Trwa ładowanie...
d2pzbl8
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 2 stycznia, 17.00

...

Share
d2pzbl8

02.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotka się 9 stycznia w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, aby omówić przygotowania do kolejnego szczytu Unii Europejskiej 30 stycznia w Brukseli - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski.

- Deficyt budżetowy Hiszpanii za 2011 rok prawdopodobnie przekroczy 8 proc. PKB - podał w poniedziałek minister finansów Luis de Guindos. W piątek rząd zapowiedział podniesienie podatków i cięcia, aby zapobiec wzrostowi oprocentowania hiszpańskich obligacji.

d2pzbl8

- W Grecji pierwszy w nowym roku strajk zorganizowali w poniedziałek farmaceuci i lekarze. Protestują przeciwko rządowym reformom systemu opieki zdrowotnej, w tym obniżkom cen leków.

- Przyjęcie euro przez Litwę w 2014 roku jest nierealne - oświadczyła w poniedziałek prezydent Dalia Grybauskaite w wywiadzie dla tygodnika "Veidas".

- Korea Południowa jest otwarta na ewentualne rozmowy z Koreą Północną o jej programie atomowym, ale na wszelkie prowokacje ze strony sąsiada odpowie w sposób stanowczy - oświadczył w poniedziałek południowokoreański prezydent Li Miung Bak.

- Parlament Arabski, doradczy organ Ligi Arabskiej, zaapelował w niedzielę o natychmiastowe wycofanie z ogarniętej zamieszkami Syrii obserwatorów tej organizacji. Jak oceniono, obecność obserwatorów nie zapobiegła rozlewowi krwi i represjom reżimu w Damaszku.

d2pzbl8

- Dowództwo wojskowe w Syrii wycofało na przedmieścia żołnierzy z dzielnic mieszkalnych miast, ale strzały nie ustają i snajperzy nadal są zagrożeniem - poinformował sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil El-Arabi. Wezwał do pełnego zawieszenia ognia.

- Władze sanitarne chińskiego miasta Shenzhen zaapelowały w poniedziałek do mieszkańców o zachowanie spokoju, gdy jedna osoba zmarła na skutek ptasiej grypy. Był to pierwszy od 18 miesięcy przypadek tej choroby odnotowany u ludzi.

- Papież Benedykt XVI złoży wizytę na Kubie w dniach 26-28 marca 2012 roku, prawie 14 lat po wizycie swego poprzednika Jana Pawła II - ogłosiła w niedzielę Konferencja Episkopatu Kuby. Wcześniej Benedykt XVI odwiedzi Meksyk.(PAP)

pif/ ana/

d2pzbl8

Podziel się opinią

Share
d2pzbl8
d2pzbl8