w poniedziałek szef PE Martin Schulz. Jeśli Grecja będzie się trzymać zobowiązań, to UE zbada, co może jeszcze zrobić - dodał.

- Grecy wybrali euro - pisze w poniedziałek niemiecka prasa, komentując wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Grecji. Media podkreślają jednak, że nikt nie ma wątpliwości, iż wybory nie zakończyły kłopotów tego pogrążonego w kryzysie kraju i strefy euro.

- Aktualnie nie ma rozmów o tym, by dać Grecji więcej czasu na realizację uzgodnionych reform - oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu Niemiec Georg Streiter. W niedzielę szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle mówił, że takie rozmowy są możliwe.

- Aleksis Cipras, przywódca ultralewicowej Syrizy, która wg prognoz zajęła 2. miejsce w niedzielnych wyborach, powiedział, że jego partia nie weźmie udziału w koalicji, którą będzie się starał stworzyć lider zwycięskiej konserwatywnej Nowej Demokracji Antonis Samaras.

- Memorandum w sprawie strategicznej współpracy techniczno-wojskowej podpisali w poniedziałek w Tel Awiwie szef MON Tomasz Siemoniak i wicepremier, minister obrony Izraela Ehud Barak. Rozmowy ministrów dotyczyły też sytuacji w regionie.

- Ukraińska prokuratura gotowa wysunąć wobec byłej premier Julii Tymoszenko oskarżenie o udział w zabójstwie w latach 90. parlamentarzysty i biznesmena z Doniecka Jewhena Szczerbania - oświadczył zastępca prokuratora generalnego Rinat Kuzmin.

- Członek komisji wyborczej potwierdził w poniedziałek, że kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi najpewniej zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich w Egipcie. Podkreślił jednak, że nie zakończyło się jeszcze liczenie głosów.

- Przedstawiciel egipskiej Najwyższej Rady Wojskowej (NRW) generał Mohamed al-Asar zapowiedział, że wojsko do końca czerwca przekaże władzę w kraju nowo wybranemu prezydentowi - podała w poniedziałek agencja AP, powołując się na egipską agencję prasową MENA.

- Po pięciu dniach walk plemiennych w zachodniej Libii strony zawarły rozejm; mimo czasowego rozejmu wciąż niespokojnie jest natomiast na południu kraju. W niedzielę specjalny wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ Ian Martin wezwał władze do ochrony cywilów.

- W ostatnich dniach czerwca Azerbejdżan powinien wstępnie zdecydować, czy będzie sprzedawać gaz na rzecz gazociągu Nabucco, czy na rzecz projektowanego przez BP gazociągu SEEP, choć ostateczna decyzja nastąpi w 2013 r. - dowiedziała się PAP w Brukseli.(PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)